Jump to content

Vreau sa cumpar un B8!


GunX
 Share

Postare recomandată

Referitor la coming/leaving home, daca farurile sunt pe AUTO si afara e noapte, trebuie sa ramana proiectoarele si DRL-ul aprinse cand opresti motorul si deschizi usa de la sofer, respectiv cand descui masina din telecomanda. Trebuie de asemenea sa ai o setare in MMI (in meniul CAR) in care sa setezi durata cat sa ramana aprinse. Daca nu se intampla toate astea si n-ai nici meniul, e clar ca nu ai optiunea asta. Daca ai insa senzor senzor lumini (pozitia AUTO pe switch), ar trebui sa se poata activa toate astea pentru ca ai tot ce trebuie dpdv hardware. Trebuie insa sa faci un mic research pe net pt asta, nu stiu sa-ti zic pe de rost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt BDG:

 

1. nu este un loc special (cum e la mercedes sub scaun parca). eu folosesc solutia urmatoare: exista un fel de geanta prevazuta cu scai pe partea de jos si lateral (se gaseste prin supermarket-uri) care o pui in portbagaj, deoarece acesta e captusit cu textil, si scaiul prinde bine, nu mi s-a intamplat sa se dezlipeasca niciodata, si in aceasta geanta pun cam tot ce e strict necesar (triunghi, stingator, trusa prim ajut, vesta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

As vrea sa cumpar un B8, am un buget de aproximativ 11000, am vazut o gramada de anunturi dubioase pe siturile de specialitate in care vanzatorii se cam contrazic in prezentarile masinilor.

Cred ca 90% sunt samsari care cauta sa ascunda defecte, km, si alte chestii.

Am citit diverse pareri la voi pe forum, referitor la achizitionarea uneia din tara sau de afara, insa chiar nu stiu cum sa procedez...

Am vreo sansa sa gasesc o masina decenta la banii astia, sa nu am batai prea mari de cap ulterior?

Va multumesc, astept ceva sfaturi de la voi, eventual ceva locuri ok de unde as putea lua o masina mai ok.

O seara buna la toti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinand cont ca ai un buget destul de la limita, e normal sa gasesti in banii astia doar masini de samsari. Asa patesc si eu acum ca am masina la vanzare, ma tot suna diversi sa ma intrebi "da' de ce e asa scumpa ca ia uite sunt altele pe autovit cu nu-stiu-cat mai ieftin". Evident toate "recent aduse" si "80.000km". Paradoxul e ca toata lumea se plange de procentul f mare de masini samsarite aflate pe piata dar cu toate astea tot la alea ieftine se uita. E normal, ieftin si bun nu prea gasesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce buget crezi ca as putea lua ceva la care n as avea surprize prea mari?

Am un spectru destul de larg sa zic asa, nu ma intereseaza motorizarea atat de mult, ideea e sa fie sub 2,0l, benzina sau motorina, manuala sau automata cu niste dotari decente, dar macar sa fiu sigur ca pe ce am dat banii aia si primesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motor sub 2l e doar pe benzina iar dotarile "decente" difera de la persoana la persoana. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai trebuie sa te hotarasti ce an vrei si cati km esti dispus sa accepti pentru ca astea 2 schimba destul de mult pretul. Apoi, pui pe hartie ce dotari vrei neaparat, dai o cautare pe autovit, scoti tot ce e "recent adus" si vezi ce ramane, ca sa-ti faci o idee asa groso-modo.

 

@mva Probabil ca la "sub 2L" intra si 2.0TDI. Mai ales ca daca e s-o luam asa, are 1986 or smth, deci se incadreaza :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult Ice_2k.

Vad ca ai o activitate bogata aici, si clar esti omul cel mai potrivit de la care trebuie sa accept sfaturi.

O sa fac cum ai zis, si eventual o sa te mai intreb zilele urmatoare mici chestii, in functie de ce gasesc pe autovit.

Seara buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pai... 

  • samsar
  • 180.000km
  • B8 fara DRL LED? :(
  • minciuni:
    • nici macar oglinda centrala nu e heliomata, daramite "oglinzile" cum zice el
    • scaunele nu sunt sport
    • volanul nu e sport
    • nu are senzor de ploaie
    • sistem start/stop - nu cred, trebuia sa mai fie un buton in dreapta schimbatorului pentru a-l dezactiva afaik. Posibil sa existe si fara, nu bag mana-n foc, dar eu n-am vazut pan-acum fara.
    • senzori parcare - eu unul nu-i vad in poze, poate e problema cu pozele, desi capacelul pentru remorcare il vad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate chestii spui acolo imi dau seama cat de departe sunt de subiect . Ai perfecta dreptate, de samsareala m-am prins si eu, insa vad ca tu iti dai seama din poze de mult mai multe chestii pe care eu nu le am sesizat la fata locului.

