Jump to content

dvn2007
 Share

Postare recomandată

O sa se duca cardul de tot. Pregateste altul nou in viitorul apropiat

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot eu sunt petru cei ce vor camera pt spate am gasit o interfata cu tot cu gps pt rcd510 la care se poate adauga camera e 600 ron pe okazii

http://www.okazii.ro/sisteme-audio/cd-player/interfata-multimedia-rcd-510-interfata-navigatie-navigatie-rcd-510-cd-player-rcd-510-navigatie-golf-5-6-si-plus-passat-b6-b7-cc-eos--a115257848

eu m am gandit sa o iau pt gps si mai e o chestie interesanta pt video in miscare care e 10 lei sa va uitati la produsele tipului. Sper ca a fost util sfatu :icon_confused:

mersi deci e de la card

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant. Numai sa fie ok si nu dauneze la banii astia:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui mentionat ca, daca nu ma insel, merge interfata doar pe cele care au intrare video.

S-ar putea sa ma insel asa ca sa intrebe cineva vanzatorul :P

Oricum, e aproape la acelasi pret la care e upgrade-ul de la RCD 510 la RNS asa ca nu stiu daca merita neaparat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa fie la acelasi pret ca si upgradeul? Difetenta de pret intre rns si rcd e de 1200ron minim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa treci de la un RCD 510 Premium(deoarece cred ca asta merge doar pe Premium) la un RNS 510 A/B e diferenta de apx 200 de euro.

Daca adaugi la interfata asta camera video (pentru ca nu are) si un DVD player (pentru ca nu are) ajungi la, si chiar sari de, 200 de euro...

Daca vrei sa treci la un F/H diferenta e mai mare intr-adevar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta da, eu nu am mai luat in calcul A/B pt ca sunt foarte greu de gasit, upgrade de firmware limitat si in general mai toata lumea cauta de la C (led) in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au aparut interfete adaptoare care permit conectarea oricariei camere aftermarket (videocomplex) pe unitatile OEM VW cu intrare RGB. Am avut fizic asa ceva in mana.

Am sa primesc din nou in aprox 2 sapt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decent pretul. La 50 de euro ai si interfata si camera, fata de 300 cea OEM...

Camera e ~50 RON sau pe acolo... desi am vazut si unele mai scumpe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oh, am mai citit de curand despre asta: http://www.eglober.com/ProductShow.asp?ID=2012

Eu sincer nu mi-as pune in masina asa ceva. Cine se uita in PDF-ul cu instructiunile de montare isi va da seama ca nu-s complete, iar multimea greselilor de ortografie fac instructiunile pe alocuri greu de inteles. Inca o chinezarie de evitat. Mai bine un upgrade de la RCD 510 la un RNS daca e vorba numai de navigarea GPS (desi hartile VW pt. RO sunt zero).

Daca cineva vrea interfata asta pentru a-si putea monta camera de dat cu spatele aftermarket, iar nu merita. Camerele OEM (varianta High) stiu sa "puna" peste imagine liniile alea care estimeaza unde va ajunge masina in functie de rotatia volanului. In plus, vin cu kituri electrice concepute fix pentru modelul de masina pentru care-s facute (stiu prea bine cat e de greu se trag fire din spatele masinii pana in fata!). Si sa nu uitam: camerele de dat cu spatele trebuie calibrate pentru a fi utilizabile (asta presupunand ca o camera AM "se intelege" cu restul controllerelor - cum spuneam ii trebuie acces la datele de la alti senzori ai masinii). Etc. etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hartile VW noi sunt foarte bune... si pentru Romania si, mai ales, pentru restul Europei.

Au disparut de mult hartile vechi care vedeau doar drumurile europene prin Romania. Acum sunt la nivel de strada mai toate orasele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum pot afla daca am modul bluetooth pe rcd510 la jetta6? Am incercat sa conectez tel si nu gaseste rcd. Cum pot afla daca am intrare video?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru bluetooth bagi mana sub scaunul pasagerului, daca e o cutiuta acolo (metal sau polistiren) ai bluetooth, daca nu e acolo, nu ai bluetooth.

RCD-ul nu are nimic in el, este doar un ecran pe partea asta.

Pentru intrare video, daca masina are camera reverse atunci ai intrare video. Banuiesc ca nu ai asa ca, daca masina a venit din fabrica cu el si fara camera, sigur nu ai intrare video.

Poti sa-l scoti din bord si sa te uiti pe spate, pe langa mufa patrata cu firele de la boxe, ar trebui sa mai fie una dreptunghiulara, aceea e mufa video, daca nu o ai...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok.ms o sa ma uit sub scaun. nu am cam video si e din fabrica..asta inseamna ca nu are rost sa il mai scot..credeam ca pot afla din vreo serie ceva..a softului.. inteleg ca pot monta doar camera video oem care e aprox 300eur, sau aftermarket dar obligatoriu cu interfata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camera de Golf VI(cea de 300 de euro) nu se potriveste la Jetta. Asa ca poti incerca ori una OEM de Tiguan (parca asta era pusa la numar undeva) ori aftermarket dar, obligatoriu, cu interfata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles. deci chiar daca iau oem trebuie obligatoriu cu interfata deoarece nu am intrare video. stie cineva daca exista un adaptor pentru usb pe care sa il pot conecta la iesirea aux-in?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Tu pe RCD-ul acela nu poti sa pui camera, nici OEM nici aftermarket. Pentru ca nu ai intrare video!

Daca il schimbi cu altul care are intrare video, poti sa pui ori camera OEM direct, ori o camera aftermarket dar cu interfata.

Interfata practic este un adaptor de la RCA-uri (conectorul standard pe multe camere aftermarket) la mufa VW... in linii mari :)

Pe intrarea AUX poti sa conectezi doar un player audio(MP3 Player, telefon, IPOD) folosind un cablu audio(jack-jack).

Toate controalele insa, se vor face doar de pe respectivul player, din RCD (sau de pe volan, daca ai multifunctional) poti sa mai controlezi doar volumul.

Ca sa conectezi un stick USB la masina si sa asculti muzica de pe el iti trebuie interfata MEDIA IN(aprox 200 de euro - merge pe orice RCD) pe care banuiesc ca nu o ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu are sens sa ma mai uit daca are sau nu intrare video daca rcd-ul este din fabrica?

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina nu are camera atunci nu avea nici un sens sa-ti puna un RCD cu intrare video(costa mai mult decat cel fara) din fabrica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam poate de la park pilot ..dar presupun ca nu are treaba .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care au RCD 510 si mai au nelamuriri daca au bluetooth sau nu :

- apasati pe butonul MUTE si daca aparatul intra pe mute inseamna ca NU aveti bluetooth

- apasati butonul MUTE si daca aparatul intra in meniu telefon atunci AVETI bluetooth

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!