Jump to content

Vreau sa cumpar un B8!


GunX
 Share

Postare recomandată

pe spate e loc de depozitare nu gaura neagra

pe fata e o singura reglare dar ventilatia este la fel ca la una cu 3 zone

eu am avut masina cu doua zone si era o functie pe care eu nu o foloseam, am trecut la a4 cu o zona si sunt foarte multumit

exista mofturi utile si mofturi inutile, climatizarea automata este foarte utila dar pe mai multe zone nu e mare smecherie

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci o gaura pentru depozitare, acelasi lucru :)). Arata foarte ieftin pentru o masina care ar fi premium. Aceeasi poveste si cu rotita din centru pentru climatizare, fara sa aiba ecran, fara sa aiba setari si pentru pasager.

Moft este sa vrei Audi si sa nu aiba aceste mici detalii care sunt un minim in clasa din care se vrea a fi masina. Are un Audi B6 2 zone pe fata, un Golf 5 si un A4 B8 sa nu aiba asa ceva e penibil. 

Cine isi permite Audi, isi permite si asemenea aspecte. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand am testat un B8 cu automat tiptronic 8+1 si cand am vrut sa o turez in modul P sa vad cum se aude motorul, mai mult de 2500rpm nu a urcat, aceeasi chestie si in modul N . Asa trebuie sa se comporte ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multe masini au limitare RPM la relanti asa ca nu cred ca este nici o problema. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ahm in mers am vazut ca urca turometrul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine e limitata (cutie manuala) la 3800rpm cand esti pe loc. Ma unge pe suflet ca nu mai pot s-o chinuie la ITP la 5500rpm in limitare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The_ego…astea nu sunt sfaturi ce le dai tu ; mai bine limiteaza-te la ce e de spus despre masina nu despre necesitatile fiecaruia ; clima pe 2 zone e total inutila, nu stiu daca 1% dintre voi o folositi ; si sa dam mii de euro un plus doar ca are niste dotari care ti se pare tie ca arata bine dar nu le sunt de folosinta altora…asta e ceva total deplasat ; asa le zici si la cei care au AC manual pe golf ? Si nici macar clima ? Poate si cei de afara isi configureaza masinile in functie de necesitati si nu de snobism, vad ca faci parte din categoria celor care nu ar cumpara masini premium decat full…plus ca la toate masinile cu dublu clima este boala generela clapetele care se blocheaza apoi pe o parte baga rece si pe una cald ; reparatia nu e tocmai ieftina si necesita demontare bord ; fiecare isi cumpara ce ii place, sunt masini ( ca a mea, care nici oglinzi electrice nu au, dar au clima ) ; asta e, invatam sa traim si cu astea ; ce sa zicem domne fara incalzire in " pardoseala " si enspe mii de senzori numai putem trai…cum sa te urci in asa audi…navigatia mare este foarte utila, este o dotare super ok fata de dublu clima ; tot insisti intr-una sa-ti impui parerile..linisteste-te si invata sa oferi nu sfat competent daca vrei sa ajuti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost parerea mea obiectivata pe faptul ca exista 2 zone de mai bine de 10 ani. Am facut doar constatari. Eu chiar folosesc climatizarea dubla pentru ca nu merg tot timpul singur in masina. Apoi fiind sedan poate e nevoie uneori de aer si in spate. Acum ca fiecare isi apara cu ardoare ce are este alta discutie. Nu e vorba de full, sa nu cadem in derizoriu, dar e vorba de un minim. Ca doar vorbim o clasa superioara.

Stim ca se vrea audi chel doar ca sa fie la pret de golf.

Nu am impus nimic, mi-am exprimat parerea. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta se vrea, asta se cumpara ; masina ar trebui luata in functie de nevoi ; faptul ca un golf full este mai scump decat un audi chel nu ar trebui sa fie mirare ; este ceva normal ; dotarile fac diferenta, insa doar daca le folosesti ; nici eu nu as da 2-3000€ in + doar ca sa ma laud ca am masina full…nu ar fi vorba ca te multumesti cu putin, insa criteriul nambar uan e sa fie masina buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorinaccio_G5

subscriu lui bgd_b92, tu nu ti dai cu parerea ci mai mult vrei sa pui in lumina acest tip de masina, poate pt ca nu o ai... si din acest motiv nu poti fi nici obiectiv, asa cum vrei sa pari. duci discutiile mult prea personal si nu cred ca pe acest topic discutam de o conditie a ta a climatronicului ca masina sa nu si merite banii. daca vrei sa faci o constatare a raportului calitate pret fara a avea masina, poti sa te rezumi in linii mari la dotarile generale si nu ca vezi doamne nu are ecarnele bizonale climatronicul sau maruntisiuri din astea.


