Jump to content

Consum TDI 170 cai


mariusx
 Share

Postare recomandată

tot la Ischgl am fost si eu dar cu plecare din iasi consumul mediu la pompa a fost 6.6 dar viteza medie ceva mai mare aproape de 100 km/h

Consumul cel mai mare l-am avut in romania in ciuda faptului ca viteza media a fost cea mai mica :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simleul Silvaniei - Cluj (121km) 6.5 viteza medie 68 km/h. Mentionez ca am trecut tot Clujul deoarece locuiesc in partea opusa (iesirea spre Feleac).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
octavia 4ever

MRaduS cu masina plina ai scos consumul asta ? e beton ptr 170cp si 4x4 :) pe acelasi traseu scot 6.3 cu masina full si talpa maxima .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bistrita- Cluj, mers alert dar n-as putea spune sportiv, 6% pana la Polus (la iesirea din Cluj spre Oradea).

La intoarcere, cam 7,5%, mers sportiv, cu varfuri de xxx km/h, ca n-am voie sa va zic.

O masina echilibrata, ce mai. Mentionez ca baiatul cel mare a reusit sa doarma aproape tot drumul la intoarcere. Ce-i drept, drumul e foarte bun.

Ca fapt divers, 6,3% si talpa maxima nu se prea potrivesc.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daniel_hnatec

Bucuresti - Calimanesti - Bucuresti, 3 persoane cu bagaje, ~150 km/h pe autostrada, 70-120 km/h in rest (Valea Oltului, Dealu' Negru...) => consum de 6.5 l/100 km arata calculatorul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

2 adulti, un copil si bagajele aferente :icon_cheesygrin: .

Vienna - Cluj (Debrecen-Valea lui Mihai-Zalau) 6.4 si media de viteza 94km/h cu cauciucuri de iarna. In Romania am calatorit noaptea si drumul pana la Cluj a fost neobisnuit de liber.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de offtopic, cum e drumul ? Stii cumva cum e de la Dej spre Zalau ?

Consum ok, zic eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am lamurit... Oricum as conduce tot 6 virgula ceva ia la pompa. Pe calculator mai arata si sub 6 dar la pompa imi iese mereu peste.

Din 31 de plinuri cate am facut in cei 17800 km doar de 4 ori am avut consum sub 6. Cel mai putin am avut 5.35 l/100 pe 959 km facuti cu un rezervor.

Media e 6.66 l/100. Maxim a luat 10.69 l/100 in Bucuresti in cel mai mare haos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am aparut si eu aici cu masina din semnatura, e cam devreme sa dau verdicte finale dar consumurile stau cam asa:

1. Bucuresti (20 de km pina la aeroport zilnic) - 6,8 - 7,3;

2. Interurban (autostrada + drum national, 400 km) - 6,1.

Diferenta la pompa - 0,3 l in plus fata de BC.

Regimul de mers respectind rodajul, drum national 110, autostrada 140, viteza medie in extern 94, urban 51.

O zi buna va doresc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin_racanel

Salut ! Revin cu ceva date despre consum la mers economic fara mare graba cu Superb 4x4 170 CP 12600 km la bord :

traseu Petrosani -Craiova - bucuresti ieri 22.04.2012.

Petrosani -Craiova ,consum mediu 4.3 ,viteza medie 61 . putine depasiri , vit max 100 , motorina OMV maxx 6.28 ron /l

La intrare in autostrada consum mediu 4.7 viteza medie 65 , km parcursi 290 . Verificat la pompa cu plin ochi Petrosani si plin ochi intrare in A1 tot OMV ,tot motorina scumpa ,bagat 14,53 litrii , sa inteleg ca nu minte calculatorul !!!!!

Pana la intrare in Bucuresti pe pilot automat cu viteza la 96/ora avem :

consum mediu pe 388 km = 4.6 ,viteze medie 71/h , fara clima doar cu ventilatie 1 treapta , singur in masina 71 kg

Concluzia este :

- consum in fctie de graba si de calitatea carburantului (daca nu te fura la pompa). Este a 3 sau 4 drum in exterior cu consum sub 5 % restul drumurilor au fost spre 6%

fara economie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La vitezele medii pe care le-ai obtinut tu e firesc consumul sub 5% Ma mir ca fiind 4x4 ia asa de putin. Probabil ca pe asfalt drept, fara denivelari nu iti intra 4x4... Probabil nici acceleratiile nu au fost cu picioarul in podea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La intrare in autostrada consum mediu 4.7 viteza medie 65 , km parcursi 290 . Verificat la pompa cu plin ochi Petrosani si plin ochi intrare in A1 tot OMV ,tot motorina scumpa ,bagat 14,53 litrii , sa inteleg ca nu minte calculatorul !!!!!

Foarte mici consumurile. Se pare ca si la tine apare "corectia" de 0,3% in favoarea masinii.

