Jump to content

Tu de unde alimentezi?


cotrusvlad
 Share

Postare recomandată

La disel alimentez din petrom si lukoil,cum ma prinde,fara probleme nici de la una nici de la alta,parca lukoilul se arde un pic mai repede.

Cand am avut benzinar ,numai petrom,cu lukoil am patit de cateva ori de am crezut ca are saraca masina ceva,am pus petrom si mergea ca sageata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Un link cel putin interesant -> Cum se fura la pompa in Romania:

My link

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Imi ajunge masina sambata, adica sambata o iau de la reprezentanta.

Am luat un Golf 6 1.2 TSI 105CP.

Am inteles ca motoarele astea sunt mai pretentioase la benzina.

Eu as opta pt. MOL Benzina Tempo Plus 98 5.62 RON, ROMPETROL Benzina Alto 101 6.13 RON. (preturile sunt aproximative luate de pe un site)

Dintre cele enumerate, care imi recomandati pe termen lung? Sau aveti vreo sugestie mai buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan_SPD ceea ce scrie in linkul postat de tine e in foarte mare parte adevarat, am o cunostiinta care a lucrat 2ani de zile la OMV, o statie din Cluj-Napoca...mi-a povestit cu lux de amanunte toate manevrele care se faceau in benzinaria respectiva si nu doar in tura de noapte...ciubucuri la greu in fiecare seara. La fel si la o statie Petrom, tot din persoane care au lucrat si inca lucreaza acolo. Eu nu ma mir, si tind sa cred ca totusi mai exista benzinarii care nu fura....chiar atat de mult.

Oscar@TGM iti recomand Rompetrol. Eu cel putin, doar de la Rompetrol alimentez de mai bine de 6luni, eFix95 si/sau Alto 101. Intradevar motorul tau e mai sensibil din cate am citit si am auzit, prin urmare iti recomand Alto 101. In niciun caz OMV MaxxMotion 100, nu merita banii. Doresti argumente ? Masina adusa din germania, dusa la reprezentanta la un test general, toate ok cu mici exceptii, insa nicio problema la sondele lambda. Eu, precaut de felul meu, ce am zis? Hai sa alimentez doar cu benzina buna, crezand ca asta de la omv o fi cea mai buna, doar are CO mare. Am alimentat prima data de 100 lei, a doua oara de 50 lei ,iar la a 3a alimentare (tot de 50lei), martorul check engine on. Merg la test cu ea, eroare la una din sondele lambda, am umblat asa cu ea, pana a picat. Costul reparatiei: 750 lei.

In final, tu decizi ce carburant vei folosi, nu cred ca exista "cel mai bun carburant", dar cel mai prost....cu siguranta exista !

Numai bine !

Modificat de undan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea e ca pt mk1 si mk2 chiar nu conteaza motorina tinand cont ca motorina actuala din orice peco ai cumpara este net superioara la tot ce era in 84 de ex cand a fost fabricata a mea sau tot ce e pana in 90.

eu alimentez de la petrom si lukoil si golfu si renaultu megane. cu motorina de la rompetrol am avut probleme cu renault-u ca are senzor in filtru de motorina si am gasit apa in filtru si asa am renuntat la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms UNDAN pt sfaturi.

Dupa cum am vazut yo, e diferenta mare de pret intre Rompetrol si Mol, desi la CO nu este o diferenta asa mare. Nu stiu daca merita.

Adica OK, am inteles, e Rompetrol si are CO 101 (cel putin teoretic), dar pan la urma nu vreau sa-mi iau zborul cu masina, doar s pot circula in conditii normale, si evident, sa nu daunez motorului cu ceva benzina f slaba.

Cred ca totusi voi opta pt Mol, raportul calitate pret il vad mai OK.

Eventual as face rodajul cu Alto 101, si dupa cu Mol 98.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clipimage002tb.jpg

1. culoarea rosie - am atribuit-o benzinelor cu parametrii de top si care in mod sigur ar asigura masinii functionarea cea mai "sportiva" - nu economica.

2. culoarea portocalie - singura atribuita Efix 95. Singura benzina cu CO 95 dar care se apropie de un 98. Este o benzina buna care prin functionarea ei curata in mod real sistemul de alimentare. Totusi se simte lipsa puterii calorice pe turatii ridicate.

3. culoarea verde - reprezinta clar compromisul ideal. Valori bune pe parametrii tehnici, masina trage pefect, consum bun, chiar foarte bun.

4. culoarea gri - am atribuit-o benzinelor "normale", benzinelor aflate la limita inferioara si pe care va puteti baza dar doar pt. a se invarti roata.

5. culoarea neagra - am atribuit-o benzinelor care dupa vorba aia veche "la pomul laudat sa nu te duci cu sacul", benzinelor care au avut cel mai dubios comportament la masuratorile oferite pe scanner, benzinele cu performate mici si consum ridicat.

Testul a fost efectuat la "ATI MOTORS COMPANY" - IASI - scannerul este cel HONDA pt utilizare profesionala in service si doar de dealer. Testul a fost realizat dupa ce masina a facut 40000 km si au fost schimbate bujiile cu unele marca DENSO si nu cu cele de fabrica NGK.

Masina pe care s-au facut testele cu benzinele de mai sus este o Honda Accord din 2006, 2.0 DOHC i-VTEC, 155 CP, A/T.

Si eu la randul meu am primit acest fisier, mai multe nu am ce sa comentez, fiecare intelege ce vrea din asta. Cat o fi de real acest test, nu va pot spune, decat ceea ce se vede.

Numai bine !

Modificat de undan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F tare fisierul. Mersi de info, multa lume il poate gasi folositor.

Conform acestor informatii Petrom 99 e cel mai bun compromis, desi nu prea lauda nimeni PETROM.

Pana la urma, ramane sa testez Petrom, Rompetrol si Mol cele cu CO cel putin 98.

Nu cred ca sunt diferente f mari intre acestea, dar mai cred ca conteaza si locatia unde alimentezi, nu numai producatorul.

Am sa merg cu fiecare de la plin la plin, si atunci voi reveni sa va impartasesc parerile mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu lauda nimeni Petrom, poate pentru ca sunt destule cazuri in care s-au defectat diferite componente ale masinii datorita carburantului care continea apa. Gen, urme de rugina in interiorul rezervorului, injectoare praf si altele...

Eu voi ramane fidel momentan Rompetrolului, sa dea dracusorul sa pice iar sonda lambda ca direct la ei merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut.Nu stiu daca ati aflat dar azerii de la SOCAT deschid lunea asta in Iasi,Botosani si Suceava 15 benzinarii.Stie cineva unde se afla aceste locatii ( azerii au preluat benzinariile romtranspetrol Botosani ) ? :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!