Jump to content

Maurul lui Dun


Dun

Postare recomandată

La un mers normal, cu franari timpurii si blajine, unde franezi de la 80-90 km/h pana la 50-60 km/h nu sunt probleme. Situatiile dificile survin cand franezi de la viteze mari, in forta, si trebuie sa reduci, spre exemplu 1xx km/h intr-un spatiu cat mai mic, caz in care, spre finalul franarii, deja placutele nu prea mai au aderenta si desi impingi ca disperatul cu piciorul in pedala simti ca masina nu franeaza cat de tare te-ai fi asteptat. Sau atunci cand ai franari in forta, repetate, situatii in care, dupa a treia franare, ai acelasi raspuns de la masina: nu mai are forta de franare.

Pe mine ma seaca la suflet franele de acum, asa ca si fara soft tot am nevoie de altele.

 

Cat priveste schimbul de masini ... hm, hot orange a atins o coarda sensibila si am avut cateva momente de ezitare :lol: .

Link către comentariu

Vezi ca se vinde ceva pe "cartea fetei" ce te-ar putea interesa!

post-21441-14332393159371_thumb.jpg

Link către comentariu

:)

Multam fain. Am sa studiez problema deseara.

Link către comentariu

Dun, de cate ori ai nevoie de franare maxima de la 1xx kmh intr-un spatiu mic? :)

Eu cred ca ori ai gresit masina grav ori stilul de condus e pentru CNR. Orice masina am avut nu a avut franele subdimensionate pentru stock si upgrade-uri relativ mici de putere.

Link către comentariu

Nu are rost sa facem discutia asta aici.

Hai sa o dam cu "post gresit"

Link către comentariu

De o săptămână numai de drumuri ciudate, în locuri neobișnuite, am avut parte. Și este incredibil de aglomerat, pe oriunde as avea de mers. De unde și consumul asta...

post-4613-14334322006056_thumb.jpg

Link către comentariu

Hai recunoaste ca ai pus deja 2.0TFSI si n-ai vrut sa ne spui :lol:

Link către comentariu

Vai ... ce bine ar fi sa fie lucrurile atat de simple si sa fi facut upgrade-ul asta asa ... pe repede inainte  :biggrin:

Hai ca asta m-a mai relaxat nitel. Multam fain.

Link către comentariu

uhh..consuma ceva :)

In Bucuresti nu te poti baza pe consumul dat de producator,sare la niste valori de nu iti vine sa crezi.

Link către comentariu

Vrei sa pun eu o poza cu ce imi afiseaza cb-ul la un amarat de AXR dupa un drum din Aviatiei la Piata Victoriei la 6 seara (pe directia gresita, ca invers e lejer)?

Hint: e chiar mai mare cu ce ai pus tu.

Link către comentariu

Stai ca nici nu e asa de rau...sunt plecat in delegatie, cheala mea a ramas pe mana viitoarei sotii....eu zic ca si cu trafic de Cluj si motorizare diesel poate sa fie apropiat consumul  :))

Link către comentariu

Mai ... in conditiile astea mizere, cu mers pe 10-15 km bara la bara, consumul se duce in zone indecente, indiferent de motorizare sau tehnologie.

Partea proasta este ca efectele negative se manifesta nu doar in zona consumului, ci si a uzurii masinilor.

 

Dimineata te poti trezi mai devreme ca sa nu prinzi foarte aglomerat, seara poate poti pleca mai tarziu spre casa, dar atunci cand ai de mers in timpul zilei si este aglomerat nu mai ai cum sa o fentezi :) Si mai sunt situatii si mai tampite cand incerci sa o dai mai pe din dos, pe strazi mai mici si libere, doar ca pe acolo dai de niste drumuri rupte, unde iti toci nervii si masina cu sadism romanesc :sick: .

 

Eh ... hai sa ne gandim la altceva :beer:

Link către comentariu

Deci ... e pe baza de magneti. Sase perechi, jumatate dintre ei lipiti pe interiorul barei, ceilalti, in poze, asezati pe exterior. Dupa care i-am dat cu adeziv bicompozit si apoi am asezat numarul peste ei. Si peste numar, ca sa il tine in pozitie, am pus pe pozitia magnetilor de pe colturi, ati patru magneti. Pana maine, cand vreau sa fac proba, sper sa se usuce si mama lui de adeziv.

 

post-4613-14335910573343_thumb.jpgpost-4613-14335910643496_thumb.jpg
post-4613-14335911461223_thumb.jpgpost-4613-14335911664769_thumb.jpg
post-4613-14335912742227_thumb.jpg

 

Sa vedem ce-a iesit.
Modificat de Dun
Link către comentariu

Ideea era alta. Lipeai magneti pe spatele barei si pe spatele numarului. Nu pe fata numarului.

Astfel nu se vedeau nici pe numar si nici cand il dadeai jos pe bara.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

: )

Pai exact asa am și făcut. Aia care sunt la vedere sunt acolo ca sa tine numărul fixat peste setul de magneți ce vor fi lipiți pe spatele lui.

Link către comentariu

De ce atata complicatie cand exista banda?

Eu am numerele lipite cu banda Tesa sau Bison...cam din 2007...pe toate masinile si nu am avut probleme.

Link către comentariu

Cred ca ai ajuns la niste fineturi unde trebuie sa ne explici care e faza...

Deci, care e treaba cu magnetii? Chiar ai asa incredere ca nu va pica numarul de la vibratii? Sau ca pur si simplu pleaca cineva cu el?

Link către comentariu

Sau iarna cu zapada care se strange pe langa numar...sau cand impingi cu bara putin in zapada si el sa ramana acolo...

Link către comentariu

El vrea sa poata scoate numarul cand doreste fara sa lase urme.

Cam asa ceva se practica la masinile ce participa la show-uri.

 

Vibratiile nu cred ca sunt o problema.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Ahaaaa :)

Poi nah, o data trebuie doar sa pice numarul ca sa te dumiresti ca poate nu asta era solutia ;) da' mnoh, cum zicea si toni, cred ca deja ai ajuns in faza in care gradul de subtilitate al modificarilor depaseste puterea de intelegere a muritorilor de rand :)

Link către comentariu

Americanii folosesc tehnica asta de ceva vreme. Fiind state unde ai nevoie de nr pe fata si in altele nu. Mie imi surade mult mai mult ideea cu magneti decat barbaria cu banda dublu adeziv pe bara. E o solutie foarte eleganta, poate cam prea pentru un daily drive.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!