14.53 LITRI (ajunge un 'i') la 290 km inseamna 5,01 %.

:lol:

Incearca sa consumi un rezervor si apo trage concluzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
florin_racanel

Mersul postat este un mers economic , greu de realizat in traficul de la noi , Un mers care place si evidentiaza masina ,duce la un consum in jur de 6% la masina mea.

Consumul mediu pe aproare 4000 km ,cu drumuri scurte zilnice 1.5 km acasa - spital si invers este 6,3% .

Oricum este o varianta de motorizare si transmisie care ma incanta inca .

O zii minunata la toata lumea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumurile scurte nu sunt recomandate... O sa trebuiasca sa-i schimbi uleiul mai repede de 1 an/15000km (ptr ca se contamineaza) si bateria mult mai repede decat normal (nu are timp sa se incarce suficient).

Eu mi-am luat bicicleta ptr oras :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am parcurs 7500Km cu masina din semnatura. Consumul general(2) afisat pe MaxiDot 6.4 viteza medie 56km/h.(70% condus extraurban Romania si 1000km Autostrada + 30% Cluj) inainte am avut o Octavia tour 1.9ALH cu care am parcurs peste 160000 Km in aceleasi conditii si aveam de regula un consum mediu(2) pe BC 5.2/5.3 si viteza medie in jur de 50 km/h. Eu zic ca merita diferenta de consum :D . Sunt curios in continuare de consum deoarece am schimbat anvelopele de iarna. Am pus Michelin Energy Saver 20555R16 94V. :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Date de pe Maxidot(2) 2974 km - 54 km/h - 6.6l. Condus 35% urban (Cluj) 65% extraurban (Romania fara autostrada) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

pe mine ma apuca tremuriciul cand vad consumurile voastre, eu la dsg am acum iarna pe bord medie 7,2 si 8,2 la pompa cu 205/60r16 mers lejer in buc,fara aglomeratii si nu foarte sportiv si cu un drum pana la calarasi(250km) la 140 pe pilot...nu stiu ce sa zic..o fi stricata? si mai e si resoftata de voinea,160 cp la roata..dsgu lu peste, schimba jos imediat si o tine subturata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios daca este vre-un coleg care a facut chiptuning la motorul de 170 cp si cum sta cu consumul.

La a mea 170cp 4x4 (diesel evident) cel mai mic consum a fost de 5.0 l/100 (cauciucuri de vara pe 16") ... mediu pe ultimii ~3000 km e 8.1 din care cam 60-65% oras (cauciucuri de iarna pe 16"). Nu merg la consum, schimb si in 2000 rpm si in 4000 rpm cum se nimereste. In aceleasi conditii consuma cu 1 litru mai putin ca un Passat 1.9 TDI 131 cp si cu 1.5 litri mai putin ca un Passat 1.9 TDI 116 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum de 5%pe bord sau făcut plin-plin? După chiptuning, creste puțin consumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai a mea e resoftata...deci cam ala e consumul..sa zic ca dsgul ma trage un litru, dar si tu ai 4x4...deci nu stiu ce sa mai zic...mai vad eu...

nu merg tare, nu sunt sportiv, incerc s-o tin din pedala cat mai mult sa-si ia mersul, frana de motor, evit aglomeratiile, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi uita-te cat da "cartea" si mai pune macar 1 litru in plus la consumul mediu.

Iarna, chiar 2.

Eu am renuntat sa tin evidenta consumului, e uneva un pic peste 7.

Tinand cont ca in carte zice ceva de genul 6%, ma declar multumit.

Ma rog, daca as respecta prevederile legale vizavi de viteza pe sosele, m-as apropia si mai mult de consumul mediu declarat.

Modificat de oaspetele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum pe bord imi arata 2900 km parcursi cu 8.1 l/100 la o medie orara de 31 km/h. O fi mult, o fi putin mie mi se pare ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update consum Superb 2.0 170 cai

Consumurile sunt reale (nu cele indicate de computer de bord)

Masina are 33296 km (deci consumul se refera pe cei 33296 km)

Consum mediu 6.59

Consum minim 5.35

Consum maxim 10.69

Abatere computer de bord 92.72%

(100% fiind consumul real) - deci arata mai putin

Cost total motorina 13346 ron

Cost total service (2 revizii) 1524 ron

Asig (RCA, Casco), Imp, Taxe: 7147 ron

Deci Costul lunar mediu este 1059.

Good to know ptr amatori de Superb

RCA si Casco sunt la allianz

Revizii la Porsche si Brady Trade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La un Superb de 28000 E Casco a fost in primul an 910E la Alliantz fransiza free, 1640 la Porsche si 1560 la BCR.

Fara evenimente am ajuns dupa 2 ani la 680E la Alliantz fireste.

Asigurare Navigator clasele A+B inclusiv vandalism

Modificat de safari hunter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!