Jump to content

Inca o bijuterie-Golf 4


florinpbv

Postare recomandată

Posted 07.06.2011 @ 21:50

Desi folosesc acest forum si sunt membru, nu am facut niciodata o prezentare a masinii ce o posed..

Asadar: Golf 4 1.6 16v

an 2001

motor AZD (105 CP)

km 154.000

ABS, EPC

AC manual

volan regabil

faruri reglabile electic

4 airbag

4 geamuri electrice

oglinzi electrice, incalzite,heliomate

faruri cu xenon

jante 16" originale(impecabile)-luate dp un golf 4 Pacific 2006

anvelope 205/55 r16 -rulate aprox 15.000 stare buna

bancheta spate rabatabila 2/3 si 1/3 cu cotiera

cd-player cu mp3 jvc

8 incinte acustice de calitate (4 dif bass+ 4 inalte-montate in locul celor originale, fara alte interventii si modificari ale interiorului)

suport pahare fata

pedale originale S3

manson schimbator+ suport baza plastic (original GTI ED25)-piele perforata, cusatura rosie

tobe schimbate la Stelco- dupa catalizator teava aluminiu+finala inox(lucrare facuta de nota 10)

alarma SUA , modul de ridicare a geamurilor,coborare

masina este intretinuta ( e ca si copilasul meu)..

-a fost adusa in Roamania din martie 2008(120.000km), sunt singurul proprietar in tara

-ulei schimbat la timp (doar Castrol 5 w40),filtre doar MANN sau Mahle.

-din motive de precautie si poate prea multa grija s-a schimat ulei CV (OEM),ulei servo(oem)

-schimbat discuri frana fata si placute (ATE)-2010

-stergatoare aerotwin Bosch

Interior curatat de mine personal in fiecare primavara...absolut tot interiorul!

Ca si exterior arata bine, nu a fost nimic revopsit...are cateva zgarieturi( nu e noua tongue.gif ) asa am 'mostenit-o,( una mai mare pe usa dreapta fata sub bandou-ma gandesc la o revopsire a zonei)....fara niciun strop de rugina.

post-42428-0-60468400-1315475418_thumb.j

post-42428-0-71376800-1315475427_thumb.j

post-42428-0-93802700-1315475434_thumb.j

post-42428-0-30544600-1315475441_thumb.j

post-42428-0-77617500-1315475449_thumb.j

post-42428-0-02596000-1315475456_thumb.j

Modificat de florinpbv
Link către comentariu

in toamna asta o sa primeasca anvelope de iarna...tot pe dim 205/55/r 16 , tot cu ajutorul vwforum am aflat ca exita kit de reparatie vopsea..si am de gand sa o "aranjez" pe unde mai are ciupituri..sper si un detailing exterior cat de curand...

si pe langa astea se pare ca mai cere o schimbare de distributie si niste placute si discuri pe spate (in ultimul meu drum mai lung, am constatat ca imi scartaie ceva pe spate cand virez in curbe...si surpriza ma uit atent la placutele de pe spate si nu mai aveau mult...

asa ca...facem o cheta? :icon_redface:

Link către comentariu

stie cineva broasca de pe hayon se poate repara cumva sau mai bine o schimb cu totul..mai face fitze dinj cand in cand..

Link către comentariu

ce am mai invatat de cand o am si sfatuiesc pe toti iubitorii de masini sa faca acest lucru:

-aveam un carenaj de roata crapat pe fata. am cumparat altul, si am inceput sa desfac vechiul carenaj si am constatat ca in partea dinspre spate a carenajului( intre carenaj si aripa interioara) s-a strans de lungul anilol tot felul de mizerii, blocand astfel curgerea apei pe acolo...si am scos cam o lopata de mal de acolo..

-apoi am luat toate rotile la rand, facand acelasi lucru

-alta patatie, dupa ce mi s-au blocat axele bratelor de stergator si am avut astfel ocazia sa desfac plasticul ce acoperea ansamblul stergator, am obs ca si acolo mi s-a adunat o gramada de mal..aproape ca acoperea calculatorul masinii...

asa ca spor la trreaba

Link către comentariu

am inceput sa mai fac mici cadouri masinutei...polish,ceara si alte maruntisuri ca sa devina cea mai frumoasa de pe forum

:king:

Link către comentariu

stiu ca merita si ea niste poze...dar inca e murdara

dupa ce termin cu "lucrarile" la exterior rezolvam si problema asta..

