Jump to content

Passat 4Motion Fresco Green Pearl


Megatron

Postare recomandată

Bine ca nu l-ai pus... ca nu e practic deloc. E foarte mare riscul sa dea pasagerul cu genunchele in stickul USB si sa-l rupa sau sa-l strice. In plus de asta trebuia sa-l scot afara de cate ori ma parcam, ca n-as fi vrut sa-mi sparga cineva rabla pentru un "amarat" de stic de 16Gb.

Am pust totul in torpedou, priza USB din butonul din poza nu o mai folosesc, chiar daca e conectata.

La spalatorie auto...

post-77175-0-14198500-1335176978_thumb.jpost-77175-0-46388900-1335176991_thumb.jpost-77175-0-62243700-1335177001_thumb.j

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Megatron

    22

  • Cosmin_TDI

    10

  • F l o r i n

    7

  • P o p i c a

    4

Astept cu nerabdare momentul in care o sa vad si la mine o navigatie in bord cum ai tu. Esti multumit de calitatea sunetului ?

Link către comentariu

Numa ne tachinezi cu volanul ala... :wub:

Care e diferenta intre navigatia originala si asta de acum?

Eu am renuntat sa mai spal masina la spalatoriile automate. Mai nou, o spal eu la spalatoriile de genul acestapost-43466-0-15303400-1335179359_thumb.j

E de 3 ori mai ieftin pentru o splare completa, are aceleasi rezultate, plus satisfactia.

Link către comentariu

Popica, la mine costa 2euro un jet de 3 minute. Imi trebuie 3 sau 4 jeturi, trebuie sa o sterg la urma costa 6-8euro pe spalare. La aparat 4.5euro si o si usca. Aparatul e la 300metri de mine, dar jantele nu le spala bine, nici sub aripi si nici sub masina nu face nimic. Avantaje si dezavantaje au amandoua.

Volanul e tare, mie mi se pare cel mai frumos volan de pe B5, o spun cu modestie... :icon_geek: Diferenta intre cele doua sisteme de navigatie este mare, de vreo 6-8 ani si apoi... Mp3, DVD, USB, TV, GPS Europa, ecran color de calitate si posibilitatile multimedia sunt mult mai multe. Negativ este touchscreen-ul si faptul ca am pierdut informatiile de pe BC. Iar pentru cel OEM... e OEM si tine cel putin 5 ani fara probleme.

Azi la TV, scuzati calitatea, poza e facuta din mers.

post-77175-0-15265800-1335200072_thumb.j

Cosmin_TDI, sunetul mi se pare mai slab decat la radio Gamma. Oricum sunetul din Passat e mai slab decat in Audi A4 B5, asta am "vazut" cu urechile mele, amandoua masinile avand difuzoarele OEM.

Link către comentariu

Fiecare volan, cu farmecul lui... oricum, e de efect, cel cu comenzi.... mai ales seara, cand e iluminat.....

Se audi mai bine in Audi.... :lol:

Link către comentariu

Se vede frumos volanul noaptea. Passat-ul B5 are un buton de care se pot stinge luminile volanului. B6 si B7 il au? Cele care au comenzi in volan, bineinteles. La A6 nu am avut acel buton... si era A6.

Sunt necajit, frustrat si enervat in legatura cu oglinzile care le-am montat acum cateva saptamani. Am dat 180-190euro pe ele si nu sunt de calitate. Asta stiam oricum... dar na...

