Jump to content

DIY - Montare camera video rear assist AM pe replica RNS510


corad0
 Share

Postare recomandată

Elementele de ghidaj ce se modifica cand virezi este activa doar daca ai park assist. Rear-assist vine doar cu liniile fixe ce nu se modifica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este mult prea complicata metoda cu firul de plus adus de pe baterie! Sunt variante mult mai usoare care au acelasi rezultat - o imagina video curata 100%!

Incercati, asa cum a zis si Florin, cu un condensator legat in || cu camera insa cat mai aproape de ea si sigur nu mai apar paraziti! Daca nici asa nu merge se poate inseria pe firul de + o rezistenta de ~3ohmi (trebuia vazut cat de mult se incalzeste) si/sau o bobina mica a.i. curentul, dupa acel mic motaj, este curatat de orice parazit cules pe traseu!

Referitor la calitatea cameror AM VS OEM - nu merita diferenta de bani, eu am after market iar calitatea pot spune ca este de nota 10! Pret 20 USD :D

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa am legat si eu camera binenteles after si aici de acord cu colegul D@ny in privinta pretului .Am tras plus de la becul de marsarrier si aveam paraziti.Ei dupa am legat un condensator in paralele cu camera si au disparut toate probleme.Condensatorul l-am pus aproape de firul de bec la stopul spate.Merge asa de mai bine de 6 luni fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

biwak poti pune te rog o poza cu camera montata, sunt curios sa vad cum se vede. Apropo, implica si alte modificari gen gaurit, decupat, improvizat la masina in afara cablajului ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

manuta, camera este doar testata de mine, am pus-o in zona numarului si cu cablurile trase pe afara am testat-o. Acum sunt in curs de instalare in sensul ca trebuie sa trag cablurile pe sub ansamblele din plastic. Nu stiu exact cum sa desfac plasticile sa pot face legatura intre camera si becul de marsarier (asta a fost si motivul pentru care am intervenit pe forum). Camera mea fiind de tip suport numar va trebui sa gauresc bara pentru a scoate pe acolo cablurile. Va fi o gaura cu un diametru care sa permita introducerea unei mufe RCA pentru ca nu vreau sa tai cablul video. Nu va fi insa o problema pentru ca acea gaura o voi plasa sub numar deci nu se va observa absolut nimik. Ma gandesc sa pun si putin silicon in gaura dupa ce pozitionez firele pentru a proteja la eventuala prelingere a apei pe interiorul barei. Doar sambata voi face toata instalarea asta. Intentionez sa fac poze si atunci voi posta sa vedeti si voi ce a iesit. Sper sa nu intervina ceva pentru ca vremea nu mai tine mult timp cu noi.

In legatura cu modul in care as putea desface ornamntele de plastic sa ajung cu cablul de alimentare din zona barii la becul de marsarier de pe haion va rog sa interveniti daca aveti sugestii.

Eu ma gandeam sa nu mai scot bara in sensul ca am observat in lateral in zona stopurilor mai jos, pe interior, doua cai de comunicatie (cred ca sunt facute sa impiedice a se face presiune de aer cand se inchid usile). Cred ca as putea baga firele prin acele spatii fara sa mai fiu nevoit sa dau bara jos. As avea nevoie de cum as putea desface plasticele de la haion si apoi cum pot trage firul din zona superioara (zona cupeului) la zona stopurilor (aici sunt acele gauri de comunicatie pentru aer).

Am atasat o imagine facuta la repezeala in paint. Cam asta vreau sa fac. Scuze de calitatea imaginii. Cred totusi ca-si va servi scopul

Merci!

post-46257-0-24137100-1320353756_thumb.p

Modificat de biwak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce trebuie sa te duci pana la bec, cand firele de alimentare vin pe langa prag, pa langa bancheta spate si te poti lega acolo ?

DAR.... nu te lega de firul de la lampa de mers inapoi, o sa apara paraziti pe camera, acel fir il folosesti ca, comanda pentru un releu care se alimenteaza de la un plus curat. Sau mai poti pune un condensator in paralel langa camera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy Imi surade idea ta sa ma leg de firul de langa prag, dar de unde sa stiu care este firul de marsarier?

