Jump to content

Instalare ulterioara de pachete optionale - Passat B7


vtdesign
 Share

Postare recomandată

Cred ca am mai pus procedura aici...

2018_04_18_09_55_06_Manual_utilizare_Passat_B7_pag_104_217.pdf_Foxit_Reader.thumb.jpg.b2ceb137bd4ec8176b47b9f8690890f0.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut . Din fabrica am VW Sound dar as vrea sa trec la dynaudio . Mi-am cumpărat sistemul complet de B6 dar am observat ca mufa amplificatorului de pe b7-le meu este diferită. Ma poate ajuta cineva cu o schema pt a individua pinii ?! Acum câțiva ani aveam B6 si mi-am instalat de la zero dynaudio dar de data asta sunt putin in ceata . Ma așteptam sa fie plug & play . 

IMG_4979.JPG

IMG_4980.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, trebuia sa-l cumperi de pe b7....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum a fost un pret de ocazie (70€ tot sistemul )   nu m-am gândit la amplificator . Deci nu merge adaptat sau este prea multa bataie de cap ?   

M-am uitat pe eBay si vad amplificatoare pt b7 cu doua mufe (verde si gri ) nu cu una singura cum am eu pe masina . Deci ar fi compatibil si amplificatorul de B6 .  Pentru vw sound este alt cablaj sa inteleg . Un ajutor este binevenit , chiar vreau sa ma bucur din nou de sunetul de la dynaudio 

IMG_4988.PNG

IMG_4989.PNG

Modificat de casper_bdc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu am incercat asa pana acum, ma voi uita pe diagrame, dar e f.f. posibil sa nu mearga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms . Daca are cineva o diagrama pt b7 sa fac o comparație as fi recunoscător . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegii.

Stiu ca s-a mai discutat pe forum despre retrofitul de faruri bi-xenon OEM pe masina cu halogen de fabrica, dar nu mai gasesc nici cum discutia. Intrebarea mea e urmatoarea daca se pot monta farurile folosind ceva kit de cabluri adaptoare de pe ebay Germania care le-am primit direct cu farurile, acolo scria ca e doar plug and play insa alti colegi sustin ca trebuie facute ceva modificari la centrala (2 fire trebuie inversate), pus modul AFS, cantar pe suspensia spate, etc. Cu toate ca as dori sa fac retrofitul complet, in prima faza m-ar interesa si daca doar le montez cu kitul adaptor sa functioneze faza scurta-lunga si daca da erori AFS, autoleveling, becuri arse pana reusesc sa fac retrofit complet, fara sa le afectez cu ceva. Mentionez ca si stopurile le-am schimbat pe LED si nu am facut nici o adaptare pana acum, merg non-stop cu erori de becuri arse in bord.

Pe scurt: Le pot monta direct fara sa le stric?

Modificat de GLS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In topicul asta incepand cu pag 27 si aici 

 

Plug & play sub nici o forma. Din ce imi aduc aminte mai trebuie legata masa la mufele adaptoare. Apoi codat bcm-ul, asta daca suporta si cine ti-l codeaza stie cum se face. In caz contrar vei avea alte functii pe maneta de semnal/faza lunga! Si bineinteles erori in bord, de becuri arse.

Modificat de dragos_u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Buna ziua. Daca aici se discuta desre retrofituri, am si eu o intrebare.

Vreau sa-mi montez un bloc de lumini cu autolight (eu nu am autolight). Luminozitatea in bord se diminueaza in momentul in care intru intr-un tunel sau se intuneca afara, asta insemnand ca masina are senzor de lumina pe undeva(nu stiu exact unde :P).

Intreabarea mea este urmatoarea:

Pentru a face aceasta modificare, trebuie sa cumpar un bloc de lumini + senzor de lumina, sau este de ajuns doar blocul de lumini cu auto ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bloc lumini cu auto+senzor+oglinda retrovizoare si inlocuit parbrizul cu unul cu suport ptr senzor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai simplu cred ca ar fi un bloc de lumini cu auto oem  si un senzor de lumina after market cu fir bănuiesc, si mai putin  costisitor. Dar avand in vedere faptul ca lumina din bord se schimba in functie de luminozitatea de afara, nu inseamna ca masina are senzor de lumina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca oglinda retrovizoare este lipita cu o pastila rotunda neagra de 30mm diametru -nu ai senzor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva cu diagrama electrica pentru Keyless entry/go pentru B7?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Are cineva montat din fabrica sau AM, acea protectie bara spate pe un variant? As vrea sa imi comand si eu unul, dar nu stiu cum ar arata pe masina in conditiile in care are barile de aluminiu si acel bandou cromat.Pozele de pe internet nu sunt foarte sugestive, sunt facute foarte de aproape. image.thumb.png.85ade517c798f7d95ced52303526a852.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am asa ceva de un an si arata foarte bine. L am aplicat cu folia 3M ce vine in pachet si rezista fara probleme. 

Achizitionat de pe ali. 

-1021953702-456893113.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Raulbogdan

Am cumparat eu unul de pe Ali, nu merita , l-am aruncat.

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@florin r. Din ce cauza? nu arata bine? Material slab? E modelul care l-am postat eu sau colegul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E modelul postat de tine.Materialul( e inox, intr-adevar) e foarte dur si nu se aseaza bine pe masina. Cred ca-l mai am, ma uit maine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant, intr-un fel explicabil de ce probabil n-au pus poze cu masina, decat de foarte aproape...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine vrea sa protejeze , poate sa aplice o folie transparenta. Mie cele cromate, imi par din alt film

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc cu turnulețele din tablă zincată pe acoperiș.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o am montata de un an si rezista foarte bine. Nu da semne sa cedeze adezivul si nici nu s-a zgariat. 

 

Daca vrei protectie si iti place modelul ales de mine eu zic ca merita din plin 45 de lei.

 

PS: scuzati murdaria dar a plouat ?

IMG_20180706_073225.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Nu stiu daca ma incadrez aici dar ma risc si intreb. Mi-am luat un B7 Avant 2015 2.0 TDI 177 CP  CFGC si vine echipat cu PN3 Decorative inserts in ornamental wood "Zebrano" and in "Brushed Aluminum" si nu imi place mi se pare aiurea si as vrea sa schimb sa am tot interiorul cu trim de aluminiu. De asemenea masina are in echipare PA5 Ambience package.

Intrebarile mele ar fi :

1.Trimurile de pe bord le pot schimba cu trimuri de aluminiu care merg pe CC FL,B6 sau dedicate B7 ?

2. Fiind trimuri cu lumina cel putin pe usi pot schimba efectiv doar elementu lemn cu cel de aluminiu fara "carcasa" trimului , am vazut pe Olx ceva de gen https://www.olx.ro/oferta/trimuri-tim-passat-vw-b7-an-2011-2015-ornamente-usi-IDb3WaZ.html.

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Trimuri bord B7, CC sau B6, passat CC varianta 2009-2010, respectiv 2009-2012 cu ceas analogic.

La cumparare online , poze de rezolutie mare ( oricum in pachet pot fi alte lucruri- verificare colet.) Poze si la spate la prinderi!

2. Raspuns negativ, constructiv sunt diferite, iar cele postate de tine sunt plastic.

Pret mediu fara tva, 250 lei/buc....

Sunt persoane care cauta in mod expres varianta ta de trimuri iar in cazul unei vanzari ar trebui sa le apreciezi corect.

Spor!

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!