Jump to content

Passat 4Motion Fresco Green Pearl


Megatron

Postare recomandată

A venit vremea sa-mi arat si eu masina. Sunt de ceva vreme pe forum si recunosc ca sunt cam in intarziere cu prezentarea... Ba nu aveam poze, ba nu era curata... era sa o si vand... cand mi-am dat seama ca de fapt eu tin la rabla mea si nu-mi trebuie alta.

Am cumparat-o acum un an jumate si se prezenta asa:

Passat Variant 1.9 TDI 4Motion, Business Line 11.2002, 155.000km

-jante Road America + Michelin Alpin (inca le mai tin o iarna)

-comenzi in volan

-climatonic

-maxidot

-radio Gamma cu CDplayer

-faruri de ceata

-senzori de parcare spate

-ornamente in manerele de la usi si consola mahon (sau plastic ce seamana cu lemnul)

-volan, frana de mana si schimbator de viteze din piele

-tempomat

-doua prize 12V in portbagaj.

-un modul bluetooth MKi 6100

-scaune de serie, moi si confortabile :zzzzz: .

Ce i-am pus eu de la achizitie.

-schimbat bluetooth-ul cu MKi 9000 (comanda vocala, usb, priza iPhone, mufa auxiliara Jack 3.5, audio bluetooth)

-schimbat distributie cu tot tacamul

-schimbat telescoape fata si spate

-schimbat discuri si placute fata spate

-schimbat lichid de frana

-schimbat suportii de motor

-schimbat discuri de 288mm cu 312mm fata, merci vwforum!

-tipsuri W8, fusta W8, merci vwforum!

-xenon de 6000K, inlocuit apoi de 4300K :icon_thumleft:

-jante pe 17" de Scirocco, model Donington, 235 45 R17 (le-am vandut ca erau prea late, 8J)

-jante pe 17" de Scirocco, model Long Beach, 225 45 R17

-navigatie RNS de Seat, (nici o utilitate, deci vanduta)

-navigatie S60, (pentru care am in sfarsit comenzile in volan), merci vwforum!

-oglinzi cu semnalizare (de 2 saptamani), merci vwforum!

-adaugat lumini in pictogramele gurilor de ventilatie, merci vwforum!

-adaugat leduri in manerele de deschidere usi, merci vwforum!

-leduri in plafoniera :icon_idea: , merci vwforum!

Am de gand sa mai fac niste modificari, unele mai grele... altele mai putin grele...

-incalzire scaune fata

-vopsirea bandourilor impreuna cu oglinzile

-mi-ar placea mult sa imi schimb scaunele cu unele de piele.

Poze

post-77175-0-25420200-1331771075_thumb.jpost-77175-0-14420700-1331771053_thumb.jpost-77175-0-09784000-1331771112_thumb.j

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Megatron

    22

  • Cosmin_TDI

    10

  • F l o r i n

    7

  • P o p i c a

    4

Mai multe poze, caci din cauze necunoscute nu am putut pune mai mult de trei in primul post.

post-77175-0-78746600-1331771239_thumb.jpost-77175-0-45200300-1331771260_thumb.jpost-77175-0-94728600-1331771270_thumb.jpost-77175-0-33460300-1331771430_thumb.jpost-77175-0-02113700-1331771450_thumb.jpost-77175-0-35446200-1331771474_thumb.j

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu

Merci

Cu jantele Donington_Scirocco inainte de vanzarea lor...

post-77175-0-68459100-1331773458_thumb.j

Link către comentariu

Adica tu nu aveai topic pana acum?

Sa ai grija de ea,este superba.

Brgds

Link către comentariu
Mihai.Nechifor

Parca ieri a fost scoasa pe portile fabricii, ca luceste prea frumos. Daca ii mai vopsesti si oglinzile spune lumea ca ai tinut-o in garaj de cand ai luat-o. Nu mai spun de faruri - la superlativ totul

Link către comentariu

Ar fi fost un pacat sa vinzi asa masina.

Superb arata,pacat ca ai dat jantele de scirocco.

Cat mai multi km fara incidente!

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu

Superba. Ca mici remarci, daca imi permiti - colantele de pe bara spate si ledurile din manerele interioare... ca le-ai pus la vedere.

Link către comentariu

Absolutely Fabulous.

II sta mult mai bine incaltata cu Long Beach decat cu Donington, parerea mea.

Apropo de oglinzi, si eu le am de vreo 3 saptamani, iar vopsitul lor a costat ~100Euro. (erau culoarea masinii tale :P )

Link către comentariu

Merci la toti de urari si aprecieri.