Iata ce-am patit. Am obsevat pe ploaie ca oglinda din stanga nu se incalzeste, mergea doar cea din dreapta. Primul lucru la care m-am gandit a fost ca e defecta oglinda. Cum sa imi dau seama? O iau jos, sa vad care-i problema. Cand o iau jos, observ ca mufele de la incalzire nu erau conectate. (Aha, stiam de ce nu erau conectate, pentru ca am montat ansamblul oglinzii in casa, fara stres si dupa ce le-am pus pe masina, nu am verificat daca merge incalzirea. Gresala era a mea.) Dar, cand sa o pun la loc... vad ca are un plastic rupt si nu mai functioneaza reglajul din cauza plasticului respectiv. Ma enerveaza rau de tot, probabil s-a rupt cand am scos oglinda si cochilia ei... singura explicatie. Treaba este ca am mai scos oglinzi, si stiu cum se scot... Dar de ce s-a rupt? :banghead: Probabil e proasta calitatea si ca nu sunt OEM :dry: . Sau nu stiu eu face... :scratch:

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu

Nu avem acel buton - nu am verificat daca se poate stinge, din meniul Lights - al BC-ului....

Da, din pacate din aceasta cauza nu am luat la B5 astfel de oglinzi.... in tara, un set SH, fara rabatare e pe la 100-150 euro.... OEM.

Link către comentariu

La B5.5 - da... la B6... sau 7 ca eu am volanul nou - ca al tau - nu.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu

Cu intrerupator sau fara... nu prea conteaza, eu oricum nu vreu sa sting luminile butoanelor din volan. e mai bine cu ele aprinse.

Am uitat sa mentionez ca acum doua saptamani am rupt capacul de la rezervor. Asta sigur a fost din vina mea... L-am agatat ca idiotul din greseala, doar un pic... si a cazut pe jos. L-am lipit apoi cu lipici bi-compozant, e ca nou. :P

Link către comentariu

Exista un buton 'fizic" sau se stinge din meniul Bc-ului. Daca exista buton unde e amplasat ca eu unu nu am vazut pana acum . Oricum nu vad rostul, eu unu af face pasul asta numa de dragul luminitelor asa ca nu vad de ce sa le tin oprite.

Nu poti lipi plasticul care s-a rupt la oglinda?

Link către comentariu

E buton fizic, in stanga (asa cred, mintea imi joaca feste), in spatele butoanelor de pe volan.

Plasticul de la oglinda o sa pot sa il lipesc, dar nu stiu cum o sa tina... ca e tare slabut si din plastic de proasta calitate. O sa fac poze cand o sa-l ipesc si inainte. Normal atat trebuie sa tine pana pun oglinda inapoi in locasul ei... pe urma nu o mai iau eu jos decat la vopsire.

Link către comentariu

Tare asta cu butonu', am sa ma uit si eu cand am ocazia, nu am vazut pana acum

Nu merge pusa pe langa lipirea plasticului si banda dublu adeziva pe spatele oglinzii exact in cercul acela care se monteaza pe partea de reglaj ( cel cu motorase). Din cate imi aduc aminte exista o suprafata de 1cm daca nu mai mult si in forma de cerc si poti pune banda pe aceasta si esti sigur ca nu mai cade. Asta daca nu cumva am inteles eu gresit ce anume s-a rupt.

Link către comentariu

Da, un buton mic, rotund... in spatele comenzilor din stanga.

La B6-le meu, are alt buton.... sub oglinda interioara, sa-i opresti functia de electrocromare.

Link către comentariu

Cam asta e treaba cu mecanismul oglindei soferului. Pozele vorbesc...

post-77175-0-49907000-1335707648_thumb.jpost-77175-0-28253900-1335707677_thumb.j

Diferenta dintre cel ce s-a stricat, adica cel care e din China si cel OEM, care l-am avut pe Passat-ul meu. (OEM mecanismul din dreapta)

post-77175-0-80080200-1335707692_thumb.j

Cel OEM are membrana de cauciuc pentru mai multa protectie, cel din China (mecanismul din stanga) nu are nici o protectie impotriva apei sau mizeriei care ar putea intra la motorase.

post-77175-0-40137500-1335707732_thumb.j

Concluzie. O sa il pun pe cel OEM pe oglinda din China si sa vedem ce se strica dupa aia...

edit: Am uitat sa mentionez ca am lipit piesa rupta o data si n-a tinut. Am mai lipit-o o data, mai grosolan, am pus lipici din belsug si acum tine, dar nu ma pot baza pe asta... de-aia am sa pun mecanismul OEM pe oglinzile AM.

