Jump to content

Instalare ulterioara de pachete optionale - Passat B7


vtdesign
 Share

Postare recomandată

Voi a-ti citit linkul respectiv? Se poate folosi google translate.

Spicuiri din text " ...... the wiring is all new....... It is not plug and play like the RNS 510 is. ...........an additional part for the USB interface is required, not to mention removing the old MDI wiring.

MIB radio will require coding to your car's VIN......"

Navigatia noua NU MERGE, MOMENTAN, pe B7. 

Aveti rabdare, am zis ca va anunt cand merge.

Modificat de iobau998
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am teste eu MIB 2 de pe skoda. Sunt mult mai usoare ca si rns 510 si au modulul bluethoot incorporat.  Sunt greu de decodat mai ales ca radio funcționează doar cu cod de la reprezentanta pe baza VIN. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 9/1/2016 at 9:52 AM, Bratu Marius said:

@florin r., am vazut si eu navigatia aceea pe AliExpress dar poza pusa de mine e de pe un B7, si imi acum imi pun intrebarea, de ce se poate monta in SUA iar in Europa nu? Sunt multumit si de actuala navigatie insa pare ca aceea are un display mai mare. Pot oricand sa optez pentru o tableta dar tare imi e frica ca nu va functiona ca una OEM...

ar trebui sa te temi putin si pentru posibilitatea sa iti sparga masina din cauza ei. RNS 315 nu fura pt ca este 650 lei la dezmembrari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pe net modulul asta "561 035 285" si as vrea sa stiu daca are cineva mai multe informatii despre el. Este cumva pentru platforme noi in loc de bluetooth? La cele mai vechi ar merge?

Modificat de Boditza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am vazut pe net un filmulet cu o chestie draguta, si anume acele de la RPM si KM/H se duc pana la maxim cand pui cheia in contact. M-am uitat putin pe rosstech sa vad cum se face asta (dupa ce @F l o r i n mi-a zis ca nu merge) si am gasit asta. Acum intrebarea este: a mai facut cineva aceasta modificare?

 

cluster.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, din pacate nu merge la tine.. procedura exista (de foarte multi ani), dar nu pentru Passat-ul tau. Sunt doua campuri de unde se poate activa (staging/celebration).... nu merge la tine.

Nu toate ceasurile suporta aceasta functie - la Passat foarte putine. In rest, merge garantat la Audi A4, A6,A7, A8...Skoda Octavia 2 FL... unele Jetta 6.. La CC si Altrack, merge.

Si la tine merge - cu citirea eepromului, modificarea acestuia si rescriere - din pacate necesita o interfata destul de scumpa, pentru a putea face acest lucru pe OBD.

..... no, acum am reusit sa te lamuresc ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, multumesc @F l o r i n :(! Acum mai e o treaba, daca schimb clusterul cu totul va merge? Si asa vreau sa pun unul cu MFD 3D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Nu stiu ce unseamna mfd 3d

Al meu arata color ca asta

Oare suporta staging?

20140430_110313.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intri pe 17-Instruments - Adaptation si incerci sa activezi Staging sau Indicator Celebration.

 

Asa arata 3D:

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am inceput si eu retrofitul pentru door warning lights insa m-a blocat chinezul ca a trimis 2 fire cu pini buni si 2 cu pinii prea mari care nu a fost chip sa intre in mufa din usa. Imi puteti spune va rog daca se gasesc pini separat sa bricolez eu? Momentan am pus doar pe partea dreapta luminile fata si spate :)

Asa arata firele gresite:

20161015_165342.jpg

 

Alta intrebare am in legatura cu mirror down retrofit la care nu stiu daca suporta calculatorul din usa caci am inteles ca trebuie sa aibe fizic niate pini. Am facut poza, poate ma lamureste cuneva daca am ce trebuie pe masina:

20161015_165451.jpg

(Eventual daca am facut poza la ce trebuie :) )

Modificat de Boditza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe spate nu aveai loc pentru pinii mari ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, am folosit tot pini mici ca pe fata ca ei s-au nimerit. Am vazut si eu ca pe spate firele erau ceva mai groase si logic ar fi fost ca pinii sa mearga acolo dar nu a fost sa fie asa :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca se gasesc pini separat de cumparat.

Daca pe calculatorul dreapta fata scrie 3C0 959 792 C, atunci suporta mirror down.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Hayate, comand si motorasul mirror down caci ala e codul, in VCDS cel putin.

Legat de pini aveti cumva un model/cod/dimensiuni la ei? Ma gandeam sa incerc sa caut la magazine gen adelaida/quintrix prima data.Eu am acum ceva in genul asta dar nu intra:

http://www.adelaida.ro/terminal-micro-pt.mufe-mini-iso-331441-1-2-3-341441.html

Modificat de Boditza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, Boditza said:

Multumesc Hayate, comand si motorasul mirror down caci ala e codul, in VCDS cel putin.

