Jump to content

DIY Reparare (lipire) spirala volan (airbag)


radurus
 Share

Postare recomandată

Pui VCDS, pui contact si invarti de senzor(fara capac) pana ajunge la 0. Apoi numeri spirele, asfel ca sa te lase sa faci 2 ture in stg si 2 dr si pui capacul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, merci .Acum este pus intre 2 ture stg si 2 ture dr . Probabil sunt pe-acolo ... merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Pui VCDS, pui contact si invarti de senzor(fara capac) pana ajunge la 0. Apoi numeri spirele, asfel ca sa te lase sa faci 2 ture in stg si 2 dr si pui capacul.

 

 

Ok, merci .Acum este pus intre 2 ture stg si 2 ture dr . Probabil sunt pe-acolo ... merci

 

ceva de genul, dar tot o poti pune un pic aiurea si cu procedura asta.

 

oricum, daca ai repozitionat si e ok, atunci las-o asa.

 

pe viitor atentie mare la demontat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am avut timp sa umblu , asa am pus o prima oara 2 ture cu 2. Cand am timp verific si revin cu rezultat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

am inteles... deci, trebuie sa o dai iar jos si sa vezi ce nu e pus ok. Asa cum am scris si mai sus, nu e garantat ca daca ai pus spira la jumate, restul e ok - avand in vedere ca sunt mai multe componente conectate intre ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am umblat din nou azi dar nu am rezolvat nimic . Am pus o pe pozitie sa vada senzorul , acel ochi galben cand volanul este drept . 2 ture dr 2ture stanga dar m am ales cu eroarea asta . post-69202-14323149274451_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si acum fa setarea de baza pentru G85.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu pot face setarea pe G85. IN setari de baza am acces doar la canalul 001 pt aerisire frana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-69202-14324047450994_thumb.jpgpost-69202-14324049008005_thumb.jpg

Deci cumpar alta spirala sau mai e vreo sansa cu asta . [emoji53]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti merge pt ca nu ai activate setarile speciale. Intai faci login cu 40168.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

cine stie, in functie de cat de bine l-ai repozitionat.....

 

In teorie, cu aceelasi G85, nu trebuia sa ii solicite setarea de baza... dar se mai intampla.

 

procedura de adaptare

 

 
        There are certain test conditions that must be met before doing this procedure:
 
            *
 
              Start the vehicle.
            *
 
              Turn the steering wheel one turn to the right and one turn to the left.
            *
 
              Drive in a short distance straight line on a level surface at a speed not higher than 20 km/h.
            *
 
              If the steering wheel is straight during the test drive then stop the vehicle with the wheels pointed straight
            *
 
              Ensure that the steering wheel is not moved again.
            *
 
              Keep the engine running and do not switch off the ignition. 
 
        Procedure for performing  the zero position calibration for the Steering Angle Sensor (G85) on VW Golf, GTI, Jetta, and Audi TT:
 
        [select]
        [03 - ABS Brakes]
        [Login - 11]
        Enter 40168
        [Do It!]
        [basic Settings - 04]
        Group 060
        [Go!]
 
        This will store the zero (centered) position of the steering wheel. There should be a displayed message that reads: "Steer. angle sender compens OK". If you get an error, it may mean the Login was not successfully performed.
 
        Click the [Done, Go Back] button and you're all set.
 
        Procedure for performing  the zero position calibration for the Steering Angle Sensor (G85) on VW Passat and Audi A4/S4, A6/S6, and A8/S8:
 
        [select]
        [03 - ABS Brakes]
        [Login - 11]
        Enter 40168
        [Do It!]
        [basic Settings - 04]
        Group 001
        [Go!]
 
        This will store the zero (centered) position of the steering wheel. There should be a displayed message that reads: "Steer. angle sender compens OK". If you get an error, it may mean the Login was not successfully performed.
 
        Click the [Done, Go Back] button and you're all set.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit procedura de adaptare a reusit si functioneaza perfect . Va multumesc mult , mi ati fost de mare ajutor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut. Am o problema cu ESP ai ABS la masina (Golf IV 2001 cu ESP). Nu sunt sigur daca e de la spira sau nu.

Martorul de ABS si cel de ESP stau aprinsi si martorul de la frana de mana (cel cu semnul exclamarii) se aprinde intermitent.

La diagnoza am gasit urmatoarele:

- pe modului ABS se plange ca nu e comunicare (permanent) cu senzorul de unghi volan

- pe modulul afisajului de bord se plange ca e permanent communication failure - comp ABS

- pe modulul compului de injectie se plange de intermittent communication failure cu comp ABS (dar eroarea nu dispare dupa stergere)

Pana acum am schimbat senzorul unghi volan cu unul cu aceeasi serie din dezmembrari si nu s-a schimbat nimic. (am incercat si altul cu o serie diferita si nici o schimbare)

Credeti ca are rost sa deschid spirala sa verific sau e alta problema?

