Jump to content

Consum TDI 170 cai


mariusx
 Share

Postare recomandată

La pompa/real cat a fost? Banuiesc ca 5l/100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spicuiesc

-maxim 7,4% Bistrita-Giurgiu, mers vioi si incercat E85 de la Buzau la Bukale, pana la Afumati n-am fost depasit.

-minim 5,1% Sangeorz Bai - Bistrita, mers lejer pe minunatele drumuri de pe Valea Somesului, intersectate de zeci de sate. Inclin sa cred ca se putea scoate mai putin, daca asfaltul ar fi mai bun iar trecerile la nivel mai blande.

:)

pacat de pitorescul zonei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Du-te mai d-aici cu consumul tau de 4.3 l/100km pe motorul ala. Astea-s basme, vezi sa n-ai ceva defect. Ai facut consumul la pompa? Ai mers tractat, pe plaforma sau numai cu ochii in ceasuri ? :) Ai scos consumul din carte. N-are cum sa se intample asta pe strazile din Romania. Intr-o zi o sa apara unul sa zica ca-i creste nivelul la carburant pe masura ce merge..

Modificat de iulianb2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca daca parcurgi distana aia (272 km) cu CC pe 80 km/h consumul ala nu e chiar SF.

Modificat de oaspetele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da de acord, CC pe autostrada sau pe banda 1 de pe E85, ca pe a doua n-ai cum sa mergi cu CC cu 80km/h, te dau aia cu Loganul mai incolo.

Modificat de iulianb2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ceea ce ma priveste recunosc ca am mers la consum si mi-am propus sa "o storc" la maxim.

Conditiile au fost relativ ideale. O persoana in masina, fara bagaj iar drumul pe directia Onesti-Bucuresti e usor in panta. Acelas traseu  dar in sens invers, 2 adulti + 2 copii si bagaje cat cuprinde, mers "la consum" am scos 5.3%

 

Sunt de acord ca "cifra" pare "ireala" dar tocmai de aceia am pus poze

 

Pot spune ca pe acelas traseu in conditii de mers sportiv am reusit si consum de 6.3% la o medie 89 km/h si sprinturi frecvente de pana la 160km/h

 

Nu am mers cu CC dar am testat pe A2 Constanta-Bucuresti in aceste conditii. CC 100 km/h, miezul noptii , 2 persoane  + bagaj moderat, 4.5%  Constanta - Statia de taxare si 4.4% de la Statia de taxare la Bucuresti

Modificat de Twinsen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ar fi trebuit sa fi specificat asta de la inceput. In aceleasi conditii de mers la consum poti merge cu manuala in frana de motor si sa scoti 3.9%. Dar nu e relevant, eu nu cred ca un 2.0 170 cp manuala scoate sub 6.7 % alergat si nici sub 6.2% in conditii de trafic intens, depasiri frecvente etc. Si sustin asta pentru ca un 2.0 140 cp manuala nu scoate sub 6.2% alergat si nici sub 5.7 in trafic intens. Diferenta dintre ele e de fix 0.5 l/100 km. Iar un sofer bun, scoate mai putin pe o manuala decat un DSG. Altfel, mai e ala cu Fabia lui care a facut 2000 km cu un plin si povesti cu un Passat 2.0 140 cp care a consumat 2.8% pe 2600 km. Poate totusi intra aici cineva sa isi faca o impresie obiectiva. Datorita infrastructurii la noi ai o portiune dreapta dupa care curba, iar dreapta, iar curba, depasesti tirul, pui frana ca iar e curba si mergi cu 120-130 dupa care la 70 si tot asa ..

Modificat de iulianb2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce pot spune e ca pe un drum cum ar fi E85 scot in mod normal consum de 5.3 - 5.5 %, inddiferent de gradul de incarcare al masinii si intr-un regim de viteza de 75 -130 km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Pot spune ca pe acelas traseu in conditii de mers sportiv am reusit si consum de 6.3% la o medie 89 km/h si sprinturi frecvente de pana la 160km/h

 

mers sportiv...ar trebui ca la inceputul topicelor ce dezbat consumul de combustibil sa incercam sa definim ce inseamna sportiv, la consum etc.

