Jump to content

Ce motorizare sa cumpar?


emiltofan
 Share

Postare recomandată

AzoiteiAndrei

inteleg...deci pana la urma tot diselul ramane baza :icon_cheesygrin: alta intrebare:merita sa iti iei un 4x4?ma refer la intretinerea lui care e un pic mai scumpa dar si la faptul ca iarna ai unele avantaje :icon_idea:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • AzoiteiAndrei

    15

  • The_Ego

    13

  • adriano872

    9

  • emiltofan

    6

Andrei, vad ca vrei sa-ti complici viata :)...Ce are Fabia din semnatura de i-ai pus gand rau? Ai mai avut o masina diesel pana in prezent?

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AzoiteiAndrei

buna

adriano872 nu are nimic doar ca eu sunt din botosani si acum invat in sibiu..

.fac ruta asta cam o data pe luna(sau chair mai des) si vreau o masina un pic mai mare pt ca merg cu colegii si am nevoie si de spatiu pt bagaje si toate alea...o masina mai mare ar implica si un motor mai mare si consider ca cel de 2.0 motorina e cel mai potrivit...nu am mai avut diesel pana acum dar am condus si imi place fosrte mult cum se comporta :icon_cheesygrin:

fabia mea nu are nimc.singurul lucru care ma deranjeaza la ea ti.am zis ca e un pic cam mica pt necesitatile mele....oricum nu am de gand sa o vand deoarece am bagat o gramada de bani in ea si m.am atasat foarte mult de ea...asa ca o sa i.o dau mamei

parerea ta care este

adriano872?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acu' scuza-ma ca iti zic, da' tu iti iei masina pentru tine sau pentru colegii tai? :huh:

Pana acum vad ca te-ai cam hotarat pe diesel, dar nu ne-ai spus in ce bani vrei sa te incadrezi... poate asa s-ar mai usura cautarea si parerile ar putea fi mai obiective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AzoiteiAndrei

:lol: pt mine doar ca v.am spus la ce o folosesc si de ce as vrea o masina mai mare :icon_geek: suma ar fi undeva la 7000 de euro :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu te orientezi catre un vw touran edestul de mare si are si motor de 2.0 L

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AzoiteiAndrei

nu prea imi place...prefer octavia combi daca nu gasesc berlina sau golf....dar cu gloful mai ramane de vazut deoarece e o masina destul de mica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic..ca e un pic cam mic pretu..si da unpic de banuit..e doar o parere...daca e ingrijita..si are mai multi km...(60%) posibil...oricum si la 300k km e buna..adica nu cu investiti majore

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe Octavia. Golf disel la banii aia nu gasesti. Masina buna isi mentine pretul.

Ti-as recomanda 1.9 tdi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AzoiteiAndrei

CT91MOC

da am vazut ca preturile la noi sunt mai mici fata de cele din germania...dar oricum nu am de gand sa iau o masina fara carte service de germania

ti3sto

si eu tot pe octavia as dori sa merg deoarece e un pic mai mare :icon_confused: (dar pe motorul de 2.0 de 140 de cai) dar acum nu stiu daca merita sa.ti iei o masina 4x4?astept parerile voastre in continuare.

multumesc

Modificat de AzoiteiAndrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel Golf daca se adevereste ca e ok (nu km trasi inapoi, revizii la reprezentanta, fara bube) ar fi de aur. Cum nu prea se gasesc tare mi-e frica de o facatura.

Probabil e un samsar ca la final are si o poza cu bord de ford :))

Intrebarea este tu ai simtit nevoia de tractiune integrala pana acum?

Nu stiu cat merita avand in vedere si consum usor mai mare.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AzoiteiAndrei

da da am vazut si eu ca are la final o poza cu un ford :lol: s.ar putea sa fie vre unul din asta....oricum am zis ca nu iau masini aduse din germania fara carte service...ca acolo toti au si daca omul o aduce din germania si zice ca nu are carte service e clar ca km nu sunt originali

alta varianta:http://cautare.mobile.ro/automobile-anunturi/skoda-octavia-2-0-tdi-edition-100-6-gang-euro-4-voll-tuningen/164276075.html?useCase=SearchSession〈=ro&pageNumber=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=22900&makeModelVariant1.modelId=10&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minPowerAsArray=96&minPowerAsArray=KW&siteId=ROMANIA&negativeFeatures=EXPORT&maxCubicCapacity=2000&minConstructionYear=2006&tabNumber=2