Cum pot verifica cablajul? (care sunti pinii de la spirala pentru alimentare, care duc la ce pini de la compul ABS)

E posibil sa fie compul ABS problema - chiar daca zice System OK la diagnoza (pe langa eroarea permanent communication failure cu senzor unghi volan)? La diagnoza senzorul de YAW .... si mai unul functionau cand invartea de volan (am inteles ca sunt in aceeasi cutie cu spira), doar cel de unghi arata o valoare fixa (-2,x la prima diagnoza si -1,9 parca la a doua, dar nu se schimba la rotirea volanului)

Ce parere/sfaturi aveti?

Modificat de A_C
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut. Am dat airbagul jos ca sa ajung la spirala pentru ca am martorul de airbag aprins si am vazut ca imbracamintea aia de plastic de pe clipsurile de la airbag (incercuit cu rosu in a doua poza) e sparta la amandoua - ori le-am lovit eu cu surubelnita ori erau crapate dinainte. Cand am pus airbagul la loc in volan si am pus contactul imi statea claxonul apasat in continuu - pe partea stanga din ce am observat. Am rezolvat din siguranta de la claxon deocamdata. Sa fie de la plasticele alea sau s-a strambat ceva in suportul airbagului? Si daca e de la plastice se poate rezolva in vreun fel sau trebuie sa schimb airbagul cu totul? Multumesc.

20170526_203015.jpg

20170526_203037.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu prea ai ce sa faci, decat sa improvizezi ceva.

nu e stricat de tine, asta se intampla in timp....montat/demomtat, folosit claxonul, etc

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 5/30/2017 at 8:25 AM, tango1 said:

...... Cand am pus airbagul la loc in volan si am pus contactul imi statea claxonul apasat in continuu - pe partea stanga din ce am observat. .....

Mai este o chestie la volanele cu 3 spiţe: la montare se presează mai întâi pe părţile laterale, apoi pe spiţa verticală în partea de jos. Dacă presaţi prima dată în partea de jos pe spiţa verticală nu se va aşeza bine, o să stea airbag-ul într-o parte şi va claxona tot timpul sau intermitent când vrea el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutari, eu ma confrunt cu o problema diferita.

De la un timp cand invart putin stanga volanul scartaie pe spirala airbag (am incercat sa rotesc de volan fara cele doua capace ale volanului si as am ajuns la concluzia ca de la spirala se aude), unde se atinge de materialul cauciucat al volanului. Acum mai nou se aud si ceva pocnituri cand rotesc de volan, nu sunt foarte puternice, doar deranjante. 

Mentionez ca nu am nici un fel de erori si claxonul functioneaza ok.

Ce credeti, sa fie defecta spirala?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,foarte posibil sa te lase..

Daca o invarti la liber..fara volan..mai scoate zgomote? Atentie la centrarea ei..tine cont de nr turelor!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, face...niste pocnete nu foarte puternice, mai degraba paraie..

La centrarea ei nu am fost atent dar am asezat-o in exact aceeasi pozitie in care era cand am dat-o jos, cand volanul era centrat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut! Am probleme cu spirala volan si am codul 1JO 959 654 AC ,trebuie sa gasesc cu același cod. Ce spire mai sunt compatibile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam toate cele fabricate, sunt compatibile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut colegi.Ma ajuta cineva si pe mine cu poziționarea senzorului esp din spira airbag?Am demontat-o că nu-mi merge claxonul si acum am martorii esp si airbag aprinsi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,  imi poate da cineva cateva indicatii cum dau jos piesa din imagine? Am facut spalare interioara a tapiteriei, aceea e singura piesa la care s-a dezlipit panza. ( As baga o surubelnita in partea de sus dar am zis ca poate se procedeaza altfel). Multumesc

20210326_071759.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E prinsa in clipsuri. Noi utilizam scule dedicate de scos trimurile, din plastic. Daca nu ai,  poti utiliza o surubelnita,imbracata într-o carpa, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salut, nu reusesc sa fac setarea pe g85...intrat pe abs scris codul si nu vrea sa faca adaptarea

e vorba de o spira de touran 569H ...cand am luat o era in vrac inauntru ,banda nu e rupta dar alea 3 cauciucuri nu erau la locul lor...le am pus la locul lor desfacand alta spira....tot nu vrea sa faca setarea

 

unde e senzorul g85? unde e banda sau on partea din spate a spirei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!