Jump to content

DIY Reparare (lipire) spirala volan (airbag)


radurus
 Share

Postare recomandată

Eu zic sa schimbi partea electrica a contactului, stergi erorile si vedem dupa aia. Sa verifici si sigurantele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca claxonul merge si airbagul nu e aprins in bord, atunci e un semn de intrebare. Partea electrica a contactului nu genereaza erori de genul ca nu comunica cu modulul de comenzi de volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat treaba.

am schimbat paretea electrica a contactului si daca tot am umblat acolo am aruncat si o uitatura la spira.

undeva pe traseu era intrerupa, din 8 circuite mai erau intregi 5, asa ca le-am cositorit finut pe toate

momentan merg, dar sa vedem pana cand.

oricum, trebuie sa ma pregatesc pt o spira de schimb.

numai de bine sa auzim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DEciu, pana la urma de la spira era, nu de la contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mama lui de contact.

la diagnoza cam tot a facut figuri, in sensul ca si cu unul nou cam tot aceleasi valori a dat.

mai stau cateva zile si o fac iar, sa vad ce iese dupa cateva sute de km.

acum functioneaza toate ok.

numai de bine sa auzim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La erorile lui, sigur partea electrica a contactului era afectata - din start. Ca era si spira... asta se vede dupa aia - ca imi pare normal sa inlocuiesti intai cea mai ieftina piesa... dupa care treci la next level.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum, erau doua piese diferite care dadeau defectiuni diferite ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari

am si eu o intrebare: si la mine se aud niste sunete ciudate cand intorc de volan..si am martorul de la airbag aprins..sa fie spira de vina? :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce sunete ai pe acolo. La mine inainte sa se rupa se auzea un fosnit ca de punga. Claxonul iti merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine, da jos volanul si inspecteaza spira.... poate mai salvezi ceva - sa o poti repara. Am gasit si spire, puse aiurea si tocate de tot....

P.S. - oricum, la SH nu mai sunt asa de scumpe.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine cand iau maxim stanga intr-un punct se aude un sunt ca si cum ar freca ceva, sa ma astept la probleme? :bom:

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

puricele.... nu, dar greu de zis, pana nu vezi ce e acolo.

90vrg - desfa si vezi despre ce e vb - macar se mai poate remedia ceva, daca nu e prea afectata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare.

Dupa un "mic" accident in care a sarit airbagul din volan, am schimbat partea cu airbagul din volan.

Testerul imi da urmatoarele erori:


Address 15: Airbags Labels: 6Q0-909-605-VW5.lbl
Part No: 1C0 909 601 A
Component: 0T AIRBAG VW51 0008
Coding: 12372
Shop #: WSC 13765

4 Faults Found:
00595 - Crash Data Stored
35-00 - -
00588 - Airbag Igniter; Driver Side (N95)
32-10 - Resistance too High - Intermittent
00532 - Supply Voltage B+
07-10 - Signal too Low - Intermittent
01317 - Control Module in Instrument Cluster (J285)
49-10 - No Communications - Intermittent

Alte erori nu am.

Am inteles ca pentru Crash Data trebuie schimbat calculatorul de airbag de sub bord, sau resoftat cu un dump original.

Insa restul de erori sunt tot din aceasta cauza si o sa dispara cu stergerea Crash Data sau au legatura cu spirala? Dupa declansarea airbagului trebuie schimbata si acesta?

Mentionez: claxonul functioneaza.

Putin ajutor as avea nevoie... Multumesc!

Modificat de neological
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU trebuie schimbata spirala. pentru siguranta ta recomand in locuirea modulului deairbag nu rescrierea lui. Becul de airbag din bord se aprinde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, becul de airbag din bord este aprins, dar poate si din cauza ca inca nu am legat firele pe airbag pana cand nu schimb/resoftez calculatorul de airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai data crash sau nu ai un airbag conectat - nu se stinge martorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru ajutor. Asta clarifica multe pentru mine.

Crash data se poate sterge fara dat jos calculatorul de airbag direct din mufa OBD cu cablu de date special?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de tipul calculatorului de airbag, la unele merge, al altele doar desfacut pe masa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut am relipit si eu spirala de la volan la un golf iv, numai ca a trebuit sa tai 5 cm din ea... Aveti idee cate ture trebuie sa mearga stg. si cate dr.?

Dupa ce am monta-o la loc, i-mi merge cam o tura si aproape trei sferturi (um pic mai mult de jumatate) dr. si doua ture stg. E bine sa o las asa? Sau o sa am surpriza sa se rupa iar la viraj dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge.... oricum volanul se invarte cam o tura si jumatate. Acum,daca ai taiat din ea, nu ai decat sa vezi cum se comporta, in timp

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ofer recompensa pentru cine-mi spune de unde pot cumpara (la pret decent) panglica :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ce masina, ce an, cu sau fara ESP.

O sa iti zic de unde, precum si un pret estimativ..... si renunt si la recompensa.... :icon_geek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,incarca la dezmembrari,la baietii de pe forum si vezi ce preturi au.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!