ce ziceti merita?e agatata in parte staga jos si are ai airbag-ul din stanga sarit?dar la banii si la kilometrajul asta oare merita sa o aduci sa o repari??? :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golful ala de pe pagina anterioara sigur e adus de samsar. In primul rand ca nu e inmatriculat si in al doilea rand pentru ca accepta variante...mie nu-mi trebuie sa vad mai mult intr-un anunt. Daca te intelegi bine la pret cu tuciuriul, poate merita. Chiar si 200.000 de km daca are, daca e ok pe partea mecanica, arata binisor si sta bine pe drum si trage bine...aia e masina. Tractiunea integrala e ceva in plus. Ceva in plus nu strica niciodata, decat daca nu cumva e ceva rau:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Octavia aia mai bagi 1500-2000euro fara probleme pentru ca portierele trebuie inlocuite, pragul la fel si mai are o indoitura chiar langa haion. E probabil sa fii sarit un airbag lateral, alta explicatie pentru cum arata scaunul nu am.

Numar mic de km desi are 6ani, iar nemtii de obicei iau diesel ca sa il alerge.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AzoiteiAndrei

alexanderdj de ce adica ar fi ceva rau 4x4?

The_Ego

am incercat si eu...ma gandeam ca ajunge mai ieftin :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fotografii editate in photoshop! ... interior de Ford :) ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am zis ca ar fi rau, ma. Eu ti-am zis de la inceput ca e bun cu 4Motion. Vorbeam in general despre ceva in plus ca nu strica, iar 4x4 poate fi considerat ceva in plus. Ceva in plus strica doar atunci cand e de rau(e.g. sa ai ghinion in plus! :)) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat sa dai banii pe 4motion, mai bine iei ceva cu km mai putini sau cu dotari care sa compenseze (xenon, scaune incalzite, DSG)

Mai ales ca bugetul te limiteaza mult.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AzoiteiAndrei

pai asta intrebam si eu...merita sa iei 4x4?adica nah...stiu ca e bine iarna mai ales pe drumul de tara....dar si pe carosabilul umed(mie cel putin imi mi.ar placea foarte mult)...dar oare chiar merita banii???tinand cont ca pe spate ai mai multe bucse decat cea standard si ca intretinerea ar costa mai mult...astept in continuare pareri din partea voastra

intre timp am mai gasit niste variante:

http://cautare.mobile.ro/automobile-anunturi/skoda-octavia-2-0-tdi-modelljahr-2008-f%C3%BCrth/164274182.html?useCase=SearchSession〈=ro&pageNumber=2&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=22900&makeModelVariant1.modelId=10&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minPowerAsArray=96&minPowerAsArray=KW&fuels=DIESEL&siteId=ROMANIA&negativeFeatures=EXPORT&maxCubicCapacity=2000&minConstructionYear=2006&tabNumber=2

http://cautare.mobile.ro/automobile-anunturi/skoda-octavia-2-0-tdi-dpf-elegance-eschhofen/164131694.html?useCase=SearchSession&__lp=160&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=22900&makeModelVariant1.modelId=10&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minPowerAsArray=96&minPowerAsArray=KW&fuels=DIESEL&siteId=ROMANIA&negativeFeatures=EXPORT&maxMileage=200000&maxCubicCapacity=2000&minConstructionYear=2006〈=ro&pageNumber=1

mie personal imi place mai mult a doua :lol:astept si pareri de la voi :icon_bounce:

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ! Detin un Polo 9n din 2002, 1.2 benzina, 55 cai. Vara asta vrea sa cumpar o masina mai puternica, in jur a 100 cai, fabricata dupa 2006-2007. Pe an fac cam 30-40k km, prin Cluj. Bugetul ar fi de 7500 euro. Merita sa caut un TDI? sau sa raman pe benzina? Astept sugestii.

P.S. consumul in oras al Polo-ului este cam 7.5-8.5 <vara> (conduc sportiv mereu). In bugetul de mai sus, daca se poate, sa imi recomandati o masina care sa ramana cu consumul prin zona asta, sau mai putin. Multumesc !!

Eu nu inteleg cum faci tu 40.000 de km prin Cluj la cat de mic e orasul(in comparatie cu Bucuresti), hai chiar daca ai face prin Judetul Cluj drumuri cum e posibil 40.000 km pe an?

Din cate stiu si eu si din cat am stat pe acolo la 5 km x 10 km orasul are aproximativ .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AzoiteiAndrei

nu asta era problema baiatului...de unde stii tu ca omul nu face 40.000 km pe an.poate masina ii aduce bani in casa...daca omul a zis ca face 40.000 pai asa e...ca nu cred ca ar avea motiv sa ne minta...dar vad ca sunt unii care stiu main bine decat cei in cauza :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar de unde sti tu unde face km respectivi?

dar vad ca sunt unii care stiu main bine decat cei in cauza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Despre ce discutam aici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!