Link către comentariu

a "murit" bateria....chiar nasol...o sa tin privechi in seara asta incepand cu orele 19.00.

va astept in numar cata mai mare... :grrrrrr:

Link către comentariu

nu am reusit sa resuscitez bateria...asa ca astazi masina a primit baterie noua! sper sa tina avand in vedere ca am luat marca autohtona, dar "ultimul model" ...fitza ce mai.. :icon_thumleft:

azi o polishez si o dau cu ceara...sa vedem..ce-o sa iasa...

Link către comentariu

ONtopic: Succes cu masinuta. Imi plac jantele la nebunie.

OFFtopic: Intalnirile VWforum se tin Joi de la ora 18:00 in parcarea subterana de la Real. Te asteptam!

Link către comentariu

mersi frumos! se pare ca a ramas aceeasi ora...am fost si eu la vreo doua intalniri acum 2-3 ani cu Alex (obi) ..are passat-ul cu LEX la numar

vorbim atunci :beer:

Link către comentariu

i-am dat un polish si o ceara :icon_bounce:

arata mult mai bine acum, desi polishul nu m-a uimit deloc ( nigrin) dar pot spune ca ceara de la Formula 1 face toti banii...noroc cu ea :Driver:

Link către comentariu

am o nedumerire...ce ulei sa mai folosesc...ca nu mai stiu..unii zic ca nici Castrol-ul nu mai e ce a fost...nu mai stiu...e mai ok mobil 1? folosesc 5 w40

sa trec pe 0 w40? il fac mai bun?

Link către comentariu

zilele astea ne vin anvelopele de iarna...dar mai avem destule: schimul de ulei + filtre , discurile spate...si benzinaaaa :Driver:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

masinuta...fericita....a primit anvelope Pirelli Sottozero 205 55 r16 iarna :icon_bounce:

Link către comentariu

inca o bucurie...am comandat kit distributie oem , iar coletul a ajuns in Germania la o cunosttinta....abia astept sa vina in tara.. :icon_bounce:

Link către comentariu
  • 1 month later...

nu am mai postat de ceva timp...asta si din cauza schimbarii job-ului , care din fericire este, acum, in domeniul auto (vanzari) :icon_bounce:

masinuta se comporta la fel de bine, a avut nevoie de un schimb de bujii (NGK-laser paltinum), o bobina si revizie ( ulei + filtre) care am facut-o la aproape 10.000 km fata de precedenta...asa ca nu are motive sa "nu fie cuminte" pentru ca a primit ce a fot mai bun !

am piesele in sfarsit , urmeaza si schimbul distributiei....

Link către comentariu
  • 1 month later...

distributia s-a schimbat la 159.700 , in 23.12.2011...acum are 161.000 si...pot sa merg fara frica (multumesc baietilor de la Delcar Brasov)

ma gandeam la niste arcuti sport...sa o cobor vreo 3 cm ? cine a avut poate sa-mi spuna , merita? e diferenta mare de comportanemt?

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

acum visez sa imi schimb volanul ...caut tot un volan in 4 spite din piele cu neaparat cu comenzi . ce parere aveti de asta :

http://www.ebay.de/itm/Lederlenkrad-Lenkrad-VW-Passat-3b-3bg-Golf-4-Bora-MFK-/160706518029?pt=DE_Autoteile&hash=item256adadc0d

oare trebuie sa schimb si air-bag-ul?...si sirala de la volan?

pot face sa mearga tempomatul de pe volan? ( o sa renunt sa mai cumpar o noua maneta cu ocazia asta.. :icon_cheesygrin: )

si pe langa asta mai caut butoane pt scaune incalzite (daca auziti ceva...let me know :icon_redface: ) iar perne am vazut ca vinde un coleg pe forum ..oem asa ca poate reusesc sa imi incalzesc si fundul cat de curand

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!