Jump to content

Activare TPS (tire pressure monitor)


alex_pescaru
 Share

Postare recomandată

Aveti idee, la un Polo cu controller de ABS care are si ESP/TCS, daca se monteaza acel switch pentru setarea presiunii, se poate activa din codare si TPS-ul?

Stiu ca dan48 s-a chinuit cu montarea de piese prin bord, dar cred ca si controllerul de ABS are ceva de spus aici, deoarece el face calculele si transmite prin CAN la bord informatia.

Multumesc!

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca pe vre-un POLO s-a montat din fabrica TPM, atunci se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, s-a montat.

Scrie asta si in brosura de prezentare si am si schema electrica care confirma asta.

De fapt chiar si tu ai pus schema, acum un an, in postul de mai jos... :icon_confused:

http://vwforum.vwfor...93#entry1421993

Nu stiu insa ce modificari se fac la codarea ABS.

Ma poti ajuta?

Multumesc mult!

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi ar trebui sa te ajute VCDS . NU stiu pe de rost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cu codarea e mai greu in sensul ca,nu cred ca ai sanse sa nimeresti acel coding.In vcds nu zice nimic,iar eu am incercat peste 2500 de codari diferite fara succes.Singurul mod de activare e VAS 5051 sau echivalent,pentru ca la special functions bifeaza 7PK active,lucru imposibil cu vcds sa nimeresti long coding-ul corect prin recodare simpla.Merge si cu vcds daca ai codul de securitate(varianta sare din schema).Pe de alta parte,nu conteaza daca are ESP sau nu masina,si ca sa va uimesc si sa va bag in ceata complet,va spun ca exista un Polo cu codare exact ca a mea si care are acel TPMS activ.Deci,desi am montat instalatia electrica si am aceeasi codare,la mine nu merge.Urmatorul pas,demontare controller ABS sa vad ce dracu lipseste,mai ales ca astia din fabrica trasesera firul pentru set tpms pina in bord.De ce trece timpul,de ce ma iau dracii cind vad ca ala e singurul martor care nu face check cind pun contactul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La polo 9N , daca comand Manete cu tempomat + functie "display multifunctional" inseamna ca au si tempomat in stanga si computer de bord in dreapta?

Merge activarea , avand in vedere ca masina are bordul standard, cu 2 displayuri mono-crom sub ace ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici se vorbeste despre altceva. Vezi ca s-a mai discutat. Uita-te pe pagina a 2-a sau a 3-a si gasesti. Chiar si eu am pus. Daca nu gasesti, foloseste functia search.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am incercat si am tot incercat sa activez TPMS-ul pina azi,ca nu mai am ce activa...A pocnit un "picut" controllerul :blink: :blink: Apropo,stie careva unde pot gasi un controller 6Q0 614 117 N prin dezmembrari?Pompa "inca" este buna.Deci,daca nu merge martorul de TPMS,"don't do this at home".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ai facut de a crapat ?

Am cautat si eu pe alte site-uri din afara si nu am gasit nimic legat de aceasta codare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai,tehnic,nici nu este codare la Polo,TPMS este o optiune pe care o ai sau nu o ai.La cele prin CAN e prin codare.Cel putin,eu asa am desprins concluzia.Zic asta deoarece acel Polo care are TPMS si aceeasi codare ca al meu,e diferenta doar hardware.De aia nu reuseam activare prin coding.Iar controllerul a pocnit in urma incercarii mele de a "completa" schema electrica...De aia nu e specificat nimic de codarea TPMS la Polo care nu au CAN,cum e 6R.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, credeam ca e din cazuza incercarilor de codare sau login.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci functia este hardwire si nu se poate activa ulterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!