Jump to content

Discuri frana ovalizate a treia oara!


Markos
 Share

Postare recomandată

pai exista probabilitatea sa fie si de la fuzeta daca e stramba,dar logic ar fi daca e fuzeta stramba volanul ar trebui sa joace si in timpul mersului ...nu doar cand actionezi frana....daca volanul joaca doar la franare,e ceva doar de la sistemul de franare...discuri frana,placute,etrier...daca ai bataie in pedala de frana la actionarea franei atunci sunt discurile...depinde cum se manifesta la tine,la ce viteze,daca e doar la franare,de cand ai problema asta ( poate ai schimbat vreo piesa si din momentul acela)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 a inceput sa vibreze volanul  dupa ce am gasit filetul dus de la etrier si tot la fel ca tine am facut filet mai mare si suruburi la strung asta se intampla in 2009 si de atunci ....am schimbat etrieri,portfuzeta(am crezut ca de la improvizatie face asa ),bucsele de la etrier,bucsele de la brat si discuri cu placute vreo 4 seturi. zile astea am observat ca la viteza mica franeaza in ''hopuri''.



cu discurile noi merg 1500-2000 de km pana incep sa bata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi daca le schimbi si nu bat decat dupa vreo 1500-2000 km,inseamna ca se intampla ceva cu ele...nu cumva iti ramane pistonasul blocat pe vreo roata si sa ramana blocate placutele pe disc incat sa se incinga discul prea tare si sa se deformeze...masina se misca usor daca e la liber si incerci sa o impingi?sau daca o ridici pe cric si invarti de roata se misca usor?si in timpul mersului nu ai joc la volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in timpul mersului nu am joc iar etrierii nu se blocheaza, am verificat tot timpul dupa ce am pus discurile noi.

Modificat de FRATIQ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am pus discurile noi aveau o abatere de 0.03- 0.04 -iar acum dupa vreo 1500 de km 0,06mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa faci un test de franare la un atelier specializat. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut la statie i.t.p si a iesit foarte bine.merci mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cateva zile am experimentat si eu un fenomen asemanator, la franare, nu foarte puternica imi vibra volanul si chiar inainte de a se opri masina  frana in hopuri, nu foarte deranjant dar destul de enervant. Acum aproximativ 2.500 km am schimbat discuri de frana fata si placutele de frana fata spate, toate fiind ATE. Treaba cu ovalizatul in atatia km nu prea o cred mai ales in atatia km , mai ales ca nici nu prea mi-am batut joc se masina (franari violente, spalare dupa drum lung& stuff).

Tot citind pe forum mi-am dat seama ca nu stiu ca mecanicul nu cred ca a curatat butul inainte de a pune noile discuri, asca ca iesi m-am hotarart sa dau jos rotile din fata sa vad eu ce si cum pe acolo. Bun asa...am tot tras eu pe etrier si am observat ca placuta din interior se misca un pic, in rest nu prea ma facut mare lucru dar...surpriza cand am facut primul drum...vibratia in volan a disparut si franarea in hopuri abia ca se mai simte. Singurul lucru la care ma gansesc e ca sunt blocate culisele. in week-end ma apuc de treaba, nu o mai duc la nici un mecanic si o sa revin cu impresii dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
undertacher2001

Ce sunt alea culise?Ce ai mai rezolvat?

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Elementul 5, poartă diferite denumiri cum ar fi: glisiere sau guide pin in engleză. Sunt importante pentru funcţionarea corectă a etrierului.

 

 

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

undertacher2001

Multam.

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut cu respect. A mai incercat cineva in afara de userul Markos sa-si rectifice discurile cu aparatul Pro Cut ? Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La seatul meu am rectificat discurile si au inceput dupa 1300km sa apara din nou vibratiile in volan...ce am citit pe aici  eu nu am facut niciodata aerisirea etrierilor niciodata si nici lichidul nu il am schimbat vor urma si treburile astea ....pe spate urmeaza sa inlocuiesc discuri+placute frana spate marca Jurid 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

deobicei doar un disc se ovalizeaza 90% din fata, aflati care, puneti disc nou, schimbati garniturile la etrier si sa aerisiti. Verificati si capetele de bara si bieletele. Asa scapati de vibrati la franare.

Modificat de leadtek81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu aceeasi problema cu discuri ATE, in mai putin de un an s au ovalizat din nou, dupa ce am mers bine merci 7 ani cu discurile originale. Nici nu stiu ce discuri sa mi iau..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Eu am rezolvat cazul dupa 3 seturi de discuri prin schimbarea rulmentului de la butuc,

Atentie....jocul se simte doar cand dai jos butucul..cand este pus..probabil este atenuat de planetara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am indreptat si eu la strung discurile  la seat leon 1m 1.9 tdi  , si bat !! pe strung nu bateau ... pe masina bat la rece ,  dupa cateva franari nu mai sunt probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este din discuri. alea bat si la cald si la rece

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai mers cu masina si sau mai asezat dat tot am frana sacadata :) se vede pe suprafata lor unde calca placutele pe disc ca nu sunt drepte.... incerc cu unele noi ! la mine pana sa le indrept nu bateau , ma mancat pe mine in fund:) sa le fac o planare la strung

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Problema cu discurile ovalizate o am si eu...acum 3000-4000 km (cel mult) am schimbat placutele de frana deoarece erau uzate si am pus altele marca BREMBO si de atunci a inceput toata distractia in sensul ca pe la 120 km/h incepe sa imi vibreze volanul foarte tare.

Discurile de frana sunt marca FERODO si sunt la al 3-lea set schimbat si m-am resemnat cu problema asta incat am mers asa destul de mult incat am distrus capetele de bara si trebuie schimbate si astea.

 

Intrebarea mea este: Daca vreau sa cumpar alte discuri de frana...este necesar sa schimb si placutele avand in vedere ca nu am nici 2 luni de cand le-am schimbat ? Daca schimb capetele de bara cu unele noi si las discurile actuale o sa distrug si noile capete de bara ? Sunt sanse sa distrug si caseta de directie ?

 

PS:  Ca sa nu resimt asa tare vibratia in volan franez mai violent si nu se mai simte vibratia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat daca culiseaza usor etrierii(nu pistoanele lor)??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am verificat...dar daca am un mic joc chiar si la unul dintre ei e posibil sa am aceasta vibratie in volan ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da e posibil, etrierul se inclina/pompa face suficienta presiune/contactul intre placuta si disc se face sacadat(nu stiu daca am explicat fenomenul corect).

Ar trebui sa vezi si daca nu ai stramba o fuzeta daca e cazul(nu vad in profil ce masina ai pt.ca sunt pe tel.).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Discuri Zimmerman + placute Textar = Ovalizare dupa 4000 km. Nu stiu ce pun si mai mult ca sigur ca la garantie voi primi inapoi o hartie pe care scrie ceva de genul : '' Utilizare necorespunzatoare'' . Discurile OEM cam cat ar costa si unde pot gasi?  

 

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate se intampla la fel si cu discurile OEM.... in ultima vreme e cam problema.

Sunt cateva reguli la montaj : curatare butuc, curatare disc, spray ceramic sau cupruplacute frana noi, culise curatate si unse cu vaselina siliconica, prezoane roata stranse la cuplu (prezoanele rotii sunt cele care fixeaza si discul de frana si am intalnit disc deforamt de la prezon strans cu pistolul)

Nu se respecta aceste reguli in 99% din service-uri

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!