Jump to content

Golf 6 - Cum desfac plasticele din jurul schimbatorului de viteze


biwak
 Share

Postare recomandată

Folosesc de ceva vreme un odorizant sub forma de butoias din lemn. Acesta contine un ulei special care se evapora si emana un miros placut. Din pacate mi-a cazut din neatentie niste picaturi de ulei pe plasticele din jurul schimbatorului de viteze. pentru ca nu le-am indepartat la timp, a afectat stratul superficial de vopsea de la suprafata plasticului. As vrea sa le scot sa le revopsesc pentru ca arata cam rau.

Va rog frumos daca poate sa-mi spuna cineva cum sa fac lucrul asta pentru ca nu as vrea sa le rup sau sa le deteriorez. Unde sunt clemele de prindere?

Multumesc!

post-46257-0-07312300-1302078350_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bagi un deget la mansonul de la schimbator in partea din spate spre maneta de frana de mana,prin manson pana simti ornamentul de plastic care sustine imbracamintea de piele a mansonului.Tragi usor in sus de el dar cu atentie si sa nu il bruschezi.E PRINS IN 2 CLEME.Tragi mansonul de la schimbator peste nuca schimbatorului de viteze si apoi e floare la ureche cu restul ornamentelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat insa nu am reusit. Posibil sa nu fii inteles foarte bine cum trebuie procedat.

Am figurat cu buline verzi locul unde am bagat degetul. Am simtit doua cleme de plastic in cele doua locuri, dar nu puteam trage pt ca nu-mi permitea mansonul de piele. am apasat pe schimbator ca si cand l-as baga in marsarier, si mi-a mai permis un pic insa nu suficient sa pot trage de clmele alea in sus. Am procedat corect?

post-46257-0-43150400-1302092102_thumb.j

Modificat de biwak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare cauta aici dar la sectiunea interior o a gasesti ce cauti da un semn daca nu te descurcihttp://forums.vwvortex.com/zerothread?id=1835863 mult noroc la desfacut.

Sau aici este mult mai explicid mult noroc. http://forums.vwvortex.com/showthread.php?958556

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie sa apesi pe nici o clema nimic,doar sa prinzi bine ala si sa tragi in sus de el.Incearca mai intai intr-un colt si apoi in celalalt.Mai incearca inca o data.Eu zik sa nu te apuci sa vopsesti alea mai bine matuiesti cu o carpa si cu solutie pulverizaoare de geamuri si o sa iti dea un plastic lucios.La tine sa luat vopseaua aia cauciucata de pe plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista deja un topic in care gasesti absolut tot ce te intereseaza, aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult. Am reusit cu succes sa scot toate plasticele. O sa atasez niste poze dupa ce termin de reconditionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am atsat niste poze sa vedeti cum mi-au iesit. Le-am vopsit cu spray negru mat. Inainte de asta le-am matuit cu smirgel de 600,800,1000. Sunt multumit de ce a iesit. Merci pentru sfaturi.

post-46257-0-53316100-1302433982_thumb.j

post-46257-0-14198600-1302434211_thumb.j

Modificat de biwak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

par ca au iesit foarte bine,pe masina le-ai montat?se cunoaste vreo diferenta intre plasticul de pe consola centrala si scumiera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Merci. Nu se vede absolut nici o diferenta. E foarte ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!