Jump to content

DIY Reparare (lipire) spirala volan (airbag)


radurus
 Share

Postare recomandată

Salutare! S-a rupt spirala de la volan. Mergand prin oras am auzit ceva sunete dubioase din zona volanului, ca niste fosnituri cand intorceam de volan. Cand am parcat in fata blocului (ca norocul), am simtit ca volanul parca se invarte putin mai greu (parca agata in ceva?), am tras putin mai tare si a inceput distractia, martor airbag aprins, claxon pe direct.

M-am apucat de desfacut, si am ajuns cam asa:

post-31670-0-80420300-1330608302_thumb.j

post-31670-0-77684500-1330608077_thumb.j post-31670-0-66043400-1330608104_thumb.j

Intr-un fel, bine ca s-a rupt din mufa:

post-31670-0-40961900-1330608174_thumb.j

Cu un letcon cu varf subtire m-am chinuit sa refac lipiturile pe mufa, dar pana la urma a iesit ok (pentru sculele cu care am lucrat)

post-31670-0-39255000-1330608433_thumb.j

Am infasurat-o la loc, am lipit banda de ghidajul de plastic al mufei:

post-31670-0-76884800-1330608626_thumb.j

Dupa ce e infasurata, merge putin mai mult de trei ture (cam trei si jumatate),stanga dreapta, adica de la centru 0o, merge o tura si trei sferturi stanga si o tura si trei sferturi dreapta

Toata operatiunea am facut-o cu rotile drepte, adica dat jos volan, senzor ESP, etc.

Atentie la demontare si la montare sa nu se miste senzorul ESP, si la montarea partii cu banda pe senzorul ESP (fac corp comun), banda sa fie la centru (jumatatea cursei stanga dreapta) si pe senzor sa se vada bulina galbena.

Dupa montare pe masina s-a sters eroarea de airbag cu Vag Com, si merge ca nou.

Sper sa fie de ajutor, pentru ca am mai vazut topic-uri in care erau colegi in situatia mea. Numai bine!

Si pana la urma cred ca totul s-a intamplat din cauza unei bucati de antifon, ce este pe o parte si pe alta a zonei unde circula spirala :

post-31670-0-93989900-1330609665_thumb.j

Modificat de radurus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus o poza si am incercuit cu rosu, bulina galbena care trebuie sa apara in vizorul de pe G85, cand este pe pozitia de roti drepte - la jumatate.

post-30007-0-96143100-1330610459_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am ceva zgomote pe langa volan si martorul ESP este aprins tot timpul si doar cateodata se mai stinge in rest claxonul merge ok si airbagul la fel.

Aceea piesa se gaseste de cumparat SH.??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Ce rol are spirala aia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Face legatura intre airbag si calc de airbag si preia comenzile de la claxon si de la butoanele de pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spirala este practic un cablu plat ce merge la claxon, airbag si dupa caz la comenzi volan.

Ce sincronizare! am postat deodata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

aaa, asta ca sa reziste in timp la miscarile volanului fara a se rupe firele, da, cred ca m-am prins. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Daca airbag-ul a sarit si l-am schimbat cu unul de la dezmembrari si tot nu merge sa claxonez de la volan (claxonul l-am verificat pe direct la baterie si merge) inseamna ca e defecta spirala? Daca e spirala de vina, trebuie sa cumpar de la dezmembrari sau se poate si repara in cazul meu (cazul in care au sarit airbagurile)?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mai exact unde este situata aceasta piesa ca nici mie nu imi mai merge claxonul este sub airbag sau trebuie demontat airbagul si volanul sa'i scot piulita sa'l dau jos de tot ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Claxonul este in fata masinii. Spira este chiar sub volan. Trebuie dat jos volanul si airbagul si plasticele de sub volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles multumes al bundy pentru raspuns :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic...pentru ca nu stiu, ce rol are spirala? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi postul #7 si urmatoarele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ce lungime are aceasta spira,pt a rezista la rotatiile volanului? cablul plat este pur si simplu incolacit in volan sau are alt mod de aranjare?

(am o problema la claxon,volan in 3 spite; trebuie sa apas f tare pe spitele laterale pt claxon. pe cea de jos merge mai usor. este vreo problema la contacte,corect? nu are legatura cu aceasta banda?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA tine nu are legatura cu aceasta banda, trebuie curatate contactele din volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

hristos a inviat !

salutare domnilor.

de cateva zile am patit si eu acest necaz. nu-mi mai functioneaza nici claxonul si nici comenzile de pe volan. si-a revenit un pic, o zi si apoi iar a ramas in pauza, si de 3 zile tace continuu. inca nu am ajuns sa fac o diagnoza, asta ca sa fiu sigur sa este de la spira, dar din spusele voastre sigur asta este. mirarea cea mai mare este ca nu s-a aprins nimic la bord, celelalte " chestiuni din dotare " functioneaza normal.

la revizia trecuta mi-au zis ca am avut 3 erori la contact, dar mirarea mare este ca nu am sesizat deloc vreo problema de cand am achizitionat masina.

octi 2 din 2008, 1,6 mpi. varianta de echipare elegance.

ceva sfaturi ???? sau pareri daca se poate ???

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam greu sa cedeze, daca nu ai umblat pe acolo si nu ai pus ceva gresit... sa nu fie tot de la contact, calculator coloana. Daca nu s-a aprins airbag-ul sau ESP ul ... nu prea e de la spira.

Ma rog, pana nu faci o scanare, nu ai nici masina in fata.... nu pot spune exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de umblat nu am umblat deloc, caci nu am avut motiv. totul a mers ok pana saptamana trecuta cand a aparut problema. sa vad ce o iesi la diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptam vesti ... bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu am rezultatul diagnozei ca sa-l postez aici, dar din ceea ce am vazut este legat de electrica de la contact si nu comunica volanul cu calculatorul.

diseara o sa am uimitorul rezultat al diagnozei si o sa-l postez, in speranta ca poate aveti ceva sfaturi si idei.

o zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt curios ce erori ai - sa soliciti celui care iti scaneaza masina, sa iti dea log-ul pe mail sau stick... sa-mi trimiti link pe PM sa ma uit si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta este rezultatul diagnozei.

uimitor ?????

ceva idei de remediere a lor ???? ( trimiteri unde pot gasi la pret ok ??? )

Address 16: Steering wheel Labels: 1K0-953-549-MY8.lbl

Part No SW: 1K0 953 549 BG HW: 1K0 953 549 BG

Component: J0527 051 0100

Coding: 0002012

Shop #: WSC 73430 790 00000

VCID: 78FBECD37013

5 Faults Found:

00576 - Terminal 15

012 - Electrical Fault in Circuit

00883 - Ignition Switch (D) Terminal S

012 - Electrical Fault in Circuit

00884 - Ignition Switch (D) Terminal X

012 - Electrical Fault in Circuit

01744 - Ignition Switch Terminal P (D)

012 - Electrical Fault in Circuit

01426 - Controls in Steering Wheel (E221)

004 - No Signal/Communication

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E de vina partea electrica a contactului. Eram mai mult ca sigur.... ti-am zis ca nu e spira....

Sigurantele le-ai verificat ?

La magazin sau reprezentanta, pt piesa.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa fie toate nebuniile astea numai din cauza contactului ????? spira sa fie ok ??????

sa trebuieasca doar sa schimb partea electrica de la contact ?????? atat ????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!