Jump to content

Pliere automata oglinzi B7


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Interfata e ok? Sau vreo clona ieftina? Daca e originala, autoscan si mail la ross tech. Dar, in mod cert ar fi trebuit sa ti-l arate-asta daca vb de interfata originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,arata originala.Doar ptr asta platim....nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la plierea oglinzilor pe B7, cautand pe NET am gasit pe undeva (din pacate nu mai stiu unde si nu am notat) ca se poate reduce timpul de apasare pe telecomanda de le 3 s pana la 0.5 s prin modificarea unui parametru. Nu am mai reusit sa gasesc si nici nu mai stiu daca discutia era in romana sau engleza. Aveti cunostinta de asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,se poate face,modificand eepromul calculatorului din usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Respectivul spunea (lauda) ca se modifica ceva in adaptari  cu VCDS - modifica doua cifre dintr-un sir mai mare. Mai caut poate dau de el.

Modificat de CristianH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

alea sunt sa activezi plierea.... daca zice de monificarea b 08 din 90 in 95

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plierea am facut-o vara trecuta. El scria ca nu mai trebuie apasat lung butonul de inchidere de pe telecomanda. A redus timpul la 0.5 s modificand ceva prin alta parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu vcds nu, cu odis, vcp da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
20 hours ago, CristianH said:

Plierea am facut-o vara trecuta. El scria ca nu mai trebuie apasat lung butonul de inchidere de pe telecomanda. A redus timpul la 0.5 s modificand ceva prin alta parte.

O sa ma uit în meniul vcp ului și îți zic. Dar nu e cel mai ok asa, poate nu vrei sa le pliezi... Ce faci? Eu la mașina actuala le-am făcut de le strânge când s-a încuiat, automat. E ok, asa făcea și la Touareg..... Dar nu ai posibilitatea de a nu le plia, la incuiere, fiind astfel codata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are optiune Vcp ptr modificare timp....dar se poate face cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 20.02.2015 at 16:00, d00ku a scris:

Eu daca tin butonul de deschis al telecomenzii putin mai mult se deschid si geamurile...

asa e la orice masina.. aproape..am avut si o Bora ce facea asta din 2001..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FAce doar daca ai activat tu roll up/down, by default nu face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am si eu o rugaminte, mi-a agatat un nene oglinda de pe partea soferului, adica a facut-o praf. Pot sa montez una de Anglia, se potriveste la mufa? A mea era doar cu incalzire si heliomata,fara rabatare. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Întrebarea corecta este dacă se potrivește? Nu, nu asa cum trebuie, bratul face alt unghi cu usa, nu e ce trebuie. Cumpără una deasina cu volan pe stanga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles, multumesc mult Florin.

Totusi, nu se poate desface din braț si sa-l folosesc pe cel al masinii ,care e ok?

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, dacă vrei sa te chinui.... Nu se desface ușor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate foloseste cuiva, astazi am fost nevoit sa montez pe partea soferului, la masina din semnatura, o oglinda completa de pe o masina cu volan pe dreapta.

In urma parerilor ca nu are unghiul de inclinatie identic cu al masinilor "normale", am masurat distanta intre suportul oglinzii mele stanga( el a ramas intreg) , fata de mai multe puncte de pe caroserie(fata,spate,sus,jos), si cel din dreapta. Distantele erau identice.

Am montat oglinda "de Anglia" si masor din nou. Surpriza, distantele sunt identice. Am masurat nu numai suportul ci si unghiul carcasei oglinzii.

Dupa un drive-test, cred ca se poate trai si cu sticla de Anglia, dar intentionez sa pun una heliomata, cum am avut. Am reusit sa schimb si cablul, sa-l pun pe al meu, cu fire pentru heliomata.

Sper sa nu aveti nevoie, dar se poate intampla .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flo... Parerile și distantele, sunt egale. Mai departe, ca poți sa trăiești cu ea, e una,ca sunt identice, cred ca te înșeli. 

Ce legătură are sa masori între oglinda din stânga și cea din dreapta...? 

Da, poți sa trăiești cu ea... Este ca una de stânga, nu. Sticla sta reglata mai aiurea acum, versus carcasa. 

Nu era vb de unghi de înclinație... Ci de cel care îl face bratul, vs caroserie.

Maine am și un B7 la service, o sa ma uit și eu. Dacă ma înșel, o sa postez, pt a păstra informația corecta aici. Dar... Nu cred ca are cum sa fie identice... Având în vedere faptul ca e 1.5m sa zicem distanta mai mare între șofer...pe stanga vs dreapta 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, asta am masurat si eu, bratul original din stanga vs. cel original din dreapta.

Distanta intre punctul exterior al bratului si manerul usii soferului intr-un punct anume ,sa zicem , e egala cu distanta de pe dreapta, intre aceleasi puncte.

Dupa ce am montat oglinda de Anglia, am masurat-o la fel si distanta e aceeasi.

Poate ai dreptate, insa eu nu vad nici o diferenta, nici macar la unghiul pe care-l face sticla.

 

Cand o sa am timp, trec pe la tine sa analizam problema.

 

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unghi carcasa vs geam șofer. Asta difera. Verific maine și ne auzim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

am făcut și eu procedura din VCDS prin care se rabateaza oglinzile prin apăsarea lunga a butonului de închidere de pe cheie. Totul merge perfect, dar am observat ca acum nu mai funcționează Coming Home și Leaving Home. Nu știu dacă e vreo legătura sau doar coincidenta. In BC ambele funcții sunt activate.

Masina este un Passat B7. Ma poate ajuta cineva cu o soluție? 
multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revino la codarea initiala si vezi daca CH si LH functioneaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, voi încerca și revin cu detalii. Ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, Dorinbirdean said:

Salutare,

am făcut și eu procedura din VCDS prin care se rabateaza oglinzile prin apăsarea lunga a butonului de închidere de pe cheie. Totul merge perfect, dar am observat ca acum nu mai funcționează Coming Home și Leaving Home. Nu știu dacă e vreo legătura sau doar coincidenta. In BC ambele funcții sunt activate.

Masina este un Passat B7. Ma poate ajuta cineva cu o soluție? 
multumesc anticipat!

Nu are nici legătură. Vezi dacă nu sunt dezactivate din bc, dacă butonul este pe Auto, etc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin, CH/LH sunt active in BC, le-am dezactivat și apoi reactivat, am schimbat și intervalul de secunde in speranța ca își va reveni;am pus farurile pe Auto și apoi am încercat cu ele pe ON permanent dar cu același rezultat. Se aprind doar când pun contactul și se sting imediat după ce îl iau. Voi încerca sa ii dau un reset to Factory settings, poate va merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!