Parca ieri a fost scoasa pe portile fabricii, ca luceste prea frumos. Daca ii mai vopsesti si oglinzile spune lumea ca ai tinut-o in garaj de cand ai luat-o. Nu mai spun de faruri - la superlativ totul

Luceste frumos in poze, dar mai are zgarieturi pe ici pe colo... ca la Paris. Aici orice masina, daca o lasi intr-un parking public mai mult de trei ore, o sa aiba zgarieturi de la vreo fufa cu Twingo sau Clio, care si-a parcat epava langa si a deschis usa ca usa de la biserica... cu toata forta si la maxim. Noi si nemtii suntem singurii care avem grija de masini corect, mai este si pe-aici cate un pasionat... da' rar.

Ar fi fost un pacat sa vinzi asa masina.

Superb arata,pacat ca ai dat jantele de scirocco.

Cat mai multi km fara incidente!

Si jantele astea sunt tot de Scirocco, au 7J ET 33 si sunt foarte aproape de parametri OEM pentru B5.5. Mie astea mi se par mai frumoase... :lol:

Jantele Donington le-am vandut ca erau prea late si se intarea directia cu ele, era foarte obositor la drum lung. Dar si mie mi-a parut rau cand le-am vandut...

Superba. Ca mici remarci, daca imi permiti - colantele de pe bara spate si ledurile din manerele interioare... ca le-ai pus la vedere.

Orice remarca este permisa. Ledurile sunt puse la vedere din cauza ca nu au loc sa le pun deasupra si sa pot introduce ansamblul la loc in panou. Asa ca le-am taiat pinii, am facut gauri de 3mm si am introdus capetele de led sa iasa 1mm. Ledurile ce le vezi in poza nu lumineaza, ci doar conduc lumina de la doua leduri din spate. Chiar daca sunt la vedere nu bat in ochi, nici daca te uiti fix la ele, noaptea se vad superb... In ultima poza in dreapta se vede ca nu lumineaza tare.

Colanturile sunt in curs de experiment, le-am pus de trei zile si au rolul de a face masina un pic mai sportiva. Se pot lua la orice ora, dar se pare ca imi place cum arata... daca o sa vopsesc bandourile poate ca o sa se vada din alta perspectiva. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu

Sal.,

Frumoasa jucaria.

Sa ai grija de ea si sa te duca pe unde vrei.

Cine ti-a facut modificarea cu leduri la manerele interioare ?

O zi buna.

Link către comentariu

Misto masina , sa te poarte sanatos multi km

ce faci cu semnalizarile de pe aripa ? le lasi sau la vopsirea bandourilor .. le "rezolvi " ?

Link către comentariu

De ce "rabla" ??? Eu cred ca este o masina superba chiar , eu unul nu as vinde asa ceva, in special acum , chiar daca doresti sa achizitionez o masina mai noua, nu cred ca merita sa dai astfel de masina !!!

Aceeas parere si din partea mea cu colantarea deasupra fustei W8 , scoate-le de acolo si vopseste bandourile si o sa iasa ceva super frumos !

Cat despre ingrijirea masinilor cam asa e (cu exceptia englezilor care sunt peste noi si nemti)...pt roman chiar conteaza cum arata masina , parca suntem altfel de latini !

Felicitari si sa te duca cat mai multi km !

Link către comentariu

Superba..Break pt ca e Passat! Frumoasa culoare..! 131 cp + 4motion = :icon_redface:

Drumuri bune si multi kilometri :Driver:

Modificat de CT91MOC
Link către comentariu

Superba masina, mai ales spatele imi place foarte mult, cu cele 4 tevi. As vrea sa fac si eu asa ceva, a fost greu de realizat?

Link către comentariu

Chiar am cautat zilele trecute topicul tau dar nu am gasit decat utilitara de pe cealalt forum, apropo frumos model.

Revenind la passat n-am ce zice masina arata foarte bine, 130cp +4motion = vis frumos pt uni ca mine. Ceva ce imi doaream si eu pe a mea dar nu a fost sa fie.

Se vede ca e ingrijita imi plac modificarile ce le-ai facut mai putin colantele de pe bara spate dar daca tie iti plac e ok. Jantele vin super pe ea. Eu zic ca ar merge pachetul crom pe ea adica bandouri si bare plafon cromate, culoarea le scoate bine in evindenta in cazul tau.

As avea cateva intrebari .

Prima ar fi in legatura cu oglinzile, sunt de passat 3bg sau de pe b6 ,au si rabatare electrica si care a fost pretul lor. Ma tenteaza si pe mine

Esti multumit de navigatie . Vreau sa montez si eu in viitor si parca ma tenteaza si un volan cu comenzi. Ce interfata necesita, da-mi te rog ceva detali.

In rest toate bune , multi km fara probleme si sa ai grija de ea. numai bine

Link către comentariu

Arata foarte bine masina , sa ai grija de ea :icon_cheesygrin:

Link către comentariu

Merci la toti de urari.

Azi i-am schimbat uleiul la 197.700km si am facut o poza la discuri.

post-77175-0-67550100-1331824535_thumb.j

Absolutely Fabulous.

II sta mult mai bine incaltata cu Long Beach decat cu Donington, parerea mea.

