Jump to content

Inca o bijuterie-Golf 4


florinpbv

Postare recomandată

Dar banuiesc ca sezutul e problema, nu spatarul

100%...dar se poate adapta...iei sistemul de prindere de pe bancheta ta..am avut si eu problema asta la un momendat :))

Ce saritoare e lumea...am postat amandoi in acelasi timp :D...il iei pe asta din bucuresti?

Care Lau? Da un Pm cu link

Link către comentariu

e diferenta de prindere intre bancheta, la hatchback - break.

tu ai niste sarme, eu am o balama de tabla. stiu ca am pus poze si pe topicul lui LWR cand vroia sa faca schimbarea. nu sunt sigur daca schimbul merge in ambele sensuri (daca retin bine, la mine parca are mai multa tabla pe fund, pe interior) dar cu putina pricepere merge adaptat.

spatarul se prinde jos in niste bolturi (blocabile cu saiba C inspre exterior, cele centrale fixe) si sus.

Link către comentariu

Salut Florin, felicitari pentru munca depusa cu abnegatie la masina! :) Arata bine-bine...Referitor la suspensie: a mea era "barca pe valuri" si la fel ca tine, aveam buget limitat. Drept pentru care am "vanat" oferte timp de o luna si iata filmul actiunii: 150 ron- suspensie FK reglabila din dezmembrari. 350 ron - reconditionare telescoape fata. 100 ron - flanse si rulmenti fata Lemforder. La montaj am constatat ca e incompleta, lipseau arcurile mici de pe fata si flansele metalice reglabile spate. Solutie: montat pe fata arcurile spate(lungimea lor e egala cu a celor doua suprapuse de pe fata, duritatea un pic mai mica) iar pe spate a ramas suspensia stock. Rezultat: super stabilitate la frane si curbe, "topaiala" pe drum denivelat datorita spatelui moale. Pasul 2: arcuri si amortizoare FK pe spate - 100 ron. Urmeaza sa iau arcurile mici si flansele spate reglabile-200 ron si astfel voi incheia apoteotic proiectul "suspensia" cu o cheltuiala de 800 ron(insirati pe doua luni) si o pereche de arcuri spate de rezerva :) M-am incapatanat pe treaba asta pt ca am pus jante Detroit pe 18" si a meritat efortul. Aspectul e speach-less, confortul e bun iar performantele de necomparat. In opinia mea, orice suspensie reglabila sport asezonata cu jante minim 17" bate de departe orice suspensie stock, oem, data cu agheasma sau binecuvantata la biserica. Amin! Si o intrebare: cum dau de colegul din Craiova care impieliteaza volane??

Link către comentariu

Interesanta treaba cu suspensia. Eu sper ca pana in primavara sa cumpar amortizoarele de la Koni str ca sa le imperechez cu arcurile Eibach.

Pentru piele pe volan intri la Vanzari -Prestari servicii si il gasesti acolo. (Ady_desper)

Link către comentariu

Eu tot nu am inteles ceva : cei care vor sa monteze oglinda interioara automata -fara senzor de ploaie , logic ar fi sa nu trebuiasca sa schimbe parbrizul.

Asa ca eu daca nu pun deocamdata senzorul, nu pot monta oglinda electrocromica ?

Link către comentariu

Eee, nu..imi place cum vine. Dar nu m-as baga parca pana la primavara sa schimb parbrizul. ..si nu mai am rabdare :)

Link către comentariu

E vb de prindere nu de senzor. La cea clasica se monteaza prin rotire pe pozitie, iar la cea electrocroma prin glisare/alunecare de sus in jos, dinspre bord spre plafon. Mergi la un centru de parbrize si roaga-i sa iti pastreze o prindere de pe un parbriz demontat. Tot ei o vor da jos pe a ta si o vor lipi pe cealalta, probabil cu o pelicula de mastic de parbrize

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

am mai zis parca - pastila pentru electrocrom se poate lipi peste cea simpla. Dupa desfacerea oglinzii normale, bineinteles

cu ceva epoxi mai bun

eu asa planuiam sa fac, insa nu am reusit sa dau jos oglinda veche. Nici eu, nici baietii de la un centru de parbrize...

Link către comentariu

Acum inca nu, vreau sa o fac personal zilele ce urmeaza.

Poate ai vazut discutia de anul trecut. Tot eu am facut-o, manual. Am folosit Turtle Wax -35-40 lei parca.

Link către comentariu

Posibil, mi-a scapat data postari :D ... la mine vopseaua se prezinta zic eu foarte bine nici un punct de rugina si vreau sa o intretin. Si nu stiu ori polish ( mai are zgarieturi mici pe ici pe colo care nu sunt adanci ) ori ceara ..

Link către comentariu

Corect!

Pentru zgarieturi dai polish, apoi pentru "intretinere" , luciu, protectie se da cu ceara

Link către comentariu

dragii mei, ce stiti despre Delta 6, merita sa il pun in locul cd-playerului actual? un Pioneer mp3?

Dpdv al aspectului as face miscarea, de adaptat am vazut ca se poate pune cumva un adaptor usb...deci ar fi "complet" , dar ce nu stiu e calitatea sunetului..?? ar trebui sa sune frumos , nu?

Link către comentariu

mai bine asa ceva :)  si vine la fel de bine in bord : LOVE IT !

 

iarna asta am ce face...

 

 

 

post-42428-0-48343900-1380554671_thumb.j

Link către comentariu

Nu arata rau. :icon_thumleft: ,, l-ai gasit pe net, sau vrei sa-l iei de nou ?

Modificat de DClaudiu
Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!