Jump to content

Instalare ulterioara de pachete optionale - Passat B7


vtdesign
 Share

Postare recomandată

10 minutes ago, F l o r i n said:

Nu trebuie schimbat can-ul.

Trebuie, deoarece modulul de xenon este pe can extended.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai incercat si nu ti-a mers ? iti spun eu ca merge.... am facut.

De aceea am zis ca nu trebuie schimbat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, si nu doar la o masina. Poate masinile la care ai facut tu aveau deja can extended.

 

IAr daca pe mine nu ma crezi, uite ce spune ELSA>

Snap 2017-11-29 at 09.12.21.png

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma mir, deoarece am verificat chiar la ultimul B7 facut... si merge - indiferent ca il legi pe extended ori nu, merg tot asa de bine, nu au nicio problema. Eu zic sa mai incerci si la urmatorul B7.....

Am avut discutia aceasta si cu cei de la Kufatec, care nu aveau conexiunile facute pe extended - de aceea am verificat ce au dat ei ... si asa era - merg si fara extended.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perfect adevarat ce a spus colegul : dragos-u : 

1) se muta fire , nu se trag , acesta este dispozitivul meu plug and play pentru testare rapida : faruri xenon, BCM , can extended : 

- se pun faruri xenon pe motor, se scot grile proiectoare, se mufeaza, ...,can, BCM, pini shooter si test!! Desigur in pachet intra si BCM-ul "corect" si CAN-ul " corect" !!

post-3353-0-85497200-1436570671_thumb.jpg

2) doar schema halogen documentat in elsa online cu filtru VIN perfect adevarat, cu mentiuni precizate pe schema

Florin, ( stiu ca nu te superi:biggrin:) , strict la subiect, orice Passat B7, TRENDLINE sau COMFORTLINE , nu are BCM si CAN care trebuie pentru retrofit xenon, exemplu de ieri, 2 programari in decembrie : TRENDLINE 2011 (cred !) 7N0907530T, nu are extended, COMFORTLINE 2012 : 7N0907530 AH, nu are extended, BCM-uri -  3AA 3AA937087G, ambele .

Eu am incercat ce spui tu doar printr-o eroare (am uitat sa schimb can-ul, fizic) , dar sigur nu a mers. 

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aditzu, nu am de ce sa ma supar, discutiile (chiar si in contradictoriu) trebuie sa fie constructive.

BCM-ul - la ultimul B7 - cu halogene pe fata si spate - l-am folosit pe cel vechi, doar am reprogramat 18-le. 

Can-ul a ramas al masinii - cablajul l-a comandat la Kufatec, a venit direct cu el...iar pe firele de can, avea conexiunile ca la B6 - tocmai de aici a inceput dilema mea - legat confort Elsa (can extended) ori Kufatec (ca la B6), au functionat identic.... 

Singura problema avuta - modulul de leveling defect.... nu accepta nicio codare - returnat la Kufatec, au trimis altul - l-am putut coda, am putut sa-i fac setarea de baza, etc.

P.S. - o sa caut si scanul masinii, sa vad exact ce can gateway ai

Eu o sa ma cam retrag aici din discutie,.....fapt pentru care va urez LA MULTI ANI, pentru maine si 1 Decembrie !!!!

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I'AM OUT TOO!

Florin a avut dreptate , in cazul lui particular, a fost o exceptie , am gresit cand am spus ca pentru retrofit xenon: " orice Passat B7, TRENDLINE sau COMFORTLINE , nu are BCM si CAN care trebuie " , ci poate doar  in cazul clientilor mei ( 9x Passat B7 comfort line + 1x  Passat B7 trendline, toate masinile achizitionate de PoRO, de noi. ).
Personal am intalnit  cazuri de B7,CC ( de pe piete externe ) , care desi erau comfortline aveau BCM cu "B" sau "J" care sunt BCM -uri cu hardware de xenon, precum si can- extended chiar daca nu era necesar. De la centru de dezmembrari am luat BCM si CAN extended de pe masini care nu necesitau  acestea! Toate dezmembrate Germany!

Personal, nu am intalnit pe masini livrate in RO, CAN si BCM "corect" pentru retrofit xenon.

S-a postat aici pentru a  vedea si  altii , particularitati si exceptii , nu pentru placerea de a contrazice pe cineva si a posta o replica imediat, desi se pare ca sunt personaje cu acest obicei! 

Topicul referitor la xenon este datat din 01 aprilie 2013 ( nu e pacaleala!) , am facut masina imediat dupa livrare , 08.02.2013. Personal consider ca e un topic facut in graba, poate nu e actual, au aparut mai multe revizii la module, faruri,  incomplet documentat, asta e, ..., se va sterge.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 27.11.2017 at 21:54, mihai p a scris:

Pune o poza cu camera de la parbriz. Cea din dreptul oglinzii retrovizoare.