Legat de pini aveti cumva un model/cod/dimensiuni la ei? Ma gandeam sa incerc sa caut la magazine gen adelaida/quintrix prima data.Eu am acum ceva in genul asta dar nu intra:

http://www.adelaida.ro/terminal-micro-pt.mufe-mini-iso-331441-1-2-3-341441.html

Vorbeste cu colegul D@ny, aria vanzari. De la el am cumparat si eu pini pentru spate. La B7 trebuie mai mici, cei din set sunt pentru B6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/16/2016 at 9:06 AM, Boditza said:

Nu, am folosit tot pini mici ca pe fata ca ei s-au nimerit. Am vazut si eu ca pe spate firele erau ceva mai groase si logic ar fi fost ca pinii sa mearga acolo dar nu a fost sa fie asa :(

la anul tau, sunt pini mici = ca pe fata, si pe spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut sa activez si eu mirror down, pe masina din semnatura, a luat long codingul si pe calculatorul de convenience si pe usa pasager dreapta, apare meniul in bord dar am eroare pe usa dreapta , logul referitor la usa ar fi asa:

Address 52: Door Elect, Pass. (J387)       Labels: 3C0-959-70X-GEN4.clb
   Part No SW: 3AA 959 702 A    HW: 3C0 959 792 C
   Component: TUER-SG BT    002 0533  
   Revision: 14110009    Serial number: 0003319563
   Coding: 0201B6
   Shop #: WSC 00079 007 00777
   ASAM Dataset: EV_TSGBPQ35BRFVW46X A04001
   ROD: EV_TSGBPQ35BRFVW46X.rod
   VCID: 3686F7578148E5A22F2203-8062

   Slave Passenger: 
   Subsystem 1 - Part No SW: 3C0 959 704     HW: 3C0 959 794   Labels: 1K0-959-70X-GEN4.CLB
   Component: J389__TSG-HR  004 0408 
   Serial number: 00000002355358      
   Coding: 000090

1 Fault Found:
66821 - Position Sensor for Mirror Adjustment 
          B11FA 29 [009] - Signal Implausible
          Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 110
                    Mileage: 126627 km
                    Date: 2016.10.18
                    Time: 19:50:49

De unde e problema? Nu am desfacut oglinda ca sa vad ce cod are motorul dar potrivit ETKA ar trebui sa fie cel cu memorie de vreme ce e dat ca piesa inlocuitoare de la o data anterioara fabricarii masinii ( 23. 08 2011). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica vizual ce cod are motorasul.Foarte probabil sa fie cel simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/19/2016 at 9:16 AM, alin_irimia said:

Am vrut sa activez si eu mirror down, pe masina din semnatura, a luat long codingul si pe calculatorul de convenience si pe usa pasager dreapta, apare meniul in bord dar am eroare pe usa dreapta , logul referitor la usa ar fi asa:

Address 52: Door Elect, Pass. (J387)       Labels: 3C0-959-70X-GEN4.clb
   Part No SW: 3AA 959 702 A    HW: 3C0 959 792 C
   Component: TUER-SG BT    002 0533  
   Revision: 14110009    Serial number: 0003319563
   Coding: 0201B6
   Shop #: WSC 00079 007 00777
   ASAM Dataset: EV_TSGBPQ35BRFVW46X A04001
   ROD: EV_TSGBPQ35BRFVW46X.rod
   VCID: 3686F7578148E5A22F2203-8062

   Slave Passenger: 
   Subsystem 1 - Part No SW: 3C0 959 704     HW: 3C0 959 794   Labels: 1K0-959-70X-GEN4.CLB
   Component: J389__TSG-HR  004 0408 
   Serial number: 00000002355358      
   Coding: 000090

1 Fault Found:
66821 - Position Sensor for Mirror Adjustment 
          B11FA 29 [009] - Signal Implausible
          Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 110
                    Mileage: 126627 km
                    Date: 2016.10.18
                    Time: 19:50:49

De unde e problema? Nu am desfacut oglinda ca sa vad ce cod are motorul dar potrivit ETKA ar trebui sa fie cel cu memorie de vreme ce e dat ca piesa inlocuitoare de la o data anterioara fabricarii masinii ( 23. 08 2011). 

ma indoiesc... Etka nu iti da ce ai pe masina... ci ce piesa iti poate furniza ca inlocuitor, pentru masina ta - ultima revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari , am nevoie de o informatie pretioasa , am gasit sa imi cumpar instalatia de webasto completa SH , cine ma poate ajuta cu montaj ca sa ajung sa fie functionala ? Cat ma ajunge montajul ? Mai este nevoie de vreo ceva pentru functionare ? Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand sa te asiguri ca este COMPLETA. Imi este greu sa cred ca ai toate furtunele si tevile. 

dupa care vezi in aria de prestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, iobau998 a scris:

In primul rand sa te asiguri ca este COMPLETA. Imi este greu sa cred ca ai toate furtunele si tevile. 

dupa care vezi in aria de prestari servicii.

Este perfect completa , o demonteaza de pe masina , Passat CC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca se schimba inclusiv pompa de motorina! E pompa speciala, cu alimentare separata pt webasto! Ma intereseaza si pe mine dar nu stiu cine se baga sa-ti monteze! Din ce am intrebat eu cred ca iesi mai avantajos cu un sistem aftermarket webasto!

Daca tu ai motor 1.6 si CC-ul 2.0 s-ar putea sa nu se potriveasca pompa de motorina!

Daca reusesti, te rog sa faci un topic nou cu retrofit webasto.

Bafta cu ce vrei sa faci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!