Jump to content

Consum TDI 170 cai


mariusx
 Share

Postare recomandată

tocmai m-am intors din tara.

Un drum de 2200 km pe care i-am facut in 24 de ore cu tot cu pauze (~ 2 ore) adica viteza medie pe tot traseul 100 km/h

Consumul a fost undeva la 6.7 pe bord si 7.2 la pompa.

Pe traseu am mers destul de tare :

Prin germania ~ 600 km cam 150 km i-am facut cu 160 km/h (pe gps adica ~170 km/h pe bord consumul undeva la 8 % si poate mai crestea)

Restul pe unde nu erau restrictii cu 144 km/h (pe gps adica undeva la 150 si ceva pe bord) si sa zic asa au mai fost in total vreo 50-70 km de restrictii de 80-100 sau 120.

Pe toata germania consumul a fost de 7.5 l/100 pe bord adica real de 8.

Prin ungaria si austria am mers cu 132 km/h pe gps undeva la 138-140 pe bord consumul a fost de 6.6. (ulimi 150 km m-am cam plictisit si am crescut la 137 km/h pe gps).

In romania am calcat-o sa nu ma prinda noaptea si am avut un consum de 7.0 pe CB adica 7.5 si o viteza medie de 75 km/h :(( si am calcat-o cat se poate de tare .. dar drumul aglomerat si plin de serpentine ...

Consum pe 6000 de km din care ~ 5500 doar autostrada cu viteza medie pe toti acesti km de 92 km/h consumul a fost pe CB 6.5 adica undeva la 7.0 real. Testat la pompa la fiecare plin.

Am folosit un soft pentru android "Fuellog". Masina tot timpul plina cu oameni si bagaje. si cauciucuri de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca-s bune consumurile, ma mir ca in Romania ai avut consumul cel mai mic! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca viteza medie a fost mai mica in Romanica... atunci si consumul a fost mai mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In romania am avut consumul cel mai mare ... exceptie facand germania .. dar na acolo viteza medie aproape a fost dubla.

Si eu sunt multumit de consum mai ales ca nu am condus deloc econom.

Daca as fi mers tot traseul cu 130 km/h pe bord adica undeva la 124 km/h real cred ca ieseam la vreo 6.0-6.2 pe CB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la ultimul plin am avut consum la pompa de 5.8.

Am mers destul de econom in marea parte a timpului cam 85% exterior.

Am avut un consum pe un traseu de 200 km de 4.6% pe CB (adica undeva la 5.1 real ) cu viteza medie de 67 km/h. Mers batraneste in exterior iar in localitati intre 60-80 km/h

Cu ocazia asta am testat si cati litri mai sunt in rezervor cand iti arata pe Range 0 (ZERO).

Am mers cu Range 0 aproximativ 10 km si dupa asta am facut plin au intrat fix 55 litri. Daca rezervorul are 60 de litri atunci mai erau in rezervor 5 litri.

Modificat de mariusx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai avut tupeu sa mergi pana la range 0.

Eu am inceput sa tremur cand imi arata 80 km... :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e ... dar am avut ceva experienta in sensul acesta.

Adica cand s-a pus pe rosu si imi arata cam 100 km am facut plinul si au intrat 48- 49 de litri si am spus wtf .. ceva nu e bine.

s-a mai intamplat sa imi arate 40 si mi-au intrat 51-52.

Mi s-a intamplat in belgia sa raman cu 5 km din cauza faptului ca la benzinariile fara om (doar cu card-ul) nu poti pune cu mastercard sau visa (ciudat rau dar asa e si aveti grija ..) si cand am facut plinul surpriza 54 litri.

Acuma am vrut sa alimentez pe la mijlocul drumului dar am mers la consum si cand am vrut sa alimentez imi arata la range numarul de km pe care ii mai aveam pana la benzinarie.

Totul a fost ok pana la ultimi 25 km cand s-au facut 20 si in cateva secunde direct 10. s-a facut 0 cand mai aveam 10 km si am zis ca oricum pot sa comand taxi :) ca sa ajung acasa. in gluma ... eram sigura ca mai merge asa inca ~ 50 km dar nu e bine pt masina.

Oricum daca nu eram pe rosu (de fapt pe galben :P ) nu scoteam un asa consum adica 4.6 pe CB .... ca pe la mijloc ma saturam si ii dadeam 150 :D ca deja iesise bine consumul :D

A mai e o chestie .. nu bag mana in foc dar daca ai range 0 si chiar daca ai 5 litri in rezervor ai sanse sa ramai fara motorina la pe la unele dealuri.

