Jump to content

Scut (metalic) Vw Polo 9N/9N3


kikimiki
 Share

Postare recomandată

Am un vw polo 9N an fabricatie 2003, motor de 1,2 l si nu inteleg de ce nu are scut de motor!! cumva ptr o mai buna aerisire a motorului? Asta e motivul ptr care nu am scut motor la ea? Si inca ceva, se incalzeste mai greu pe timp rece, sa fie din cauza acestui scut? Daca are cinava de vanzare un scut motor ptr masina mea, as dorii eu sa-l cumpar. Va las aici adresa mea de mail catalinlex@yahoo.com

multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Standard vw vine cu scut de plastic. Daca masina e cumparata sh e posibil ca fostul proprietar sa-l fi spart ... Daca masina e noua vorbeste despre aceasta problema la magazin. Unui prieten de-al meau i-au oprit scutul la firma de leasing (probabil pt a-l vinde separat) si asa ar fi ramas situatia daca nu-l cerea in mod explicit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei, motorul se incalzeste greu daca are termostatul defect, nu din cauza faptului ca nu ai scut. Scutul de plastic care trebuia sa il ai oricum nu proteja cine stie ce, poate doar impotriva zgariturilor pe dedesubt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul tau are scut, e o "banda" de plastic care nu are mai mult de 15cm. Asa sunt echipate Polo, am vazut si eu acum. A venit un polo la mine la service, varianta mai veche 1.2 benzina cu scut peste tot motorul si avea dauna pe scut ... buuuun, am deschis contract de reparatie si am comandat scutul. A venit o jucarie mica pe care am si montat-o. Concluzia: nu se mai fabrica scuturile acelea lungi, ci curelusele astea mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am un scut de motor la masinuta mea, dar are forma literei U si efectiv nu este sub motor ci pe langa, il inconjoara. Exista un scut care se pune si sub motor? De acela vorbesc eu, imi cer scuze daca nu s-a inteles pana acum.

Deci ma intereseaza daca exista un scut motor care se pune efectiv sub motor nu pe langa.

Imi poate trimite cineva poze cu acest scut motor? Multumesc pentru intelegere!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta spuneam sus, asa este scutul, in forma de U, in jurul baii de ulei. Poti sa pui scut de diesel, insa nu isi mai face motorul racirea cum trebuie, iar la galeria de evacuare se va topi plasticul. Pt ca la benzinar, galeria din motor coboara f. jos, chiar peste scut.

Modificat de bamsemad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Astazi am comandat la Craiova acest scut metalic .

http://www.scut-auto.ro/scut-motor-volkswagen/scut-auto-volkswagen-polo-87-252.html

As dor sa stiu daca l-a mai montat cineva . Este cazul sa apelez la un service sau il pot schimba si eu acasa in garaj avand rampa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il poti schimba singur, insa ai nevoie de tors pentru suruburi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...pe care nu l-am gasit ....Multumesc pentru mutarea topicului la locul lui . Maine sper sa prezint lucrarea cu tot cu pozele aferente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca prezinta interes ....

Montarea scutului NU este o operatie pe care sa o faci acasa chiar daca ai garaj .

Timp de lucru aprox 30 minute

Service cu ELEVATOR

Scutul se prinde in 6 suruburi , ai schita de montaj , suruburile aferente . trebuie doi oameni la montaj .

Pret scut 295 Ron

Transport Craiova Bucuresti - 50 Ron

Pret montaj 60 Ron

Mai atasez doua poze cu gaurile unde se pun cei doi suporti in forma de Z

Finalul...de care sunt foarte multumit.

PS. Cred ca acest scut este un pic mai jos decat originalul.

post-57900-0-85019500-1328805555_thumb.j

post-57900-0-62770700-1328805919_thumb.j

post-57900-0-65579400-1328805937_thumb.j

post-57900-0-50636800-1328806058_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am platit pentru el 250 lei si am prins si o promotie cu transport gratuit.

Din pacate nu am reusit sa-l montez inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sieu tot de la cei de la craiova am luat 2 scuturi: unu pt octavia si altul pentru fiesta. Se potrivesc perfect, insa schema de montaj cu care vine e foarte ambigua, la unele modele chiar gresita. Nu o poti schimba, cum zice ala pe site, singur, acasa, decat daca ai elevator si ceva scule. Insa tabla e f groasa si nu cred ca ai cum sa strici acel scut, pe orice drum ai avea treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@nervoss:

Poti sa dai un nr. de telefon sau un site de unde ai achizitionat???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionita bogdan

http://www.scut-auto...olo-87-252.html

Scrie mai sus cateva posturii....

mentiune: dupa montarea scutului garda la sol pe fata a scazut cu cativa cm 3-5 nu stiu exact dar acum dupa montare am harjait toate sleaurile posibile pe care cu scutul de plastic nu le atingeam.

Modificat de ionita bogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai fi atins oricum cu masina. Insa acum nu ai de ce sa-ti mai faci griji in privinta atinsului, scutul e f gros!

P.S. Acum am aflat ca cel de la craiova nu e importatorul. Impreuna cu un prieten care are un mic service o sa aducem scuturi(aceleasi) la un pret mai bun si montaj in Ploiesti. O sa postez cand vom lansa campania, bineinteles cu un discount pentru membri vwforum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lars_vis_a_vis

Astept si eu postarea cu nerabdare! Am si eu un scut pe masina mea insa cred ca e dintr-un plastic foarte subtire si de foarte multe ori mi se desprinde si trebuie sa il prind de fiecare data, insa gaurile s-au cam largit si nu cred ca o sa il mai tin mult. Poate colaboram! Stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

A mai montat cineva scut ? Sa posteze niste impresii , pret , etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!