:)

e drept ca eram 4 persoane si bagaje destul de multe, dar eu la un consum de 7,4% (probabil mai mare strict pe tronsonul ala) cum sa zic ca am mers ??

:D

 

P.S. vezi ca nu prea se accepta mentionarea explicita a vitezelor ce se incadreaza la contraventii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca aveai o gaura in rezervor pe unde se ducea acel litru in plus. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut sambata un Bv-Buc cu breakul DSG de 170 de cai si am scos 4.7% per total drum, cu tot cu intrat in Bucuresti pana la Universitate si retur.

Se putea mai bine, am tinut-o pe CC la 120km/h de la Comarnic la Buc si inapoi, daca o tineam fix legal scoteam sub 4.5%.

 

De asta inclin sa cred ca se poate scoate 4.3% cu motorul de 170cai dar, mers max 100km/h, ca sa stea motorul in zona 2000rpm

 

Spre comparatie, acelasi drum cu sedanul DSG de 140 de cai am scos 4.1% dus si 4.3% la intors, mers 100% legal si relaxat, duminica dis de dimineata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate, dar sunt foarte multe conditii ce trebuie indeplinite : duminica, dimineata, mers legal etc.

:)

Eventual drum inclinat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai ... dar voi face consumul numai pe distanta A-B? 

Imi inchipui ca la iesire din bucuresti mai si resetezi ca sa scapi si de consumul mare cel din fata blocului si din intersectii.

Pai asa ma duc si eu pe Himalaya si de sus pana jos numai in viteza si scoasa pe liber cred ca scot un conusm sub 2 la suta.

Si chiar nu conteaza cat de incarcata e sau alte chestii.

 

Dar cu ce ma ajuta, in afara faptului ca ma pot lauda ca am mers nu stiu cati km cu un consum super mic.

 

Vrei sa faci un consum cu care sa te lauzi faci asa. pe un traseu A - B - A faci plinul si la final faci din nou plinul si vezi si diferetele de la pompa.

Sa nu mai spun ca la motorul de 170 de cai consumul real e cu 0.5 litri mai mare decat cel afisat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate, consumul la pompa e altul si, de fapt, e singurul corect.

 

Recunosc, cifrele puse de mine de-a lungul timpului sunt consumul de pe CB :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu consumul real si consumul la CB e pana la un punct discutabila.

Si se bazeaza strict pe corectitudinea cu care indica "pompa".

In general, am observat o diferenta de 0,2-0,3% intre ce arata CB-ul si consumul la pompa, dar ma intreb daca sunt adevarate povestile cu furtul al pompa si atunci intreg universul sa da peste cap.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam la consumul la pompa pe metoda "plin ochi". Faci plinul pana o vezi in gura rezervorului, faci "N" km si apoi plinul iarasi pana o vezi in gura rezervorului. Faci calculul pe acei "N" km si asta e.

 

Trebuie rabdare totusi, ultimii 2-3litri sunt greu de pus, face spuma :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am mai facut un drum Buc-Bv-Buc (motor 140 CP), consumul mediu dus-intors in conditii de drum relativ liber a fost de 4,4 % pe CB.
Referitor la abaterea indicata de masina raportata la consumul real calculat la pompa, am observant o diferenta de 0,4-0,5%
La fosta O2 (1,9 TDI) diferenta era mai mica 0,3-0,4%. Am incercat de-a lungul timpului toate benzinariile OMW si toate pompele din fiecare benzinarie, diferenta se pastreaza. Din ce m-am documentat, abaterea nu este de la pompa, ci din calculatorul masinii. Aceste cifre de consum sunt rezultatul unui calcul matematic ce tine cont de mai multi parametri (sarcina, cantitate de combustibil injectata pe ciclu, numar cicluri, turatie motor, etc). Calculatorul este programat astfel incat sa rotunjeasca in minus si sa fie astfel mai "optimist" la afisarea consumului.
 
 

Pai asa ma duc si eu pe Himalaya si de sus pana jos numai in viteza si scoasa pe liber cred ca scot un conusm sub 2 la suta.