Si tot la fel nu bag mana in foc dar daca ramai fara motorina nu mai poti pleca chiar daca ii pui motorina din nou ca pompa de motorina a tras aer si trebuie nu stiu ce facut.

Modificat de mariusx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Belgia defaultul este 'banc-contact', maestro sau visa electron. Merg cam toate cardurile de debit emise de banci din SEPA. Insa, in 99,9% din benzinarii poti plati cu mastercard si visa (carti de credit). Zau. Pe autostrada sigur merg la toate benzinariile

Pe de alta parte, consumul meu mediu pe 18500 km, cam 70% pe autostrada, este de 7,7l/100 km, facut doar de la plin la plin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adso tu ai citit atent ce am scris eu ? Sa imi zici mie cate benzinarii pe autostrada ai vazut din alea fara ghiseu .. doar pompa. Eu ma refeream la benzinariile din sate parte din supermarketurile delhaize sau colruyt.

La restul in care e om inauntru accepta carti de credit .. dar carburantul e mai scump.

Una e sa iei Motorina de la colruyt cu 1.37 si alta e sa iei motorina de pe autostrada cu 1.49 sau chiar mai mult.

Sa nu mai spun ca la delhaize sau colruyt si mai sunt cateva nu se accepta deloc card de credit.

La consum ce pot sa zic .. conteaza foarte mult si cu ce viteza ai mers pe autostrada. Imi inchipui ca 2.0 de 170 cai scoate un consum mai bun pe autostrada decat 1.9 tdi la viteze mai mari.

Modificat de mariusx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit. Insa in afara autostrazii este greu sa nu gasesti macar o benzinarie la 10 km, deci nu prea ai de ce sa ajungi la range 0.

Am inteles acum, insa sa stii ca pretul motorinei e dat e zona, nu de brand. Nu mai cauta neaparat q8. Un shell langa un dats24 (colruyt) sau mai stiu eu ce alt brand proprietar are acelasi pret, sau un cent diferenta. Cea mai ieftina benzinarie din Bxl e esso anderlecht, care are acelasi pret ca benzinaria cora de langa :)

Belgienii sunt inventatorii pragmatismului :P

Gresisi, n-am 1.9. Am superb, 2.0, 140 de cai, cu dsg.

Semnatura e de cand lumea :)

1.9 scotea niste consumuri de renault clio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu am stat in belgia o luna de zile la charleroi -> Lobbes. In zona cea mai ieftina motorina era la dats24.

Cand m-am intors de la Bruxelles m-am dus direct in Lobbes la dats24 dar am luat teapa. Pe urma am cautat alta benzinarie prin zona si am plecat acasa ~ 24 km.

Inapoi pana am ajuns a doua zi la dats24 cu un card bun am mai facut ~ 50 km si uite asa m-am apropiat de 0.

Curios ca la dats24 am incercat si cu mastercard (card de credit) dar si cu visa Electron(card de debit) si ambele au fost respinse.

Scuze de confuzie ... ar fi bine sa modifici semnatura :)

Pai prin belgia am scos consumuri decente intre 6.5 si 7 la pompa mers cam 80 % autostrada si 20 % sate si putin oras.

De ce ai asa mare consumul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu. O pun pe seama DSG-ului. E si break, si poate chestia asta mai strica din aerodinamica. fundul ala mare care se termina brusc cred ca genereaza un vortex mai puternic decat la berlina.

Pana acum am facut 18222 Km cu 1453.3 litri de motorina. Rezulta un consum mediu de 7.67 l/100Km, cu 10,5l/100Km consumul cel mai mare intre doua plinuri (mers preponderent urban) si 6.1 cel minim - 99% autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai break e si al meu dar e si 4x4 dar nu are DSG. Motorul in schimb e de 170 deci cica un consum mai mare dar nu neaparat.

eu am 10524km am consumat 790 litri

Cel mai mare consum a fost de 11.39 (numai urban si la inceput) si cel mai mic 5.89 zilele trecute dar mers econom si batranesc.

Media nu e diferita de a ta : 7.51 L/100km.

