Jump to content

Guest Dolfin
 Share

Postare recomandată

Ma intereseaza sa trag spre stanga faza scurta de la farul din dreptul soferului, acum are o mica tendinta de a lumina spre centrul masinii.

M-am uitat la far si cred ca acest lucru nu este posibil, exista doar un surub cu cap de imbus/surubelnita in cruce, din care poti sa reglezi doar inclinarea acestuia, practic sa stabilesti un nivel mai ridicat sau coborat de la care sa lucreze motorasul actuator.

Cum se face, stiti voi vreun secret?

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista doua suruburi de reglaj (unul pt. reglaj pe verticala si unul pe orizontala), insa doar cel pt.reglaj pe verticala e vizibil. Accesul la surubul de reglaj pe orizontala se face printr-un orificiu superior. O sa iti fac cateva poze zilele astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel pentru reglaj pe verticala (din care reglezi nivelul de baza de la care lucreaza actuatorul) l-am identifiat fara probleme, alta gaura pentru un posibil reglaj stg./dr. n-am vazut.

Am analizat si reflectorul becului din spate si nu pare sa se poata roti in jurul unui ax vertical, de asemenea n-am vazut nici o tija pentru asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se misca intrg ansamblul oglinzii stanga dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de la ce model de Altea sunt instructiunile, dar la mine, 2008-halogen, rotita din exteriorul farului actioneaza sus/jos oglinda de faza lunga.

Fiecare bec are oglinda lui, acestea fiind independente si la distanta destul de mare (+planuri diferite) una de alta in interiorul farului.

Oglinzile sunt prinse doar in partea de jos, intr-un disc care cel putin vizual ar parea ca s-ar roti stg/dr., dar nu vad nici o actionare. Daca exista asa ceva este probabil sub far.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Instructiunile sunt valabile si pentru 2008.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista reglare separata pentru faza lunga/faza scurta. Mai uitat-te o data, ai sigur 2 suruburi, unul pentru reglare pe verticala si unul pentru reglare pe orizontala, pentru ambele oglinzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat, mai mult, le-am si actionat cu masina pusa la zid si farurile aprinse.

Ambele suruburi fac exact ce v-am spus, m-am uitat si cu lanterna in far, pe langa far, din spatele farului si pur si simplu nu exista vreun surub care sa miste oglinda stg./dr., nu exista vreo tija prinsa de ele, alta decat acelea pentru sus/jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca inginerii de la VW care au facut ELSA au fost incompetenti, sau poate ai tu faruri AM ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si fotografii ca sa vedeti despre ce vorbesc.

Farurile sunt cele cu care a venit masina.

Vedeti lateralul oglinzilor si faptul ca nu exista o prindere de ele care sa poata orienta oglinda stg./dr.

De asemenea se observa ca oglinzile sunt complet independente, nu se poate actiona un surub intr-un capat al farului si sa actioneze oglinda din capatul celalalt.

post-68691-0-92731300-1326044208_thumb.j

post-68691-0-19598600-1326044216_thumb.j

post-68691-0-39734200-1326044227_thumb.j

post-68691-0-97745000-1326044438_thumb.j

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vad amandoua suruburile clar, nu stiu cum nu le vezi tu.

post-4754-0-34598800-1326045703_thumb.jp

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinzile o sa se miste impreuna cu plasticul acela negru din spate in care sunt prinse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am spus toti, eu, starchaser si Al Bundy cum se regleaza farurile. Daca nu vrei sa incerci, e problema ta. Intr-o singura situatie nu merge reglarea farului pe una din axe, adica vertical sau orizontal, daca mecanismul a fost fortat si rotita dintata nu mai actioneaza mecanismul. Mi-am reglat farurile singur de cateva ori pana acum si am ajutat cativa prieteni. Succes la reglarea farurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa mai fac odata operatiunea de reglare, tot asa la zid, si daca am conditii o sa si filmez, o sa merg pana aproape de capatul cursei surubului de la faza lunga, poate ca renunta sa mai urce si incepe s-o ia lateral.

Mi-as dori sa fie cum spuneti voi.

Am atasat o imagine din ETKA cu farul, la care plastic te referi tu Al Bundy?

Ceilalti, aveti si voi Altea sau faceti analogie cu Ibiza/Leon?

post-68691-0-52925100-1326063035_thumb.j

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am Altea, insa e la fel la orice masina din grupul VAG si cred ca si la alte masini din afara grupului. Nu exista surub special pentru faza lunga. Surubul din dreptul oglinzii de faza lunga actioneaza oglinzile pe verticala. Daca nu functioneaza e pentru ca tu sau altcineva a incercat sa faca regarea si a invartit pana la capat, fortand rotita.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am atasat o imagine din ETKA cu farul, la care plastic te referi tu Al Bundy?

E ala negru cu striatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
FlorentinPavel

Pana la urma se regleaza farurile si pe orizontala, stanga - dreapta ?

Suruburile acelea de reglaj din spate sunt pt. reglaj manual pe verticala, sus - jos, iar masinile care au doua suruburi le au pt. ca au faza lunga si scurta separat, nu pt. ca se regleaza si pe orizontala.

Acesta e motivul din care farurile de UK nu se regleaza ci se schimba.

Astept raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest Dolfin

Extras-ul din ELSA pe care l-a atasat Al Bundy este explicativ.

 

Sincer, n-am mai incercat sa orientez farurile, am fost la PBN si le-au reglat ei, totusi cred ca pot sa le imbunatatesc "opera", va spun daca reusesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest Dolfin

Am incercat chiar asta seara.

Am fost placut suprins sa observ ca surubul 1 din schema lui Bundy imi actioneaza farurile stg./dr., ceea ce inseamna ca la service le-au deblocat cumva, sau poate au insistat mai mult ca mine (aveam rezerve in a forta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Cum as putea regla doar faza lunga separat de faza scurta ? Reglajul farurilor stiu cum se face, din acele 2 suruburi cu un imbus, si stiu ca se regleaza simultan si faza scurta si faza lunga. La mine faza lunga din partea dreapta bate in copaci, faza scurta bate unde trebuie si de asta as vrea sa pot regla separat doar faza lunga, ca e aiurea cum bate. Exista vreo modalitate ? Am vazut ca la Jetta exista totusi un surub mic separat care regleaza doar faza scurta si altul care face reglajul general.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-5905-0-52333700-1423821417_thumb.jp

Uite, ti-am insemnat cum e la Altea mea: cu galben faza scurta iar faza lunga e cu rosu insemnata, asa trebuie sa fie si la Leonul tau, poza pusa de mine iti arata farul stang. Cu o surubelnita in cruce sau cu una lata dar nu prea mare poti regla fiecare far separat, suruburile sunt de plastic.

Spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si merci de info, dar in ELSA respectivele suruburi se ocupa de reglajul ambelor faze dupa cum urmeaza: cel din exterior, regleaza fazele pe orizontala (stanga-dreapta) cel din interior pe verticala. Am incercat la a mea si cel din exterior e ca in manualul de service, il regleaza spre stanga sau spre dreapta intreg ansamblul, atat faza lunga cat si cea scurta. Chiar recent am facut asta la farul din stanga ca batea mult spre dreapta. Eu nu contest ca poate la Altea o fi diferit si e cum zici tu, eu am vazut cum e la mine, e posibil sa nu am dreptate, dar ochiometric am vazut cum muta spre stanga oglinzile la far.

Modificat de ham04
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!