Jump to content

Zgomot/problema cheder usa spate dreapta


MogaJo
 Share

Postare recomandată

Buna baieti .Am si eu o mica problema:detin un golf 4 1.4. 16V an fabricatie 2002 la care in timpul mersului se aude un vajait foarte enervant, si in special la viteze peste 60 km/h.Unii mecanici mi au spus ca ar fi de la faptul ca trage vant pe langa usi ori ca ar fi ceva la rotile din fata.Un lucru e cert nu e de la rulmenti pentru ca nu huruie asemenea rulmentilor ci vajaie ca si cum ar trage vant pe langa usi. Ce e si mai interesant e ca acum 2 ani cand am luat masina {care era dotata atunci cu stergatoare cu paravant} nu avea absolut nimic.Eu am pus niste stergatoare fara paravant intre timp si a inceput apoi sa se auda vajaitul acela ciudat...sa fie asta motivul ? Ati intalnit careva asemenea ciudatenii sau mi am cumparat eu o masina bantuita de fantome...  :))))

PS: e la fel si cu cauciucurile de vara ca si cu cele de iarna 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, pe langa faptul ca scrii pe un topic de Octavia 2 si tu vb de un golf 4 (poate mai sunt colegi cu golf 4 care au avut sau or sa aiba problema ta si ar putea fi interesari de solutie) pot sa iti spun ca e relativ simplu sa'ti dai seama daca zgomotul e de la stergatoare sau nu .. scoate sergatoarele si vezi daca mai vajaie .. daca nu - ai gasit problema, daca da - trebuie sa cauti in alta parte.

 

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 2 years later...

Salutare tuturor.

Stie careva cum se poate regla presiunea pe chederul unei usi la Octavia 2?

Usa dreapta spate are un scratai de frecare pe cheder in timpul mersului.

Cred ca ar trebui reglata unpic presiunea pe cheder exercitata de usa.

Stiu si metoda cu siliconul, dar dupa 2-3 spalari revine scartaitul deranjant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in prima faza din cuiul de pe caroserie.

post-17228-0-74811400-1454069100_thumb.j

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
ionalexandrudan

Ceau, multumesc "vwart" pt link--ul de pe Briskoda, am inceput sa am si eu un usor fasait pe drepata spate, a fost rezolvat cu putin silicon aplicat pe interior, vezi postarea lui "AdamR"?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!