Din cate am vazut toate sunt la fel. Decat sa ma complic sa mai aduc un plus curat mai bine leg un condensator in paralel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gri/alb cel de ;la becul din stanga si negru/albastru cel din dreapta, trec pe langa pragul din stanga ambele, si sunt de 0.5mm patrati grosime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum schema facuta de mine era gresita pentru ca becul de marsarier e in dreapta nu in stanga asa cum figurasem eu. Am incercat ieri sa desfac plasticele de la luneta insa nici o sansa. Stateau prinse foarte bine si nu am avut tupeu sa trag mai tare. Am desfacut cele doua suruburi de la manere insa fara efect. Am tras insa un cablu cu doua fire din zona bordului in portbagaj.

Deci sa inteleg ca in partea stanga a masinii, in manunchiul de cabluri din prag voi gasi un fir negru/albastru de 0.5mm care este firul becului de marsarier? Vreau sa fiu foarte sigur inainte sa-l ciopartesc. Ma gandesc sa incerc in prima faza sa-l impung cu un ac si sa verific daca vine semnal pe el cand bag in marsarier.

Am observat interferente daca leg direct pe bec. De asemenea daca am montat un condensator de 4700u ,semnalul de interferenta se accentuaza. Ciudat. Oricum imi suradea ideea de a comanda un releu deci trebuie sa-mi construiesc circuitul.

Merci de sfaturi. Sper sa reusesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

De ceva timp am reusit sa-mi instalez camera de marsarier aftermarket PNI-5340C pe navigatie TTI-7500. Este varianta suport numar. Navigatie comuta automat pe canalul video CAM la mersul inapoi. Vreau sa fac cateva precizari (un tutorial) despre cum am realizat acest lucru. M-am chinuit sa fac unele lucruri care nu erau necesare. Nu am stiut anumite lucruri insa in cele din urma le-am aflat ( pe pielea mea :lol: ). Sper sa va fie de folos.

In primul rand inainte de a instala camera trebuie studiat pe unde sa veniti cu firele de la navigatie pentru a fi cat mai optim.

Pentru a determina lucrul acesta trebuie sa stiti exact modul in care va functiona camera si legaturile care trebuie facute. In acest sens este important sa aveti clarificate urmatoarele aspecte:

Camera poate fi alimentata direct de la plus (+12V), sau se impune ca aceasta sa fie alimentata doar atunci cand se comuta pe mers inapoi?

Este mult mai simpu sa alimentezi camera direct de la bricheta de exemplu. In acest fel camera in momentul cand pui contactul, se alimenteaza iar cand mergi inapoi navigatia comuta pe canalul CAM si vei vedea ceea ce este redat de camera. Neajunsul acestei metode este ca camera poate ramane foarte mult timp alimentata, de exemplu la un drum lung cateva ore. Datorita faptului ca aceste camere sunt proiectate pentru a functiona perioade scurte de timp, se impune limitatrea timpului de functionare pentru a prelungi timpul de viata. De asemenea unele tipuri de camere se incalzesc in timpul functionarii si se pot deteriora foarte repede daca sunt folosite timp indelungat. Asadar trebuie avut in vedere alimentarea camerei doar cand se comuta pe mers inapoi. Pentru a realiza asta se poate face alimentand camera de la becul de mers inapoi. Aici intervine alta problema.

Se poate alimenta camera direct de la becul de marsarier?

Pentru ca e un topic in sectiunea Golf 6 de precizat ca atunci cand veti alimenta camera direct de pe circuitul becului de marsarier trebuie avut in vedere interferenta datorata semnalelor CAN transmise pentru testare (este valabil pentru toate auto cu centrala electrica). Pe circuitul becului pe langa semnalul de alimentare necesar aprinderii becului, este modulat si un semnal de test care urmareste starea liniei si a becului (bec ars, scurt circuit, etc.). Acest semnal va genera interferenta pe camera daca vom alimenta direct de la becul de marsarier. Astfel camera trebuie alimentata cu semnal plus curat pentru a inlatura interferentele CAN (luat de exemplu de la bricheta) si comutat printr-un releu folosind ca si comanda semnalul de marsarier (luat de exemplu de la firul becului de mers inapoi). In acest fel, la mersul inapoi releul va comuta si va realiza alimentarea camerei cu semnal plus curat, astfel nu vor aparea interferente.

