Jump to content

Reglaj frana de mana VW Lupo


lmihaila
 Share

Postare recomandată

Pentru ca nu am manual de service si pentru ca n-am vrut sa las mecanicul sa service sa bage manutele de vasilina sa cerceteze prin tunelul central de la frana de mana, si pentru ca nu am mai gasit nici un topic pe tema asta, intreb aici: Cum se regleaza frana de mana la Lupo?

Se da Lupo-ul din dotare, un 3L din 2000. I-am schimbat deunazi sabotii de frana, operatia am descris-o aici. Nu au mai fost schimbati niciodata.

Frana de mana tinea sus de tot inainte. Am sperat ca dupa schimb sa tina mai jos. Nu prea s-a intamplat asa. E de franat franeaza, dar tre s-o urci pana suuus de tot.

Cablul de la frana de mana pleaca din levierul franei de mana, iese prin podea si de imparte in Y catre saboti. Nu am observat nici un element de reglaj pe sub masina.

M-am uitat sub levierul franei de mana. Nici nu prea e loc de umblat si nici n-am observat vreun surub. Presupun totusi ca este vreo unul ascuns pe acolo. Vedeti pozele atasate.

Asadar, cum se regleaza frana sa tina mai jos.

post-92837-0-50930800-1323347303_thumb.j

post-92837-0-34873000-1323347307_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acolo din Y ar trebui sa se regleze cablurile.Trebuie sa aiba o parte filetata.Din poze nu se vede Y

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da, ai dreptate.

Uite si restul, daca am uitat ceva sa-mi spuneti si caut ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

reactivez un pic acest topic.

Am facut si eu ieri operatiunea ptr ca nu tinea deloc frana de mana, cu toate ca am saboti nou nouti.

 

Am desfacut plansa de bord, am reglat efectiv la maxim acele surubele iar rezultatul...e ceva mai bine, dar nu multumitor. Tine abia la al patrulea dinte, si al cincilea si atat...

 

Apoi mi-am dat seama ca pe partea dreapta tine, dar pe stanga deloc...

 

Mai e vreun reglaj la roata direct? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare! Caut sa imi inlocuiesc cabluri de la frana de mana si am gasit doua dimensiuni pe site-urile de specialitate. Au lungimi diferite unui ii de 1329/798mm si celalat ii de 1505/970mm. Oare care ii cel potrinit pentru masina mea?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Si eu am probleme cu frana de mana as vrea sa o mai reglez dar nu gasesc imbinarea in "Y" a cablurilor de la frana de mana. Fisierul pdf atasat mai sus nu se deschide.

Daca ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel Y se afla in interiorul masinii imediat langa frana de mana.

 

a) demontezi mansonul de piele de la schimbatorul de viteze

b) scoti bucatica de plastic ovala de sub frana de mana

c) tragi barbateste de consola de plastic (din spatele manetei de franare)

 

Frana de mana o reglezi cu doua chei de 10. Dar iti recomand mai intai sa verifici reglajul sabotilor de pe spate, posibil sa se fi blocat si nu se mai autoregleaza o data cu uzarea sabotilor. Deci ideal ar fi sa reglezi sabotii pe spate apoi sa te joci cu reglajul din interior.

 

Si eu am avut aceasi problema cu frana de mana.

 

Succes

post-142331-0-90739800-1414227760_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns.

Am incercat eu sa trag in sus de consola dar nu am crezut ca e ceva acolo si am renuntat, dar cu prima ocazie reiau cautarile.

La roti in spate am umblat sabotii sunt buni la asta m-am gandit si eu initial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!