Am atasat o poza cu camera din parbriz 

IMG_20171129_193846.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Stiu ca nu sunt in subiectul actual, dar am vazut ca s-a mai discutat aici de alarma.

Vroiam sa va intreb daca o goarna de alarma originala de audi a4 b7 cu codul 8L0 951 605 se potriveste la passat b7? Pt ca a mea este arsa.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te sfatuiesc sa cumperi una noua.....sau mai noua. Si asa sunt problematice, nu cumpara una mai veche

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, Stelian. said:

Salut, 

Stiu ca nu sunt in subiectul actual, dar am vazut ca s-a mai discutat aici de alarma.

Vroiam sa va intreb daca o goarna de alarma originala de audi a4 b7 cu codul 8L0 951 605 se potriveste la passat b7? Pt ca a mea este arsa.

Multumesc.

NU se potiveste goarna de la audi la Vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe același subiect. ..montajul goarnei la b7 este la fel ca la b6 ?....nu am la masina actuala și vreau sa o montez. Sau sugerați o localizare mai ușoară și mai eficienta ca la b6 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin.Br normal trebuie sa-ti mearga line assist. Nu ai o pictograma cu 2 linii paralele cu una discontinua pe centru ? In ceasul de vitezometru ? Iconita este galbena cand nu citeste liniile si verde cand le detecteaza si este activ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/2/2017 at 8:58 PM, cridaia said:

Pe același subiect. ..montajul goarnei la b7 este la fel ca la b6 ?....nu am la masina actuala și vreau sa o montez. Sau sugerați o localizare mai ușoară și mai eficienta ca la b6 ?

tot asa.

o poti monta in compartimentul motor, daca nu vrei sa o montezi in locatia originala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 04.12.2017 at 13:31, mihai p a scris:

@Florin.Br normal trebuie sa-ti mearga line assist. Nu ai o pictograma cu 2 linii paralele cu una discontinua pe centru ? In ceasul de vitezometru ? Iconita este galbena cand nu citeste liniile si verde cand le detecteaza si este activ.

Nu imi pare așa ceva in bordul masinii si nici la in bord la assistans.As mai avea o intrebare ce fel de senzor sau camera este de pe suportul oglinzii si ce functii are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poti spune Florin (in PM daca deranjam aici)  si unde vin cele doua fire (mai putin cel de masa) la masina mea ?

Passat B7 Variant - 2015 DSG / cod CFFB

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pin 1 - lin - confort - la t6o, pin6

pin 2 - masa

pin 3 - alimentare - SC14

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!sper sa nu fiu off-topic,dar n-am vrut sa fac alt topic.Vreau sa-mi schimb nuca schimbator viteze + manson Passat B7(3AA 711 113A - 6) si nu stiu daca se potriveste la masina mea(Passat b7 berlina,an 2011).

7-800x800.jpg

Modificat de valy2d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@valy2d dar sa il iei original. Cel din poza ta e chinezarie si nu e prea placut la atingere fiind din plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde il pot cumpara original?eu l-am gasit la emag pe asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Original de la orice magazin de piese auto(trebuie sa ai tu codul) sau din dezmembrari. Merge de B7 sau CC fara nici o adaptare daca iei din dezmembrari. De la golf 7 nu cred ca merge fara putin bricolaj dar sunt convins ca se poate.

Modificat de Boditza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin.Br

In poza pe care ai atasat-o, apare senzorul de ploaie, senzorul de lumina si camera de line assist; ea are mai multe functii, pe langa cea de line assist, mai face si sign assist (vede semnele de circulatie) si asistent faza lunga (schimba automat faza scurta/faza lunga). Pentru ultimele doua functii apar limitari la tipul si softul camerei. 

Spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns o sa incerc să caut in Brăila sau Galati pe cineva sa stie codeze asa ceva.Seara buna.

Modificat de Boditza
Fara quote la postul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata,

Ma adresez pe acest forum deoarece pe la ce service-uri am mai întrebat, nimeni nu a știut sa ma lămurească.

La un Passat B7 2013 (adusa din GER - mașina de firma) am lipita pe stânga parbrizului jos, o bagheta mica neagra.

Am atașat si poze, si as dori sa aflu ce este. Din ce am putut sa-mi dau seama este un after-market.

Are cineva idee la ce folosește și cum :).

Mulțumesc!

20171213_074624.jpg

20171213_074623.jpg

20171213_074700.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!