Exista si metoda montarii in paralel cu camera a unui condensator electrolitic de valoare mare si alimentarea direct de la becul de marsarier. Condensatorul va filtra semnalul CAN de pe circuitul becului si va elimina interferenta. Personal nu am reusit prin aceasta metoda insa cred ca sunt situatii in care poate functiona. Cu siguranta conteaza si tipul camerei de mers inapoi. Avantajul acestei metode este ca nu mai este nevoie sa veniti cu inca un fir din fata pentru alimentare, insa oricum veti fi nevoiti sa veniti cu cablul de video deci nu prea este relevant.

In cazul meu am ales sa alimentez camera folosind un releu comandat de semnalul preluat de la becul de marsarier. Semnalul de plus l-am preluat din fata de la bricheta. Schema releului este prezentata in fig. 1. LED CMD, LED PW si dioda D1 sunt optionale. LED CMD indica prezenta semnalului de comanda atunci cand se aprinde becul de marsarier. LED PW indica prezenta semnalului de alimentare (+12V). Acest LED se aprinde in mommentul in care se pune cheia pe contact. Ambele LED-uri le-am pus pentru a putea depana rapid sistemul in cazul unei disfunctionalitati. Dioda D1 are rol de a proteja circuitul becului de marsarier (modulul CAN) de supratensiuni care pot aparea la comutarea bobinei. Poate pentru unii montarea unei astfel de diode este un capriciu insa eu am ales sa o pun datorita simplitatii circuitului. D1 poate fi dioda redresoare de ex 1n4001,1n4007 sau orice tip similar. Rezistentele R pot avea valori intre 1k si 2k. Rolul lor este doar de a limita curentul prin LED-uri. In functie de valoarea rol va rezulta curentul absorbit de leduri respectiv itensitatea luminoasa a acestora. Eu am folosit rezistente de 1k. Puteti folosi orice releu simplu care comuta la 12 V si suporta sarcina in circuit inchis de minim 1A. Avand in vedere ca aceasta camera are nevoie de un curent maxim de 300mA, este ultrasuficient.

Si acum PARTEA PRACTICA

Totul pare destul de simplu. Asa si este daca sti exact cum sa pui in practica. In primul rand:

De unde iau semnalul de la becul de marsarier?

O metoda (cea mai proasta as zice) este sa incerci sa desfaci plasticile de pe luneta si sa ajungi din portbagaj la becul de marsarier de pe luneta care este pozitionat in partea dreapta, sa iei semnalul direct de pe firul mufei becului. Eu am incercat, am lucrat ceva timp si nu am reusit de frica sa nu rup plasticile si sa-mi apara greierasi. Oricum solutia foarte buna a venit de pe forum. (pe aceasta cale ii multumesc lui Al Bundy) Semnalul becului de marsarier poate fi foarte usor preluat de pe firul negru/albastru pe care-l gasiti in manunchiul de fire din pragul din stanga masinii. Pentru a prelua semnalul de la acest fir am desfacut manunchiul de fire, am iidentificat firul negru/albastru, am indepartat izolatia cu un cuter (cam 1cm), am cositorit firul de legatura si am izolat bine cu banda. Este important sa faceti cat mai bine legatura.

Inainte de a aborda aceasta metoda studiati navigatia si vedeti daca aceasta nu are semnal “back detect” care poate fi preluat de la mufa din spate a navigatiei. La modelul de navigatie pe care il am exista acest semnal insa am mi-am dat seama decat prea tarziu, abia dupa ce am terminat toata treaba. Daca exista acest semnal e mult mai usor sa-l preluati de acolo, astfel nu mai sunteti nevoiti sa ciopartiti firul original.

De unde iau semnalul de plus (+) curat?

