Jump to content

Tu de unde alimentezi?


cotrusvlad
 Share

Postare recomandată

Sa vedem care de la ce benzinarie alimenteaza, si ce fel de carburant (ex benzina de 95, sau evo, motorina x sau y) , pareri pro/contra ar fi binevenite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Benzina 95/Motorina de la ARAL, este cea mai ieftina din oras, si nici nu e chiar asa de rea (dupa mine eu zic ca e mai buna decat lukoil/petrom/omv, dar mai proasta decat rompetrol/mol)

Dar cea mai buna ramane rompetrolul, dupa mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de cand am masina, am alimentat numai de la OMV si PETROM V, au aceleasi produse si nu am fost niciodata dezamagit de SPRINT DIESEL! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rompetrol de obicei (Efix Diesel) si cand sunt la Campulung bag OMV. Sunt multumit de ambele ca si calitate. Ca si pret numad.gif .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rompetrol - eFix 95

Mai este un topic asemanator:

Si mai era unul dar nu-l mai gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MOL ,95..destul de buna.Ocazional dar foarte rar PETROM ,95

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand am masina bag numai motorina de la MOL si sunt multumit de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

haha toti numa omv si petron. batrana mea inghite numai lukoil si merge perfect :lol:

Modificat de spike
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rompetrol - eFix 95

Mai este un topic asemanator:

Si mai era unul dar nu-l mai gasesc.

lasa ca e ok sa fie si la mk1-mk2 unu :D

spike, pana o data :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu prefer OMV sau PETROM V pentru ca imi pot face singur presiunea in pneuri, de fiecare data cand alimentez...acum nush cat de bine merg acele compresoare mobile ale lor...dar totusi e cv!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raman fidel MOL desi am testat cam toate produsele de pe piata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ~1 an am alimentat de la Petrom cu Euro Diesel 5 iar cand am facut revizia acum 2 sapt, filtrul de motorina era incredibil de imbacsit.

A mai observat cineva asta? Dilema este de unde sa bag? OMV, PETROMV si PETROM e cam acelasi lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de oriunde ai alimenta dupa un an filtru ajunge la fel. deci nu va speriati

vladut de 2 ani bag de la lukoil si nu am avut deloc probleme. si la golfu alb si la vento si la golfu asta ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca aveti lukoil mai bun ca la noi :lol: la un prieten ii s-a oprit masina complet cand a bagat de la lukoil si ii zicea check engine. mie mi-a facut iara figuri, parca nu tragea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OMW Euro Diesel 5 sau de la PETROM rareori sau PETRMV

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu evit statiile mici, bag in general de la agip si rompetrol. aaa, alimentez cu GPL :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Petrom. Iar de ceva vreme sa deschis un Agip aproape de mine. Am alimentat pana acum de la ei vreo 4-5 rezervoare, vad ca e ok. Si o idee mai ieftina ca la petrom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Petrom-95, 99

Lukoil-98

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apai e irelevant peentru noi cu mk2 ce tip de combustibil baga cei cu masinimai noi. Eu zic ca motorul meu din '85 si majoritatea motoarelor de G2 diesel de pe la noi in primii ani de viata in Germanica nu au papat motorina mai buna ca asta de la lukoil (ca multi s-au plans) sau ca cea de la locomotive. Deci ce se vinde pe la noi e ok indiferent de unde vine. La benzinare e mai diferita treaba...

Eu am pus numai de la petrom pana anu' asta in feb. cand a fost tentativa aia de boicot, de atunci am alimentat de la lukoil cand a trebuit sa cumpar din peco iar cand am luat de la baieti am luat motorina petrom.

Nu am avut nicio data probleme, nu a scos mai mult fum, nu a tras mai greu si nici filtrul nu s-a infundat.

Tot in cadrul unei discutii pe aceasta tema dar pe alt forum cineva din domeniu zicea ca marfa e cam aceeasi la toti pentru ca rafinarii sunt doar petrom, rompetrol si lukoil iar titeiul e romanesc la primii si rusesc la cei din urma, dar nici asta nu e ceva batut in cuie deoarece toti sunt jucatori pe plan european si deci iau de unde e mai ieftin. MOL din cate stiu eu importa benzina din ungaria deci chipurile ar fi mai buna...si prin CT ar mai fi cativa care aduc combustibili straini.

Eu daca as prinde vrun pont as lua si de la combinele de pe camp, sunt sigur ca nu sughita motorul meu:))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Q16 de la VP Fuels si cand raman fara cocktail de 98 cu C5 tot de la VP Fuels

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce-ti mai plac coktailurile galbene .... ;))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vine cineva cu date? Statistici? Detalii despre continut de exemplu cat sulf continte motorina, sau cat biocombustibil este amestecat in carburant.

Si la Mc Donalds spune ce contine si cate calorii, astia nu au pe undeva postat pentru informarea consumatorului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ali_press - guilty as charged , recunosc ! ;)

@teryro - Si tu de regula crezi ce scrie pe amabalaj, nu ? :biggrin:

Modificat de G60
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Top Euro Diesel 5 si OMV sprint diesel au aceeasi certificare si specificatii tehnice. Vorbim aici de motorina "aia mai scumpa" din oferta celor 2 firme.

Motorina aia mai scumpa "Super Euro5" de la Rompetrol are fix aceleasi specificatii ca si cea produsa de Petrom/OMV.

Densitate la 15oC 820-845

Cifra cetanica 51

Indice cetanic 46

Sulf 10 ppm

Continut apa 200 mg/Kg

Concluzia personala:

  • daca vorbim de standarde, toti producatorii respecta (teoretic) normele.
  • cei care alimenteaza la OMV, pun aceasi motorina ca si cei de la Petrom ( au fix aceasi documentatie de certificare)
  • As inclina usor balanta catre cei de la Rompetrol, cel putin ei precizeaza ca baga in functie de perioada din an, motorina cu temperatura de filtrabilitate adaptata sezonului

Modificat de teryro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!