Am avut golf cinci aproape full, am avut golf 6 mai slabut in ceea ce priveste dotarile, inclusiv partea de clima si iti pot spune ca nu pt toata lumea detaliile astea conteaza enrom. aici e vorba de masina in general de alta clasa de un alt condus si de o alta abordare a starilor pe care ti le da masina, Cine trece de la o clasa la alta sau pur si simplu a condus un tip de masina si si-o doreste, nu insemna nici ca e snob nici ca vezi doamne e mult peste ce si permite si in loc sa si ia una fara dotari mai bine se abtine si isi ia ceva din alta clasa dar cu dotari x si y. Haideti sa fim totusi generalisti in aprecieri pt ca subiectivismul e propriu fiecarei persoane. asa nici o masina nu e convenabila daca fiecare abordam strict o caracteristica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupunerea asta a ta e gresita. Am condus in nenumarate randuri A4 B8 si am avut ocazia sa raman cu el si sa vand golful acum 2 ani. Am preferat sa raman cu golful pentru ca era o masina care nu ma reprezenta pe mine, nu caut sa epatez cu masina, sa dau impresia a ceea ce nu sunt. Asa ca pentru mine strugurii nu sunt acri.

Era o masina luata de noua din Ro si configurata de mine, 2.0TFSI Quattro S-line, jante 18", negru perlat, bi-xenon, piele la interior, senzor lumina&ploaie, scaune incalzite si celebra clima. O masina care s-a dat dupa 5 ani si aproape 70.000km cu 14.500 euro (in pret fiind incluse si anvelope iarna 18"). Fix inainte de vanzare a fost facuta revizia la reprezentanta cu tot cu schimb de placute.

Vorbesc in cunostiinta de cauza cand vine vorba de A4 b8 si de piata pt vandut. Au fost multi care au venit si au vrut sa vada cum merge, dar la bani le lipseau cateva mii. De multe ori am avut impresia ca au venit doar pentru testdrive. Unii chiar se plangeau de ce nu are jante mai mici, de 16" sau prima intrebare era cat consuma in oras. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca si fara geamuri electrice poti trai, si sunt considerate un 'moft inutil' de catre cei mai conservatori, dar cum ar fi sa vezi un a8 sau un s cu geamuri manuale? Mai ales pe spate :)

Probabil are si audi o parte din 'vina' pentru ca a oferit o configuratie de clima cu GAURA aia in spate, care numai spatiu de depozitare nu e, dar aici e vorba si de mentalitatea de a poseda cu orice pret un audi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca putem considera ca s-a epuizat subiectul, haideti sa revenim la sfaturi de cumparare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce-mie imi place: xenon, senzori de parcare, climatizare cu trei zone, navigatue

ce nu-mi place: neagra, volan simplu, scaune simple

trebuie sa fii constient ca aproape sigur are km dati inapoi dar daca e undeva pe la 200-250 mii km reali atunci e ok ca pret

la 120 mii km reali nu cred ca gasesti sub 15 mii euro, eu tot asa am luat una la 11 500 euro cu 210 mii km si sunt foarte multumit

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!Sunt nou pe aici,am vazut ca Va pricepeti foarte bine in domemiul auto(achizitie audi)asta ma intereseaza ,desi as vrea prin noiembrie sa achizitionez un audi a4 variant ma tot uit sa ma informez catusi de putin,precizez ca nu prea ma pricep la optiuni,audi a4 variant an 2011-2012,120/145,tdi,preferinte (xenon,navigatie)suma disponibila 12.000€,dupa cum am vazut as vrea sa o aduc din germania,pe mobile.de am vazut masini la pretul asta,ce credeti ca si preferinte /suma disponibila pot gasi o masina buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!In principiu ma interesa vw passat 1.6 dar dupa cum am citit aici pe forum audi e deasupra la vw ,recunosc ca imi place mai mult audi interior exterior dar se poate cumpara cu 12000€ un passat din 2013 iar audi din 2011, deci cu 2 ani mai nou passat-ul,acum costurile de intretinere dintre audi a4/passat sunt la fel?cineva care detine sau a detinut passat /audi rog sa faca afirmatii pro/contra.numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toti sunt in concediu :) poti verifica singur pe un site de piese auto online diferenta de costuri ; e normal ca audi fiind premium sa fie oleaca mai scump la intretinere…

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

audi A4 are alt tip de suspensie ,multibrat, fata de passat care e mai simplu,adica un pic mai costisitor,in rest cam toate la fel,depinde si pe ce producatori mergi cined iei piese de schimb.

oricum diferenta intre ele ,la tot ce vrei tu sa compari,e mare.

Modificat de marianu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uleiul are acelasi pret, filtrele au aproximativ acelasi pret, cauciucurile au pret in functie de dimensiune

cea mai mare diferenta de costuri de intretinere este la suspensie care este de cateva ori mai complexa la audi si chiar daca e mai scumpa merita din plin

am si golf si passat si a4, passat-ul este mai apropiat de golf decat e de passat din punct de vedere al confortului si stabilitatii

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anuntul nu apare.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine masina. Oricum trebuie verificata seria de sasiu, ca mincinosi, sunt peste tot :) Clima si scaunele sunt cele de baza, in rest e dotata ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!