Metoda cea mai simpla este sa-l luati de la bricheta. Sunt masini cu bricheta in portbagaj, cu atat mai simplu. Am tras deci un fir din fata, de la brigheta. Contactul cu firul de plus al brichetei l-am facut astfel:

-am desfacut plasticul din dreptul schimbatorului. (vezi http://vwforum.vwfor...__fromsearch__1 ).

-am scos mufa corespunzatoare brichetei si am identificat firul de plus (folosind un multimetru).

-am conectat firul care vine de la camera in spatele mufei astfel incat sa atinga ferm de firul de plus. L-am dezizolat suficient si l-am infasurat in spatele mufei in jurul papucului firului de plus. A rezultat un contact foarte bun. La urma am izolat cu banda si am infasurat de mai multe ori in jurul celorlalte fire pentru a rigidiza legatura. Consider ca e o abordare mult mai buna si mai simpla decat aceea a dezizolarii firului de la bricheta si cositorirea sau legarea in jurul lui a firului de la unitatea de comanda.

Cea mai buna metoda este sa pozitionati releul in fata langa bricheta. Veti constata ca este suficient loc acolo. Metoda se preteaza cand veti folosi pentru comanda semnalul de “back detect”. Semnalul de plus e la bricheta, semnalul de comanda e la navigatie deci toate-s in acelasi loc, singurul lucru care mai ramane e sa identificati un loc pentru a te putea lega la masa. Semnalul comutat de releu se poate transmite printr-un fir pana in spate la camera.

Eu insa pentru ca nu stiam de “back detect” si aveam nevoie sa ma leg de becul de marsarier am tras initiam cablurile (un cablu video si un fir de +) prin partea dreapta a masinii, prin praguri. Este mult mai util sa lucrezi insa pe stanga pentru ca nu mai esti nevoit sa traverzezi apoi latul masinii cu firul care vine din stanga de la semnalul de marsarier din pragul stang (firul albastru/negru), daca nu te folosesti de “back detect” (vezi Fig.3). Am montat unitatea releului pe aripa din dreapta (vezi Fig.2), voi deci puteti sa o montati foarte bine in interior pe aripa spate stanga. Veti observa ca acolo gasiti si un surub de masa de care va veti putea lega foarte usor.

Pentru executarea practica a montajului m-am folosit ca baza de releu. Conexiunile intre componente le-am realizat cu conductori prin cositorire, componentele fiind lipite cu silicon de corpul releului. Am realizat astfel o “chestie” (sistemul de comanda) cu mai multe fire (in/out) care am montat-o in portbagaj in zona stopurilor, prinsa de caroserie. Firul de masa l-am realizat dintr-un conductor bara mai gros (3mm) care l-am prins prin intermediul unui papuc direct de surubul de masa din zona respectiva (vezi fig. 2). Acest fir sustine toata structura releului, fiind prins in silicon impreuna cu acesta. Firele sistemului de comanda le-am legat de periferice prin infasurare si aplicare de tub contractor termic pentru izolarea legaturilor.Daca nu vreti sa cumparati componentele electronice (oricum sunt ieftine, cativa lei), sau pur si simplu nu mai aveti chef sa mergeti la magazin dupa ele, le gasiti in diferite aparate care nu le mai folositi. Pe o placa de monitor gasiti tot.

Plasticele de la praguri se scot relativ usor. Eu am tras de ele in sus. In zona stalpului din mijloc trebuie tras in interiorul masinii. In general la plastice sa aveti grija. A fost frica mea cea mai mare, mai ales ca daca se rupe vreo clema nu prea mai vad cum poti remedia problema. Oricum un pic de grija in plus nu strica.

Plasticul ce vine in sus paralel cu latul banchetei din spate se scoate astfel:

-inainte de asta, dati jos bancheta din spate. Trageti ferm in sus din partea din fata a banchetei pana cand iasa din clemele de prindere din fata. Impingeti apoi bancheta in spate (spre portbagaj) si trageti in sus pentru a elibera prinderile din spate. Trebuie scoase isofix-urile daca aveti, apoi cu grija si rabdare trebuie scoase prinzatoarele centurilor din locasurile banchetei si gata.

