Jump to content

Distributie Passat B7


kacsabacsi78
 Share

Postare recomandată

Salut! Vrea sa schimb distributia la al meu CFFB (B7 140CP 2.0TDI DSG Bluemotion), dar imi spune un prieten ca la reprezentanta au ceva probleme cu pompa de apa. Producatorul a descoperit ca trebuie imbunatatita, dar de ceva vreme nu mai apare ultima versiune. Stiti ceva, s-a mai lovit careva de problema asta? Conteaza pana la urma modelul de pompa? Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat in reprezentanta kit distributie + pompa de apa ( tot motor CFFB ) si ai garantie 2 ani sau 120 000 km daca imi aduc bine aminte.....nu am auzit de probleme la pompa de apa pana acum.....cert este ca toate piesele nu mai sunt de calitate !!! suntem o societate de consum....am vrut UE, America, acum luam mUE  :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am avut probleme cu pompa originala. intr-o saptamana completam antigel - aprox 1L

Am schimbat distributia+pompa+curea accesorii la 164000 km

Curelele ambele erau coapte, nu inteleg de ce zice VW ca trebuie schimbate la 210.000 km

Rolele - se auzeau rulmentii uzati

Piesele: 1080 lei 

Manopera 350 lei

Motor 2.0 TDI CR CFFB Bluemotion

Nu a fost facut la reprezentanta.

Modificat de adi81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat pana la urma distributia. Pompa de apa nu e cea originala, s-a pus asemanatoare Aero... nu stiu cum. Cureaua nu arata rau, nu era coapta. piesele 1450 manopera 350, la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am tot cautat in topic dar nu prea am gasit.

Ce se schimba la "distributie"?

- kit distributie

- pompa apa

- intinzator

- curea accesorii

Se mai schimba ceva? Mai este ceva de verificat sau de schimbat?

De exemplu la un 1.6 tdi CAYC ce ar mai trebui?

Masina are 175000 si pierde apa pe la pompa de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antigel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit la piesele importante si am uitat de antigel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am cumparat piesele dar am ramas fara mecanic (cel cu care vorbisem are o prblema).

piesele au fost 1155 + 60 antigel+apa

mentionez ca e cu pompa de apa la schimb.

 

apropo stiti un mecanic in iasi? (m-am uitat pe forum dar nu am gasit) - astept PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut. Tocmai ce am achizitionat un passat b7 din 2011 cod motor cffb. Masina are 92.000 mile - 149.000km (tin sa precizez ca masina este in uk), si am mers la Vw sa schimb distributia. Cei de la vw au spus ca nu trebuie schimbata mai devreme de 5 ani sau 210.000km. In schimb am mers la 2 mecanici care au spus ca 100% ar trebui sa o schimb. A ajuns cineva la 210.000km fara sa schimbe cureaua? Vreau sa vin in tara in concediu si nu as vrea sa risc.

Modificat de V Florin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este se schimba teoretic la 210k. Dar recomandarea primita a fost ca trebuie facuta mai devreme cu 10k-20k, adica pe la 180-200k. Eu personal am facut distributia la 175k pt ca scapa apa pe la pompa de apa. Deci daca nu pierde antigel poti merge linistit pana spre 180-190k.

referitor la ce au zis mecanicii: ori vor sa faca bani ori au vazut ceva ce nu e in regula.

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Tocmai ce am achizitionat un passat b7 din 2011 cod motor cffb. Masina are 92.000 mile - 149.000km (tin sa precizez ca masina este in uk), si am mers la Vw sa schimb distributia. Cei de la vw au spus ca nu trebuie schimbata mai devreme de 5 ani sau 210.000km. In schimb am mers la 2 mecanici care au spus ca 100% ar trebui sa o schimb. A ajuns cineva la 210.000km fara sa schimbe cureaua? Vreau sa vin in tara in concediu si nu as vrea sa risc.

 

daca sunt km reali, nu ai de ce sa-ti faci griji - la cati km ai tu... mai ai mult de mers.

 

cei doi mecanici, bat campii.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg ca nu trebuie sa imi fac griji. Am desfacut capacul si m-am uitat la curea,arata destul de bine cred eu. Am facut si cv poze doar ca nu le pot posta pe forum din cate vad.

