Jump to content

Pacanit in viraj


cosmin66gmc
 Share

Postare recomandată

am inlocuit complet piesa tampon antibalans parca se numeste (atat cele 2 bucse cat si bratul dintre ele ) a fost montat corect chiar nu inteleg de unde vine zgomotul la inceput era insesizabil dar acum se aude frecvent la la plecare de pe loc si la schimbul vitezelor sau in reprize. chiar nu pot sa-mi dau seama ce este...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wtf... Chiar nu are sens, ai cam schimbat ce trebuia deja.

Oare sa se fi inmuiat tampoanele cutiei si motorului aflate in compartimentul motor? Nu am auzit pe nimeni sa se vaite de alea inca.

Daca afli candva solutia pentru problema ta, te rog sa ne-o impartasesti si noua.

De curiozitate, cat ai platit pe bieleta anti-basculare si pe cele doua bucse ale tamponului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin si am mai scris si la inceput. Problema asta o am si eu cu pacanit in viraje la viteza mica si nu ma deranjeaza inca. La viteza nu se mai aude nimic. Eu am jante pe 18 si de la unele gropi mi-a crapat o flasa pe dreapta, dar nu am schimbat-o inca pentru ca nu am avut timp. Sa desfaci amortizorul pentru a schimba flansa dureaza undeva la minim 4 ore. Pacanitul se aude numai la viteze mici? (5-10 km/ora) Sunetul ala mine este ca si cum ar scapa un arc, sau s-ar rupe dar ceva mai atenuat.

Modificat de ady.red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La banii aia presupun ca nu sunt piese originale, nu?

Nu zic cu rautate, vreau doar sa imi fac o parere (personala).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ceva noutatii ??? Ce ati mai aflat ??? Am auzit ca doar la skoda rs, golf gti si cele cu amortizoare sport si jante mari .... Decii care ar fi problema ?? ;(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Am si eu problema asta... dupa ce am schimbat arcurile cu unele H&R a inceput sa imi pocneasca cand invart stanga-dreata pe loc. Mecanicul mi-a zis ca sunt flansele.

Am facut un "test" tineam degetul pe flansa sus si am invartit de volan si se simtea o pocnitura.

Cam cat este manopera pt schimbare flanse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa manopera, costul flanselor este destul de mare, uneori mai mare ca cel al amortizoarelor (200-380Lei).

Dupa schimbare trebuie sa refaci geometria, deci inca 200Lei.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa desfaci amortizorul pentru a schimba flansa dureaza undeva la minim 4 ore.

Cred ca glumesti, nu?

Eu am un zgomot (o pocnitura) cand accelerez puternic sau franez puternic si se aude din zona flansei. Inainte de a schimbat bieletele de directie si cele antiruliu nu avea probleme. Posibil sa fie tot de la flansa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucian simti si in volan acea pocnitura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu simt nimic in volan. Se aude in partea dreapta, in partea de jos a parbrizului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine azi s-a rupt arcul fata dreapta 

simptome: trosnitura urata la viraj maxim pe loc ,si pacanit urat la denivelari

solutie: inca nu a rezolvat dar va zic maine sau poimane, ce necesar am de la mecanic:

1:arc atat dreapta (cel rupt) cat si stanga (pentru ca apoi risc sa stea mai joasa pe cealalta parte,lucru logic un arc fiind mai tare(nou) altu mai slab(uzat)

2: flansa cu rulment (la fel atat stanga cat si dreapta) acum intrebarea mea este daca chiar este necesar..sa schimb si flansa cu rulment..

argumentul lui: arcul s-a rupt pentru ca rulmentul nu mai era bun (e blocat)..si e bine sa le schimb cu totul..si daca schimb pe o parte sa schimb si pe cealalta..

Asa ca astept pareri pls cat mai rapid sa stiu daca le cumpar sau nu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai trebuie verificat inca un aspect referitor la aceste trosnituri, mai ales la GTI-uri sau la cele cu suspensie sport din cate am studiat si eu. Se slabesc (probabil lungesc) suruburile care fixeaza puntea de caroserie. sunt 4 suruburi la numar, 2 trec prin carcasele bucselor mari de bascula. A mai fost discutata tema asta pe forum dar merita adusa in discutie. Am vazut pe ECS tuning si un filmulet facut cu aceste zgomote produse de miscarea puntii. Se manifesta mai ales la schimbarile bruste stanga dreapta. Eu am scapat din vara strangand foarte bine cele 4 suruburi. Cand va reaparea problema cumpar deja solutia gasita de VW:  alte 4 suruburi noi plus niste saibe care se monteaza intre punte si lonjeroane. Eu aveam clare urmele pe vopseaua lonjeroanelor lasate de puntea care se misca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu feedback..la mine pacanea foarte urat la viraj cand plecam de pe loc.

problema a fost ca era un arc rupt.

Pentru aceasta problema este necesar sa schimbi ambele arcuri (eu am ales kayaba erau si cele mai ok la pret si sunt multumit pana acum) si flansa cu rulment(de preferat sa fie schimbate la fel pe ambele parti)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut am si eu o problema si nu am gasit printre topic-uri  asa ca scriu aici. De ceva vreme se aude un scartait puternic pe dreapta spate at cand virez dreapta. Se aude si la cel mai mic viraj spre dreapta, dar scartaitul se aude at cand indrept rotile din viraj. O fi de la telescop sau arc? Problema e ca se aude din ce in ce mai tare si devine enervant. Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!