-desfaceti piulita care-l fixeaza la baza banchetei (langa prinzatoarele centurilor de siguranta).

-apoi doar trageti de el in sus. Nu e nevoie sa iasa de tot ci doar cat sa va permita acces sa vedeti pe unde sa introduceti cablurile pana in portbagaj. Ca sa aveti acces in potbagaj la zona din spatele stpourilor (fig.2) doar trageti de crapatura tapiseriei. Pentru a introduce cablurile folositi o bucata de sarma mai tare, introduceti-o dinspre portbagaj spre bancheta, legati cablurile de sarma si trgeti-le in portbagaj.

Pentru a iesi cu cablul de alimentare si video afara din portbagaj, ca sa pot ajunge in spatele barii, m-am folosit de gura de aerisire existenta la baza aripii spate.

Nu mai insist pe modul de fixare a camerei de tip suport numar. Am dat vechiul numar jos, am facut o gaura in bara cat sa intre mufa RCA de la video+cablul de alimentare, am montat noul suport si am prins numarul cu banda dublu adeziva.

In fig. 3 am schitat modalitatea de cablare. In celelalte figuri puteti vedea vizibilitatea camerei si cum arata ea gata montata pe masina.

Probabil unele aspecte mai puteau fi detaliate. Sper sa va fie de folos informatiile. Spor la treaba!

Rog moderatorii, daca considera, sa mute postul meu intr-un topic separat.

post-46257-0-09964000-1322471256_thumb.j

post-46257-0-41886700-1322471263_thumb.j

post-46257-0-98117000-1322471268_thumb.j

post-46257-0-00684700-1322471292_thumb.j

post-46257-0-47578800-1322471297_thumb.j

post-46257-0-27829600-1322471303_thumb.j

post-46257-0-89039500-1322471310_thumb.j

post-46257-0-94149300-1322471316_thumb.j

post-46257-0-15288900-1322471324_thumb.j

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Exista si metoda montarii in paralel cu camera a unui condensator electrolitic de valoare mare si alimentarea direct de la becul de marsarier. Condensatorul va filtra semnalul CAN de pe circuitul becului si va elimina interferenta.

poti sa dai mai multe detalii despre metoda asta? am vazut ca nu ai reusit, dar spune-mi macar ce condesator ai incercat? ce valoare? sau ai gasit undeva metoda asta? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

biwak, salut si felicitari pentru post , foarte explicit ,,, bv bv bv , am inca cateva intrebari , eu avand rns510 din fabrica oem , am luat un adaptor MM-RNS 510 de pe TME ca sa pot baga video adica camera si un tv tuner asta cand o fii ,,

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OEM nu are back detect, se activeaza pe CAN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e pusa si la mine dar tot nik ,,,, ma facii sa vin pana la tine la buc sa te uitii ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OEM nu are back detect, se activeaza pe CAN.

El are interfata video pt semnal extern, nu una dedicata pt rear.Nu va comuta la semnalul canbus ci doar manual.

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate daca codeaza RNS cu rear cammera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici tu esti cel mai in masura sa ne zici :icon_thumleft:

RNS-ul care vine din fabrica cu camera rear difera hardware fata de unul "clasic"? Sau este chestie doar de codare..?

Modificat de forceturbo
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare,Am si eu Rns 510 original pe golf plus si vreau sa-mi montez o camera,cine poate sa-mi spuna ce trebuie sa cumpar ca s-o montez dar eu vreau sa se activeze automat cand bag in marsarier.Mersi anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAr scula ta are intrare video?

Si pe ce masina vrei sa o montezi? Ca pe alea din semnatura nu stiu daca merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aparatu e RNS 510 original,nu stiu daca are intrare video...masina este un golf plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva exact ce am nevoie ca sa-mi montez camera ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai doua posibilitati.Camera oem (merge de Tiguan), direct in RNS(toate au intrare pentru camera), sau camera aftermarket si interfata pt.camera de la Kufatec.Numai asta stie sa activeze automat camera cand dai inapoi.Pretul e aproape egal, ceva mai scumpa camera oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!