Jump to content

Guest Dolfin
 Share

Postare recomandată

ham04, ai dreptate, nu se pot regla oglinzile separat, am scris si pe topic mai sus experienta mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica becurile sa fie montate bine in soclu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e primul lucru care l-am facut, sunt verificate, stau bine, problema e oglinda de faza lunga de la farul din dreapta, e indreptata un pic in sus si nu vad nici o metoda s-o pot regla separat de faza scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sa nu fie sarita de pe o nuca de prindere  din far.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am fost si am reglat farurile la un service...si imi cam pare rau de alegerea facuta. Intr-adevar acum sunt reglate "ca la carte", au fost reglate cu acel aparat (nu am idee cum se numeste) dar in pozitia "0" distanta pe care bat a scazut simtitor, nu chiar la jumatate, dar 30-40% a scazut, in schimb bate mai pe sosea faza lunga...singura parte buna din toata afacerea asta. Noaptea trecuta ploua si nu vedeam mai nimic, desi am Xtreme Vision pe scurta, dar pe ploaie sunt mult mai slabe decat pe uscat. Cred ca urmatoarea investitie o sa fie o pereche de LED-uri H7 Cree de 3200 lumeni, poate asa o sa reusesc sa vad si eu ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai becurile de mult timp, de la gropi filamentul se lasa in jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le am de vreo 3 ani. Acum 2 saptamani le-am reglat in service (la Seat Metrotehnica) si schimbarea in bine a fost fenomenala. 

Poate nu le-au reglat oamenii aia cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neg acest aspect, stiu ca am gasit rotita pt reglajul farurilor setata pe 1 desi eu o tineam pe 0. E posibil sa fi facut reglajul lor cu ele setate in pozitia 1 si poate de aici imi bat prea in jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Bună seara!

 

Mașina mea a fost lovită frontal.

 

Presupunând că voi găsii elementele de reglaj ale farurilor, mă poate ajuta cineva cu o procedură de reglaj. Mă refer la niște măsurători, distanțe, față de sol, față de axa mașinii etc, sau acest lucru nu se poate realiza decât in service, cu dispozitive sau echipamente speciale?

 

Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai nevoie de service, pui masina pe un plan orizontal, cu fata la perete la o distanta de 4-6m, cu farurile aprinse si le reglezi dupa preferinta.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O reglare a farurilor corespunzatoare se face intr-un service cu aparat special...dar depinde de service ca eu am reglat si nenea de acolo mi le-a reglat sa bata prea in jos. Mi le-am reglat singur apoi cu o metoda des intalnita pe net. Cauti un teren drept si un perete, duci masina la o distanta de 5 m de perete. Incepi si masori distanta de la sol la soclul becului de faza scurta din far, apoi marchezi pe perete un semn la respectiva distanta de sol. Dupa care trasezi alt semn cu 5 cm mai jos fata de semnul desenat anterior. Cel de al doilea marcaj te va ghida pt reglarea farurilor pe verticala si orizontala. Cut-off-ul farului va trebui sa coincida cu marcajul si atunci o sa ai farurile reglate, nu perfect dar aproape de cum ar trebui (perfect doar pe stand cu aparat special).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună seara!

 

Vă mulțumesc mult pentru informații!

Modificat de stseverus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!