 
Pe principiul muntelui Himalaya (dar bagata in viteza) am parcurs distanta Sinaia-Bucuresti avand un consum de 3.6% (viteza medie 83 km/h, deci am mers). Cu exceptia valorii absolute a acestei cifre nu prea ma ajuta cu nimic, poate doar sa adauge cineva un comment cum ca am mers cu motorul oprit la vale :D
Oricum, in mod repetat eu am un consum exterior pe drum european + sate de cca 4,5-4,6% pe CB (se corecteaza cu 0,4-0,5% pentru consumul real). Apropo, Buc-Sovata 4,6% pe CB acum 3 saptamani. Toate datele sunt valabile pentru 2 persoane + bagaj mediu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu dupa ce mi-am luat skodita am foslost logfuel de fiecare data cand am pus motorina

Si am folosit asa pentru aproximativ 15-20 mii km.

la asa multi km si asa de multe plinuri nici nu te intereseaza cum pui carburant.

Ideea e ca in medie mi-a iesit la un consum mediu de 7 imi afisa in bord cu 0.5 litri mai putin fata de real pe masina mea.

Un prieten are exact la fel ca mine si nu credea pana cand a facut si el si la fel ia iesit si lui tot cu 0.5 litri.

Dar variatia asta e procentuala. adica daca faci testul de exemplu pe autostrada si ai un consum mediu de 7 si ti-a iesit 0.5 litri in plus

la un consum de 4.5 din ce am testat eu vei avea mai putin in jud de 0.4-0.3

 

Oricum daca vrei sa vezi real consumul cel mai simplu e sa folosesti fuellog (aplicatie android ) si ai sa ai rezultate deja dupa 2000 de km destul de precise

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

consum TDI 170 cai: recent m-am intors din Germania,Bielefeld, am mers 1500km, viteza medie 120km/h, mers la limita legala+7km/h, consum real 8,4%

 

masina vw crosstouran DSG,  greutate totala ~2000kg, anvelope latime 245, viteza maxima pe DE 210km/h pe navigatie.

 

multisor, dar tinand cont de factorii de mai sus, e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum cateva zile am obtinut minimul absolut, coborand de la Dracula : 4.2%. Pentru amatorii de cifre mici, se poate obtine 3% zic eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e relevant astfel de consum.

Eu am coborat din varful Parang, in Petrosani si apoi pe Defileul Jiului pana la Targu Jiu. Consum 3.5% , 4 persoane in masina.

80% din drum a fost frana de motor si drum in coborare.... 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca nu e relevant un astfel de consum la coborare, eu am obtinut chiar 1(unu)litru/100km acum cateva zile coborand de la Balea Lac pana la Cartisoara... 

Insa consumul mediu pe tot traseul parcurs in concediu (1400km) a fost 5.5 la suta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cluj-Brasov-Focsani-Buzau-Ploiesti-Targoviste-Pitesti-Transalpina-Petrosani-Cluj total 1221km consum 6.6 media 76Km/h pe CB. Cauciucuri Michelin Energy saver 205/55/16. Trei persoane plus bagaje. Doua persoane peste 100Kg  :D . Condus destul de sportiv zic eu. Strict pe tronsonul Petrosani-Hateg am avut un consum mediu de 5.0 si viteza medie 81Km/h .(coborare am folosit mult frana de motor).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

5.2% Bucuresti-Braila cu o medie de 85kmh - cauciucuri de iarna.

4.8% Kaprun-Salzburg dar am avut senzatia ca am coborat destul de mult.

6% Kaprun-Viena-Arad. media s-a mentinut pana in Bucuresti cu mici variatii pe parcurs. suspectez +0.2L la real. mai contorizez vreo cateva plinuri dupa care ma duc sa calibrez computerul de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

consum pe ultimii 2500km din care mai mult de 500km urban si restul pe autostrazi si DN: 7,1% (real 7,3% dupa cum ma asteptam)

 

Bucuresti-Ploiesti si retur pe centura si A3: 6,1% (pe BC). tempomat setat pe 140kmh. imi confirma faptul ca pana in 100kmh consumul este foarte bun. cum se trece de acesta viteza consumul sare pe masura. este pretul platit pentru confortul DSG. cu manuala sigur se scotea mai putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!