Jump to content

Zgomot/problema cheder usa spate dreapta


MogaJo
 Share

Postare recomandată

Salut!

Am o problema la octavia mea si anume la viteza (dupa 90km/h) se aude un vajait la usa spate dreapta, ca si cand nu ar fi etansata bine. Usa a fost demontata pentru vopsire in urma cu cateva luni iar problema a aparut de curand. Credeti ca ar putea avea o legatura? Chederul l-am verificat si pare prins peste tot, atat cel de pe caroserie cat si cel de pe usa.

S-a mai lovit cineva de problema asta?

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut o problema asemanatoare. Tot cam la viteza de 90 se auzea parca intra aerul in masina. Se rezolva cu silicon la chederul de pe geam (cel putin la mine asa s-a rezolvat) dar care mai trebuie reinoit o data pe an...sau chiar mai rar din cauza ca mai sare cand speli masina. Chederul este etans, nu patrunde apa sau altceva, dar produce un sunet aerodinamic. E problema la toate Octavia 2 din cate am auzit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba de gemuletul mic al usii spate. se rezolva prin relipire. daca operatia este facuta cum trebuie, nu vei mai avea probleme cu el. Se rezolva pe garantie(daca mai ai) sau la un pret mic.

Colegul doar te-a indus in eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei o solutie fara demontarea geamului mic (pt ca acolo este problema dupa cum a precizat si nervoss) cumpara-ti niste mastic sau silicon care nu isi modifica structura la variatii de temperatura. Se vinde in auchan intr-un ambalaj negru la 3-4 lei. Il aplici pe interior la nivelul geamului fix, sub cheder, intrand cu varful tubului cat de adanc poti. Problema e la nivelul curburii, in partea posterioara, dar pt siguranta foloseste si pe latura superioara (pe cea inferioara nu poti din cauza fetei de usa, dar nici nu e necesar).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se aude acel vajait la peste 100km/h la cele doua geamuri sau portiere fata!!!! De parca nu ar fi bine inchisa usa sau lasata un pic geamul jos. Totusi daca pun mana la usa sau la geam nu se simte nimic, nu se simte sa se intre aerul de afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am crezut ca au rezolvat astia de la Skoda problema asta odata cu lansarea faceliftului. Ala e zgomot produs de oglinzi, care nu-s destul de aerodinamice. Nu ai ce sa-i faci. Toti posesorii de O2 traiesc cu el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am aceeasi problema ,dar la usa din stanga spate.O sa incerc cu silicon sa vad ce iese.

Modificat de nicutase
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Acceasi problema am si eu. Poti pune totusi o poza cu rezultatul, ca unii dintre noi sunt cam atehnici?

Oricum mi se pare incredibil ca la o masina cu pretentiilevskodei sa ai probleme specifice daciilor din anii 80

Modificat de claudiu1981
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezolvat initial aceasta problema pe garantie acum 4 ani, dar acum problema a reaparut la mine si este taaaare enervanta. Este vorba de geamul mic stanga spate (sau asa presupun eu ca este la cel mic) , iar cand am viteze mari e si mai deranjant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acceasi problema am si eu. Poti pune totusi o poza cu rezultatul, ca unii dintre noi sunt cam atehnici?

Oricum mi se pare incredibil ca la o masina cu pretentiilevskodei sa ai probleme specifice daciilor din anii 80

Am rezolvat la reprezentanta. multumitor 80 de lei; oricum mi se pare ca tot se mai aude ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma se poate rezolva cu silicon sau trebuie repozitionata usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se repozitioneaza usa.

Aerodynamic noise from the rear side door area

Technical background

Ithe aerodynamic noise is probably caused by the gap between the rubber sealing

and the frame of the fixed (triangular) window of the rear side door in the area of the window curve

How to proceed :

1. Thoroughly clean the rubber sealing and the frame of the rear side door in the shown area.

2. Apply sealant to the gap between the rubber sealing and the frame –

3. Wipe off the redundant sealant .

4. Clean the surrounding surface of the sealed area.

Sili Gasket II black KENT Ordering No. 34337 YHK 506 752

Top Gasket black RETECH Ordering No. TGK – 1 05.0002 YHC 506 752

Windshield seal WÜRTH Ordering No. 890 100 043 YHB 502 447

post-17228-0-52796000-1334326340_thumb.j

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar acolo mi s-a aplicat si mie masticul. In plus mi s-a recomandat sa nu spal 2 zile masina.Am scapat de fasaitul de la usile din spate si am ramas cu cele de oglinzi, care oricum sunt mult mai suportabile

Modificat de claudiu1981
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si la mine se aude un fasait/vajait prin interior.Incepe de pe la 60 km/h si se tot aude pana la 100hm/h si peste.Credeam ca e de la usa soferului problema.Am ajuns la concluzia aceasta,deoarece daca bag degetul pe langa cheder incepe sa mi se auda mai tare.Am fost de nu stiu cate ori sa imi repozitioneze usa,dar degeaba,tot se aude.De nervi am facut pana si teste din acestea post-30503-0-10032000-1335515496_thumb.j,dar fara folos,nu o vrut sa-mi dispara zgomotul...desi parca o idee era mai atenuat.O sa incerc si eu cu silicon/mastic asa cum ati detaliat mai sus.Mersi de pont.O sa va tin la curent cu operatiunea.