Deci sa inteleg ca nu trebuie sa imi fac griji. Am desfacut capacul si m-am uitat la curea,arata destul de bine cred eu. Am facut si cv poze doar ca nu le pot posta pe forum din cate vad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat-o la 206.000 km reali - asteptam sa ajunga la 210k, dar a cedat pompa de apa si pierdeam antigel :).

Daca masina are doar 150k si sunt reali, poti merge linistit cu ea pana se ajungi la 210k sau face 5 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor , sunt nou pe acest forum , daca am gresit subiectul unde postez va rog sa ma scuzati !

 

Scriu aici , deoarece am cumparat un Passat B7 2012 cu 157-000 km , dar eu am sunat la Ada motors in Galati pt a face programare la verificarea Km-trilor reali , tocmai pentru a stii daca sunt reali (masina arata de km-tri mai putini sincer , chiar si dedesubt e ca noua ) si sa stiu daca am nevoie sa schimb distributia acum in caz de nu sunt reali km-trii ... Raspunsul lor a fost " Nu va putem spune niciodata numarul km-trilor , decat daca masina e cumparata din Romania de noua si are revizii doar la Vw " Un raspuns la care nu ma asteptam sa-l primesc vreodata , masina lor si ei nu imi spun km-trii reali ai masinii , contracost bineinteles ca nu vroiam gratuit ... 

 

Stiti cumva cum pot afla km-trii reali , tocmai pt a stii daca schimb la 200-000 km distributia , sau daca sunt deja peste 200-000 sa o schimb acum sa nu am surprize ! 

 

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate reviziile facute in reteaua VW sunt centralizate asa ca..ar fi trebuit sa ti spuna.

Pt.linistea ta schimba distributia/ulei/filtre pt.a avea pe viitor o evidenta exacta.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa ceri un istoric al masinii la reprezentanta desigur contracost. Acolo scrie ce interventii si la ce nr. de km s-au efectuat. Interventiile care s-au efectuat in reteaua vw vor aparea acolo. O sa vezi ultima interventie la cati km a fost facuta si cand si astfel comparand cu celelalte date poti deduce cati km are.....de exemplu la mine ultima interventie era la 135tk in mai si in nov cand am luato avea 165.....plauzibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu v-am explicat clar ce raspuns mi-au dat baietii de la reprezentanta VW de la Galati !!! Daca nu e cumparata de noua din Romania ei nu imi pot zice nimic legat de masina , reparatii , schimburi etc !!! Cel mai jalnic raspuns pe care il puteam primii !

 

Am schimbat uleiul oricum de a 2-a zi , cu tot cu filtrele toate , 520 lei , eu asta fac mereu cand imi cumpar masina , dar distributia nu e tocmai ieftina sa o schimb asa peste noapte , vroiam macar iarna sa stiu daca o mai trec cu ea asa , de asta am intrebat nr de km , dar nu vor sa zica nimic ei ! Masina am luat-o de la o persoana super serioasa , insa vreau eu asa pt linistea mea sa stiu km reali ... 

 

Va multumesc pt raspunsuri tuturor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU au vrut sa ti spuna, NU conteaza din ce colt a lumii e cumparata, toate interventiile facute in reteaua VW sunt intr o baza de date.

Ca sa ajungem la tipicul romanesc iti spun..cauta un prieten intr o reprezentanta VW/Seat/Skoda !!!.

Scuze de off topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt niste magari inseamna , nu am sa fac nici o interventie in service-ul lor de acum inainte ... 

 

Am sa caut un "prieten" ca tot mi-ai adus aminte ca are cineva un amic in service ! 

 

O zi frumoasa tuturor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt colegi pe forum care te pot ajuta cu informatii (macar ultima intrare in service cand a fost si ce nr de km avea).

Se ofera cineva sa ajute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le sunt dator vandut daca ar puteam sa-mi zica cate ceva ! :) Le pot da seria caroseriei in privat , doar daca se poate !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cativa. Nu mai stiu cine.

Speram sa vada cineva postarea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerc eu pe 2 Dec. ca ma duc sa schimb cauciucurile de iarna insa pune si tu VIN-ul aici.

O sa incerc sa aflu doar tara de origine si cati km avea la ultima interventie in reprezentanta si unde.

 

Nu promit ca reusesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am bagat-o in garaj si aici ploua tare , maine cand ma duc la masina va las VIN-ul fara probleme ! Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Imi puteti spune la 180000 km ce se schimba la masina din semnatura ? Va intreb ptr ca unii posesori spun ca la 210 000 km se schimba tot ce tine de distributie .

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!