Apropo de oglinzi, si eu le am de vreo 3 saptamani, iar vopsitul lor a costat ~100Euro. (erau culoarea masinii tale :P )

Merci.

Din topicul tau m-am inspirat cand am conectat semnalizarea in oglinzi. :icon_idea: . Cam mult 100euroi pentru 2 oglinzii...

Sal.,

Frumoasa jucaria.

Sa ai grija de ea si sa te duca pe unde vrei.

Cine ti-a facut modificarea cu leduri la manerele interioare ?

O zi buna.

Eu le-am facut, n-a fost prea greu. Dupa ce il faci pe primul... restul sunt joaca.

Misto masina , sa te poarte sanatos multi km

ce faci cu semnalizarile de pe aripa ? le lasi sau la vopsirea bandourilor .. le "rezolvi " ?

Le las asa... pe mine nu ma deranjeaza si probabil nici pe ceilalti participanti la trafic. Am vazut ca sunt unii care le-au vopsit...

Superba masina, mai ales spatele imi place foarte mult, cu cele 4 tevi. As vrea sa fac si eu asa ceva, a fost greu de realizat?

Le-am construit eu din 4 tipsuri separate si mi le-a sudat un vecin in Romania, vara trecuta. Eu n-am reusit sa gasesc pe cineva sa aiba chef de "prostiile mele" prin Salaj, asa ca le-am facut singur. Mai greu a fost sa-l conving pe vecin...

Chiar am cautat zilele trecute topicul tau dar nu am gasit decat utilitara de pe cealalt forum, apropo frumos model.

Revenind la passat n-am ce zice masina arata foarte bine, 130cp +4motion = vis frumos pt unii ca mine. Ceva ce imi doream si eu pe a mea dar nu a fost sa fie.

Se vede ca e ingrijita imi plac modificarile ce le-ai facut mai putin colantele de pe bara spate dar daca tie iti plac e ok. Jantele vin super pe ea. Eu zic ca ar merge pachetul crom pe ea adica bandouri si bare plafon cromate, culoarea le scoate bine in evindenta in cazul tau.

As avea cateva intrebari .

Prima ar fi in legatura cu oglinzile, sunt de passat 3bg sau de pe b6 ,au si rabatare electrica si care a fost pretul lor. Ma tenteaza si pe mine

Esti multumit de navigatie . Vreau sa montez si eu in viitor si parca ma tenteaza si un volan cu comenzi. Ce interfata necesita, da-mi te rog ceva detali.

In rest toate bune , multi km fara probleme si sa ai grija de ea. numai bine

Sunt de 3BG dar nu sunt originale si nu au rabatare electrica. Poti sa ceri cu rabatare electica si culoarea masinii tale daca vrei dar dureaza si costa bani. Le-am luat de aici si m-au costat cu tot cu transport 186euro. Sunt pe ebay si originale dar cand am cautat eu nu erau.

Navigatia, mi-am mai dat parerea si prin alte locuri pe forum si nu a fost intotdeauna buna. Fara comenzile in volan e chiar naspa si foarte periculos, din cauza ecranului tactil. E enervant ca GPS-ul "taie" muzica la fiecare interventie. In rest e buna... se incadreaza perfect si in tot ce tine de multimedia se descurca. Pentru interfata comenzi in volan vezi pe Akaiu07 si aici.

Link către comentariu

Foarte frumos exemplar! Multi, multi multi km fara probleme! Si mai e si 4motion...

Link către comentariu

Misto rau franele tale :icon_thumleft:

Suportii motor tu i-ai schimbat sau ai fost la workshop?

Link către comentariu

ciprianD merci... am reusit sa uimesc un vecin care are tractor cu 4motion-ul meu... ;)

Popica, suportii de motor i-am schimbat intr-o zi libera cu frate-meu, ne-a luat vreo doua ore. Cel mai mult ne-a luat sa suspendam masina si sa o asiguram sa nu cada pe noi... Si el e pasionat, si m-a ajutat de fiecare data cand trebuia facut sau desfacut ceva la masina.

Dupa schimbare se vede diferenta in bine, vibratiile nu se mai simt asa tare in volan.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Poze... din care una de cand aveam navigatia de Seat si Xcarlink.

post-77175-0-10513900-1333958799_thumb.jpost-77175-0-57221600-1333958840_thumb.jpost-77175-0-02000900-1333958865_thumb.jpost-77175-0-23695800-1333959118_thumb.jpost-77175-0-43668800-1333959149_thumb.j

Link către comentariu

Frumos, tare ideea cu montatul stik-ului. Pune si niste poze cu navigatia actuala , sunt unele dar de departe facute :D

Link către comentariu

:lol: cand aveam B5-ul, acolo am vrut si eu sa-mi trag mufa USB - dar am cautat - si nu am gasit - o priza care sa aibe si un capacel finut... am gasit cate ceva, dar erau grosolane.

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!