PS 100 % nu sunt sigur care usa e mai cu probleme,deoarece la ambele am avut cate o hiba mai demult.La cea din fata,la sofer,imi 'ploua' inauntru iar la cea din spate,ca din senin mi-a cazut geamul inauntru.

PPS Totusi stau pe ganduri sa nu fie si oglinzile de vina,pentru ca niciuna nu mai e cea originala a masinii.Ambele au fost schimbate pe rca la skoda in Deva,dupa ce mi-au fost distruse.Cea din stanga mi-a rupt-o unul in cartier cu capu tractor de la tir iar cea din dreapta tot un tir intr-un sens giratoriu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti tare prietene cu testele astea! dar dupa cum spui zgomotul totusi s-a diminuat!Inseama ca au importanta si pozitia usilor si calitatea chederelor! aici cred ca e buba, calitatea proasta a chederelor care se usuca, scoc cam repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@barcea_mare tot gemuletul face...mai ales daca zici ca ai facut proba cu scociul ala pus asa :))

La mine, dupa ce a fost repozitionat gemuletul s-a dus suieratul...si vad ca n-a reaparut, mai ales ca e vorba de vreo 3 ani de cand cu "remediul".

Oglinzile se aud, dar la viteze mai mari, cam dupa 130 km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogdanpiatra In ultima instanta si la chedere o sa ma uit cu atentie,dar prima oara o sa incerc sa elimin problema gemuletului.

@nervoss La mine nu e cazu de viteze de peste 130km/ora,nu sunt fan :D

M-am laudat degeaba ca ma apuc de treaba,ca nu stiu de ce anume am nevoie.Ce mastic/silicon imi trebuie oare?Mi-ar fi utila o denumire...pretul nu e asa de important,ci doar sa scap de 'galagie'.Momentan am fost doar in kaufland si am pozat astea post-30503-0-98041500-1335540868_thumb.j post-30503-0-51219900-1335540869_thumb.j post-30503-0-04780500-1335540870_thumb.j,dar daca e nevoie pot sa ajung si la real/practiker/metro dupa altceva mai bun.Mersi anticipat.

Modificat de barcea_mare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai sus am mentionat 3 produse care le recomanda fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
barcea_mare

nu am gasit in deva niciunul din cele 3 produse(KENT,RETECH sau WÜRTH) ma las pagubas :( cred ca pana la urma o sa ajung in service cu problema asta,sa mi-o remedieze ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

alaltaieri am ajuns pe la reprezentanta pentru revizia de 75k si cu ocazia asta mi-au pus si mie mastic la gemulet,dar din pacate zgomotul inca persista.ce-i drept,nu ma plang ca am facut degeaba operatiunea,deoarece pentru lipire gemulet si reglaj lumini,nu m-au mai taxat.cred ca trebuie sa trec mai departe la schimbat cheder.oare e complicat?sau odata umblat la el sa ma trezesc ca nu mai il monteaza bine si pe urma imi vajaie mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Recent am luat o Octavia 2 si am aceasta problema cu fasaitul usa spate dreapta. Ma inebuneste! Ma puteti ajuta cu o poza exacta unde se aplica acest mastic.

Multumesc anticipat.

Modificat de bogdanoct2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citeste cu o pagina in urma. vei gasi si poza si indicati si produse recomandate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citeste cu o pagina in urma. vei gasi si poza si indicati si produse recomandate

Am tot citit. Dar din poza aceea m-am prins ca trebuie pe la cheder dar nu stiu daca trebuie sub el sau exact la margine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergi la reprezentanta sa remedieze problema. Eu am facut treaba pe garntie acum vreo 3 ani, dar am intrebat si cat ar costa: 20-30 lei fara tva, pe atunci. Nu a mai reaparut problema!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu ceva asemanator dupa ce mi-am foliat masina. Cum depaseam 100 cum se auza vajait, si am fost inapoi la foliere si au dat fata de portiera jos si nu au fixat bine niste cle de cauciuc la geamul ala mic, pt ca acela vine cu cheder cu tot si trebuia tras mai puternic in niste clipsuri. Nu stiu cum sa zic dar era 1-2 mm iesit afara, ca mi-au aratat si dupa ce l-au fixat nu am mai avut zgomot ca au asezat mai bine geamul si de atunci e totul oky. Si toata problema e coltul de sus al geamului mic...daca e usor iesit si nu e continuitate exacta a chederelor atunci cred ca aceea e problema.

post-110502-0-79602000-1350107960_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!