Jump to content

Instalare ulterioara de pachete optionale - Passat B7


vtdesign
 Share

Postare recomandată

Daca e aceelasi model. Da. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Beniamin Hurubas

Salutare

Poate cineva sa ma ajute in ce pini trebuie trase firele de la cornering la un passat B7 2012? Firele din proiectoare masa este comuna si celelate S+D in ce pini trebuie trase? Am mai inteles ca ar mai fi un fir pana in blocu de lumini. Atasez poza 

Multumesc!

post-30007-0-16465500-1453988311.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beniamin Hurubas

Am mai aflat intre timp ca BCM meu nu suporta aceasta functie de cornering. Al meu este 3AA937087F ce serie mi-ar trebui sa suporte?

Pinii pentru stanga si dreapta de la cornering vin in din pinul 25 din BCM  mufa Neagra vine la pinul 7 din  mufa care pleaca spre Bara

                                                                                                  pinul 25 din BCM mufa Maro vine la pinul 5 din mufa care pleaca spre Bara

                                                                                                  Pinul 5 din blocul de lumini la ce pini din BCM vine???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din blocul.de.lumini...pt cornering.? Nu au legatura. Poate pt proiectoare....

Si ma indoiesc ca 087 nu suporta, se face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beniamin Hurubas
2 hours ago, F l o r i n said:

Din blocul.de.lumini...pt cornering.? Nu au legatura. Poate pt proiectoare....

Si ma indoiesc ca 087 nu suporta, se face

Daca suporta de ce lipsesc pinii 25 de la mufele A si C? nu acolo trebuie puse firele de la cornering?

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza! Citeste regulamentul!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pinii 25 sunt pentru proiectoare ceata.

Lampile ptr cornering sunt separate de proiectoare,pe pin 43 conector C ptr stinga si pin 2 conector A ptr dreapta.Bine..se poate coda sa faca cornering si pe proiector..

Firul pentru proiectoare merge din pin 5 buton in pin 21 conector A BCM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beniamin Hurubas
26 minutes ago, spido said:

Pinii 25 sunt pentru proiectoare ceata.

Lampile ptr cornering sunt separate de proiectoare,pe pin 43 conector C ptr stinga si pin 2 conector A ptr dreapta.Bine..se poate coda sa faca cornering si pe proiector..

Firul pentru proiectoare merge din pin 5 buton in pin 21 conector A BCM.

1627716192_SchemaBCM.thumb.png.85c11d7b6d7af04de7cc38177fa6315b.pngEste corecta aceasta schema? Pe masina sunt invers A cu C.  La Bcm meu se pare ca nu am acesti pini care mi i-ai  spus.

modul-confort-3aa937087f-vw-passat-variant-2-0tdi-bfe29f0929838c4fbb-0-0-0-0-0.jpg

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza! Citeste regulamentul!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana la urma vorbesti despre proiectoarele de ceata?

Eu am impresia ca ai cam incurcar problema. Lampi de cornering suporta, proiectoare e posibil sa nu.

Cornering nu are treaba cu butonul se aprindere faruri,  adica nu ai conexiune de facut acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beniamin Hurubas

Eu vreau doar cornering.

Daca suporta cornering unde trebuie puse firele? In ce pini? Poza atasata de mine(postata de dumneavoastra mai demult) este corecta cu schema BCM? Se pare ca mufele sunt invers.

Spido a spus ca pinu 43 in conectorul C si pinu 2 in conectorul A, dar in modulul meu nu am acesti pini.

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza! Citeste regulamentul!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog, an fabricatie, cod motor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru un passat b7, se poate monta alarma originala, fara a mai monta si senzorii interiori? am vazut ca mufa de alarma are 3 fire, in cazul in care se poate monta doar ea , ma ajute cineva cu o schema cum se fac conexiunile?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pin 1 mufa sirena -> BCM, mufa B, pin 36

Pin 2 mufa sirena -> masa

Pin 3 mufa sirena -> alimentare (+ permanent)

Trebuie codat, dar nu mai retin exact codarea, gasesti usor in longcoding pe Centrala Electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beniamin Hurubas
On 22.04.2020 at 9:52, F l o r i n a scris:

Te rog, an fabricatie, cod motor?

 Cod motor CFFB , an 2012, 2.0 si 103 kw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut colegi. as dori si eu informatii daca se poate in legatura cu montarea unui senzor de nivel lichid parbriz pe B7 2011 ceasuri normale.

am gasit kit-ul asta dar este pt b6. la b7 nu apare http://www.vagretrofit.com/produse/senzor-avertizare-nivel-lichid-parbriz-vw-skoda-seat-477.html

as putea sa montez acest kit si la ce mufe trebuie conectati pinii ?

multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pin 17 si 20 in conectorul ceasurilor de bord. Va trebui gaurit vasul in locasul oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
24 minutes ago, Razv911 said:

Salut colegi. as dori si eu informatii daca se poate in legatura cu montarea unui senzor de nivel lichid parbriz pe B7 2011 ceasuri normale.

am gasit kit-ul asta dar este pt b6. la b7 nu apare http://www.vagretrofit.com/produse/senzor-avertizare-nivel-lichid-parbriz-vw-skoda-seat-477.html

as putea sa montez acest kit si la ce mufe trebuie conectati pinii ?

multumesc

 

Esti sigur ca nu are? Ai verificat pe vas?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30 minutes ago, F l o r i n said:

Esti sigur ca nu are? Ai verificat pe vas?

Sincer nu am verificat. exista posibilitatea sa aiba si doar sa il activez ? bidonul este cel mic si cand se termina nu imi apare in bord, d-aia ma gandeam ca nu exista fizic senzor si tocmai d-aia am intrebat aici la colegii experimentati inainte sa ma apuc.

pe net nu am gasit absolut nimic pentru B7 in legatura cu montarea acestui senzor.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

pune o poza sa iti vad ceasurile.....contactul sa fie pus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

IMG_20200505_061458.jpg

Modificat de Manuel N.
Nu era nevoie de quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Fa poze.acum sa vedem codarea ceasurilor. Cu vcds ul, pe modul 17. Ma indoiesc ca iti lipseste senzorul......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am făcut poza. Ideea e că am un vcds clona mai vechi și nu am informațiile la long coding. Mulțumesc

IMG_20200506_103130.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred că am găsit codarea care trebuie. Bifat byte 1 bit 2. Dar clona mea cea bătrână refuza sa colaboreze. 

reduced_IMG_20200506_110355_64472.jpg

reduced_IMG_20200506_110343_50514.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Razv911 daca nu folosești interfete originale ne faci sa ne batem capul degeaba.

Citeste si regulamentul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Manuel N. Scuze. Pe aia o aveam la îndemâna atunci. Am ajuns acasă la aia originala. Am codat și s-a aprins becul... Acuma mă duc să umplu bidonul că nu știu cât e in el ? daca nu se stinge îndemână că nu am senzor nu?

reduced_IMG_20200506_150124_94829.jpg

reduced_IMG_20200506_150151_44883.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!