Jump to content

problema spalator parbriz


distroe
 Share

Postare recomandată

Buna ziua,

La Polo-ul 9N3 (2008) de la firma nu mai functioneaza spalatorul parbriz / luneta, dupa o perioada lunga (vreo cateva luni) in care nu am avut lichid in rezervor, am pus azi lichid ( de iarna). Desi aud pompa cum suiera,de stropit nu stropeste nimic.

Ceva sfaturi?

Multumesc anticipat,

Dan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca putinul lichid care il mai aveai pe conducte a inghetat. Mie cand mi-a inghetat lichidul de spalat parbizul pompa functiona, auzeam cum merge dar nu se iesea lichid. O idee ar fi sa o duci intr-un garaj incalzit. In cazul in care e cum zic eu... aici se dau solutii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da asa am patit si eu mi'a inghetat lichidul pe instalatie ca nu ii pusesem de care trebuia pentru - celsius si am asteptat sa vina caldura si si'a revenit. sau vezi sa nu iti fi iesit furtunasul din stergator o sa'l gasesti prin interiorul portbagajului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema, mi se misca duzele de pe capota daca stie cineva cum de pot fixa, eventual un DIY sau poze , mersi

si scuze daca nu am postat unde trebuie

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,sunt noul posesor al unui polo 9n din 2002 si am o problema cu spalatorul de luneta,in fata la motor am un furtunas sarit care baga apa in scut,adica nu duce la luneta ,dar nu gasesc capatul celalalt unde sa-l mufez.Ma poate ajuta cineva chiar si cu poze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il gasesti pe sub filtrul de aer. pe lonjeron.pe langa firele acre intra in amsina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o problema cu spalatorul de la luneta.De cateva luni nu mai are presiune jetul de apa. La inceput am crezut ca e inghetat si am asteptat sa se incalzeasca afara dar nu e nici o schimbare.Trebuie sa tin apasat pe maneta vreo 10 secunde pana incepe sa iasa apa pe duza si abia arunca vreo 5 centimetri. Ce ar putea fi ca lichid de spalat nu gasesesc sa se scurga pe undeva, duza nu e infundata iar spalatorul de parbriz functioneaza perfect. Cel de luneta are pompa si circuit separat?Sa aibe vreo supapa pe undeva care sa se blocheze?Ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica in portbagaj, in partea stanga, deasupra pasajului rotii. Eventual trage mocheta si s-ar putea sa constati ca furtunasul care duce apa la luneta e despins din imbinare, si apa iti ajunge de fapt in portbagaj, mai exact pe sub placaj si in aripa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am aceeasi problema. La mine s-a crapat teava de cupru ce trece prin motoras si ajunge afara. Da jos capitonajul de pe hayon si vezi daca nu cumva iti curge lichidul inapoi. Rezolvare inca nu i-am gasit, dar nici nu mi-am batut capul foarte tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema. Aditu a avut dreptate era sarita acea mufa. Asta mi-a explicat si mie de ce am gasit mai demult vesta reflectorizanta pe care o tin langa trusa medicala mucegaita. Nu stiam de unde era umezeala dar de fapt era de la lichidul de spalat luneta pentru ca acea mufa e chiar in spatele ei.Multumesc tuturor.

Modificat de likutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Intampin si eu o problema cu spalatorul de parbriz, acum o saptamana am uitat sa pun lichid de iarna si aveam doar apa, si a inghetat, am mers ceva timp cu masina si si-a dat drumul. In aceeasi zi am pus lichid special insa mai ramasase si ceva apa in interior insa foarte putina. Dimineaza nimic, lichidul se vedea ca nu e inghetat la suprafata insa motorul nu se auzea iarasi deloc, azi am incercat iar fiind mai cald si tot nu merge.

Ce credeti s-a ars pompa sau e inca inghetat pe traseu sau in motoras?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Il gasesti pe sub filtrul de aer. pe lonjeron.pe langa firele acre intra in amsina.

 

Am si eu aceeasi problema nu merge spalator luneta, dar cum ajung la acel racord, demontez contraaripa aceea din plactic sau pe interior pe sub filtrul de aer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut! Am incercat si o cautare, dar spre surprinderea mea nu am primit niciun rezultat nici macar pt cuvantul "spalator", asa ca imi incerc norocul aici: sambata am plecat la drum cu toate in regula (masina e cea din semnatura), iar dupa vreo ~100km, desi a mers in acesti km, lichidul de parbriz nu mai imi ajunge la spalatoare de la parbriz, ba chiar, oricare le-as actiona (parbriz sau luneta), lichidul ajunge doar in spate (pe luneta). Pompa se aude ca functioneaza, indiferent de sensul de actionare, iar una dintre duzele din fata face mici clabuci , dar atat :P Am verificat, lichid este suficient si pe deasupra si siguranta, dar din moment ce se aude pompa si in spate merge, nu cred ca e de acolo. Care ar putea fi problema? Duzele le-am suflat si sunt desfundate. Lichidul nu mi-a facut probleme, a stat si la temperaturi mai joase si nu a inghetat, iar in mers mi se pare si mai putin probabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca ai un furtun sarit pe traseu, verifica in compartimentul motor, 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!