Cred ca mai astept vreo luna sa mai fac ceva bani sa pot trece de pragul asta...Undeva dupa 13.500eur am o plaja mai mare de cautat. 

Am mai vb cu un baiat din Brasov care o are pe asta...

http://www.tocmai.ro/audi-a4-s-line-2009-19923515.html

Multumesc de raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca asta a doua are suspensie sport, sa ai grija la asta daca iti cauti o masina mai confortabila. 

 

P.S. Stiu ca acolo a scris doar "S-Line", dar ca idee, e doar interior, nu si exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- un tip pt potentialii cumparatori de a4 b8 (si nu numai): dotarile exacte cu care vine masina standard (fara modificarile ulterioare facute de proprietar) le aflati f. simplu: se ridica podeaua portbagajului, si in locasul unde e roata de rezerva e lipit un sticker pe care sunt niste coduri  ce reprezinta optionalele, scrieti de mana aceste coduri si la dati un copy-paste pe un site de decodificat (era unul igorweb parca), si va afiseaza exact optionalele/dotarile.

- de asemenea, acelasi sticker trebuie sa fie lipit pe cartea service/manualul masinii, deci o simpla comparare a celor 2 va poate spune daca cartea service e falsificata sau nu.

- totusi, nici samsarii nu dorm in pijamale, deci se poate ca si aceste stickere sa fie falsificate, dar sa zicem ca e inca o modalitate de a verifica corectitudinea vanzatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Doresc sa mi iau un audi a4 diesel break ( familie , bicicleta ) pe care sa o folosesc 1 data pe sapt in weekend . Am gasit un quattro http://www.autovit.ro/audi-a4-C34431110.html sau  http://www.autovit.ro/audi-a4-C35265510.html . Ce sfat imi dati ??

 

Quattro l am verificat la vw are 180k km in luna martie ( ultimul service in germania ) - acum are 188k . L am sunat pe tip i am spus si a recunoscut. Vreau sa iau masina asta pt ca cel care a verificat  o mi a spus ca masina nu are nici o problema sau nu avea cand s a facut service. 

 

Despre a 2 a nu stiu nimic , o sa o verific,

 

Un sfat , multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi nu ti se pare ca au cam multi km fiecare?  

Ce nu imi place mie personal e ca nici una nu are xenon. De aici rezulta ca nici una nu are led-uri fata. E ceva specific Audi.

Prima nu are nici navigatie si Maxi Dot color deci pare cam saracacios interiorul (desi are piele).

A 2-a e mai noua , mai scumpa :), fara xenon, interiorul ala albastru (acum depinde de gusturi) 155k km intr-un an si jumatate, :sly:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

150k km sunt rezonabili pt un audi. am dat eu o toyota cu 150k km si mergea masina perfect , am mai dat un leon cu 270k km (schimbat volant) si mergea perfect . atat timp cat sunt facute reviziile la timp...

 

quattro mi a lasat o la 10500 ( acum 1 sapt pretul era 11500)

 

prefer 150k km in 18 luni reali decat 150k in 5 ani manariti.

 

de asta ce zici http://www.autovit.ro/audi-a4-C35095174.html   ( a mai scazut 1000 )

 

Ideea e ca ce ti ai lua din cele 2 ??  si daca a 3 a merita?

Modificat de inedit13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi..ce buget ai ? Ca sunt diferente foarte mari de pret intre cele 3.

In cazul tau as merge pe prima varianta din doua motive. Unul ar fi ca nu o sa faci multi km si cel de-al doilea pretul. Nu merita sa dai atatia bani in plus pe o masina pe care nu o folosesti sa zicem intens. Sa nu mai zicem va la revanzare o sa pierzi si mai multi bani.

Daca dotările de la prima iti sunt suficiente si nu are probleme e o varianta ok. Adică eu asa as alege. Verfica bine masina oricum pentru ca e destul de ciudat ca a lăsat atat la pret (la prima strigare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

odata pe saptamana in weekend sau unde am nevoie sa plecam 3 insi ( pt oras am 2 smarturi ). ma uit la masina asta de 3 luni - deci de 4 luni a adus o si nu a vandut o. ma gandesc ca tine bani blocati.oricum ma duc la audi sa i fac test ( injectoare turbina etc ) . din cate mi s a spus breakul se vinde mai greu .  quattro consuma cu mult fata de una normala?

 

acum mai am si optiunea 320d bmw dar am inteles ca au probleme la lant  - distributie

 

nu e chiar prima strigare , il tot sun m am dus sa o vad de cateva ori cu diferiti amici mai cunoscatori ca mine . va mai tin la curent 

 

daca mai aveti vreun sfat e bine venit

 

multumesc

Modificat de inedit13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut la 8500e am sanse sa gasesc un b8? poate de 2008- 2009

Modificat de michael s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa imi explice de ce e diferenta asa de mare de pret intre modelul standard si Allroad?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!