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu

Mda , acum am observat ce s-a rupt la tine. Eu ma gandeam la clemele care sunt lipite pe spatele sticlei. Oricum e bine ce ai facut.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Mihai Robert

Frumos B5.5 :)

multi kilometri fara probleme !!

Link către comentariu

Merci.

Nu stiu cum faceti voi cu masinile voastre, eu iar m-am saturat de a mea. Mai incerc sa ma rabd sa nu o vand, dar tare greu e. Imi tot fac cu ochiul niste 120d-uri... Tare ma tem ca dupa Craciun Passat-ul nu o sa mai imi apartina. :(

Link către comentariu

Iar te-ai razgandit, sa fi fost a mea 4motion n-o mai vindeam niciodata .Acum tu sti mai bine personal urasc seria 1, chestie de gusturi.

Link către comentariu

Da, la mine 4motion a fost prima conditie cand am cumparat-o.

Stiti care-i chestia... asa filozofand cateodata, ma gandesc ca nu-mi trebuie alta, ca merge si asta foarte bine. Are dotari destule si am si pus ceva bani pe ea.

Dar ma mai duce fratele meu cateodata cu 120d-ul lui si va spun sincer... ca e racheta. Nici un Passat sau Audi cu 2.5TDI 180cp nu-i sta in fata... Bine, sa nu credeti ca e vorba de concurenta... nu, dar cand ma apuca nebunia cu BMW-ul, tare greu ma lasa. Bun, iarna pe zapada el cu 120d merge tot cu ESP-ul clipotind, parca e pom de Craciun, iar Passat-ul meu nu vrea sa patineze, asa de bine merge pe zapada... iar filozofez...

O sa mai vad eu, oricum anul asta e tot al meu, asa ca voi continua cu upgrade-urile, in limita timpului disponibil.

Link către comentariu
F l o r i n

Bine, dar nici spatiu nu are... in seria 1. Nici in seria 3, nu e spatiu, cat in Passat.....

Link către comentariu

merge foarte bine 120d,dar nu pot sa spun ca m-a uimit ca acceleratie si pe langa asta e foarte rigid si nu ai loc deloc in spate..

Link către comentariu

Intr-adevar, e stramt, mic si super rigid. Cand stau eu in spate, la un hop mai mare sproape ca dau cu capul in plafon, si am 1,77m. E masinuta... ce mai...

Va spun eu despre ce e vorba mai tare. Pe mine ma fascineaza raportul viteza/rpm. La serie 1, 120d 163cp, la 180km/h in viteza a6-a are 3000rpm. La Passat am 150km/h la 3000rpm in a 6-a.

La A6 2.5TDI 180cp aveam 170km/h la 3000 in a 5-a, avea doar 5 viteze ca era tiptronic.

Cand mi-am luat Passat-ul asta, am zis ca trebuie sa fie neaparat 4x4. Conditia s-a schimbat acum, urmatoarea masina pentru mine trebuie sa aiba neaparat un raport viteza/rpm foarte mare. Stiu ca motoarele de 3.0 diesel de la Audi si BMW sunt foarte bine dotate in aceata privinta, mai ales astea noi, dar pe mine ma intereseaza pe motoare mai mici, genul 2.0 diesel.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Asta a fost primul meu Passat 3BG. L-a cumparat tata cu 10300euro in vara 2005 si pe urma mi l-a vandut mie. Avea 100 de cai, clima si... atat. :lol: L-am tinut un an si ceva, pe urma mi-am luat Audi, pe urma mi-am luat iar Passat, dar 4Motion.

Poze cu Passat-ul albastru... ce-mi placea culoarea aia...

post-77175-0-62824500-1338667511_thumb.jpost-77175-0-02336300-1338667523_thumb.jpost-77175-0-19450300-1338667544_thumb.jpost-77175-0-01815400-1338667558_thumb.j

Link către comentariu

Faci colectie de passaturi :D .Frumos si asta albastru . Ce audi ai avut ?

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!