Diferenta e ca din astia 10524 abia daca 5000 sunt pe autostrada restul sunt pe drumurile patriei si in oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Daca la 18222 km se consuma 1453 litri, rezulta (la un consum mediu relativ asemanator) ca eu la 42500 km am papat 3388 litri (in 18 luni) cu un "degajament" de 6332 litri CO2. Trag 2 concluzii:

1. Daca ne imprietenim 100 de forumisti, ne facem benzinarie si reducem cheltuielile considerabil.

2. Sunt un nesimtit care polueaza. Ar fi cazul sa plantez cativa copaci - desi am facut-o si pana acum.

P.S. referitor la 1 - stiu un nene care face agricultura pe vreo 25 000 hectare care si-a facut benzinarie. Sunt ferm convins ca nu s-a gandit ca o sa dea marea lovitura financiara cu o benzinarie in comuna Vlad Tepes, pe drumul spre Calarasi. Mai degraba reduce costurile la zecile de tone de motorina pe care le consuma utilajele (si are, nu gluma).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Consum 5.0l/100 pe 349 km cu 55 km/h vmax in conditii de ger, zapada pe carosabil si viscol.

Este de departe cel mai bun consum inregistrat cu aceasta masina.

Traseul a insemnat plecare din Potigrafu -Ploiesti - Predeal -Brasov -Poiana Bv - Brasov - Azuga - Ploiesti - Chitila - Baneasa - Bucuresti. (deci ce am coborat am urcat la loc)

post-11675-0-82136900-1329126805_thumb.j

post-11675-0-17085300-1329126823_thumb.j

post-11675-0-85732800-1329126835_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca aia 55km/h nu sunt vmax ci vmediu :D

Oricum bun consumul. Real mai adaugi 0.5 % nu ?

Eu am facut ieri un traseu de 300 km in conditi de iarna adica strada acoperita cu zapada viteza medie 63km/h

masina plina ochi consum pe bord 6.0 l/100 ceea ce nu e rau mai ales ca am si 4x4 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca mai adaug sau scad... O sa vad la pompa ... Dar mai incolo ca sunt abia la jumatate de rezervor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca nu e bine sa ai mai putin de un sfert de rezervor de motorina pe frigurile astea

cel mai bine e sa mergi cu plin-ul ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
florin_racanel

Salutare tuturor , am o nedumerire privind cei 0.5% care "trebuie" adaugati la consumul afisat pt a corespunde cu litrii alimentati si km parcursi : procentele sunt consumate de masina sau raman pe pompa de la PECO ??

Inca ceva .... Dupa ce nr de km parcursi pot adauga aditiv in motorina ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai acel 0.5 (care e diferenta intre real si "imaginar" la masina mea in consumul extraurban) se adauga la consumul de pe CB si rezulta consumul de la pompa.

Dar acel 0.5 din cate se pare difera de la masina la masina si poate si de la stilul de condus la stilul de condus.

Iar tot acel 0.5 e pt extraurban la mine ca in oras mi se pare ca creste putin dar e mai greu de aflat si chiar nu ma interesa asa de mult.

Intrebarea mea e urmatoarea : de ce vrei sa adaugi aditiv in motorina?

Ai vreo problema de vrei sa adaugi aditivi? Ce avantaj ai sa adaugi aditivi ce crezi ca vei rezolva cu acest lucru , cel putin la masina ta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cam offtopic insa daca stie cineva, se poate comunica un consum de Bucuresti pentru 2.0 TDI, 140 hp?

Am vazut ca un coleg "se lauda" cu 7 si ceva consum mediu... mai sunt si alte pareri?

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca poti sa compari cu cele de pe passat.

Din ce am vazut eu nu sunt multe diferente.

7 si ceva consum in bucuresti ... pe vreme de iarna nu prea cred.

Abia azi am scos 7 in iasi .. destul de aerisit drumul + 0.5 adica real 7.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am scos in Bistrita in ultima perioada - ma refer la temperaturile de -15-20 de grade putin sub 10%.

E drept, n-am prea iesit din oras (maxim 15 km), drumuri scurte spre foarte (2-3km).

Asa ca m-as mira.

In conditii normale de temperatura nu cred ca despasesc 8.5%.

Consumuricalculate pe spritmonitor, altfel bordu indica mai optimist cu 0,3% in medie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut o excursie pana la Ischgl in Austria si iata datele rezultate:

Kilometri: 4112

V mediu: 86 km/h

Consum Computer: 5.3 l/100

Consum la pompa: 6.09 l/100

Conditii: iarna si masina full: 4 persoane + bagaje + echipament complet ski (deci cam 200 kg de bagaje)

Cam optimist este calculatorul de bord...

Am reusit sa parcurg 959 km cu un plin :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!