Jump to content

Ghid in caz de accident


D@ny
 Share

Postare recomandată

tare asta !! camerele auto sunt foarte utile. eu o folosesc mult inclusiv in parcare. macar sa stiu cine are portiere prea "lungi" sau nu incape de masina mea...

Azi m-am certat cu un supraveghetor al unei parcari private. eram convins ca dupa ce plec de langa masina o s-o zgarie. camera mi-a confirmat ca a stat cuminte. E bine s-o ai acolo activa mereu.

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Speram sa nu ajung sa pun intrebari aici , dar... !  Eu ieseam din service auto cu spatele , el ( 77 ani ...nu are relevanta varsta vsv de incident , dar m-am saturat sa vad in trafic persoane de 75-80 ani !! ) a facut stanga pe linie continua . mi-a aparut brusc in spate si ne-am " julit " ! Am vreo sansa sa imi fac masina pe RCA lui , sau ma scot astia vinovat pentru neacordare de prioritate ( am facut amiabila )  ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca era cineva care sa iti faca semn si ai si martori,ai sanse mari.Legal este interzis mersul inapoi când iesi din curti,garaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grandtourismodiesel

este culpa comuna. Daca sunt doar julituri,nu cred sa iti dea asiguratorul sa revopsesti toata bara spate. Am patit demult cu GroupAma si desi ala era vinovat, mi-a zis mai pe sleau inspectorul de la asigurari ca iese prin polish si insistare cu diluant .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/25/2018 at 10:07 AM, skodafan30 said:

@sst in general sunt greu de arbitrat situatiile de genul asta. de obicei politia solicita martori, altfel e greu sa constate ca el a intrat pe banda ta, sau tu pe a lui.

Am avut o situatie similara, (dar foarte usoara) cu unul care iesea dintr-o curte, eu intram, el a intrat pe "partea" mea si mi-a lovit aripa. Politia m-a expediat pe motiv ca nu era drum public, si chiar daca ar fi fost, mi-a zis ca e greu de stabilit vinovatul in astfel de situatii (cine a intrat pe celalalt sens de mers) fara cel putin 2 martori neimplicati.

Din fericire pentru mine politia nu mi-a solicitat martori...pozele erau destul de evidente ca el era vinovat...in fine,dupa vreo 3 luni de asteptare intamplarea a facut sa-l vad in trafic,am sunat la 112 si a venit politia...urmarea,respectivul a primit amenda si i-a fost retinut permisul pe o perioada de 90 de zile...acum pana in iulie trebuie sa astept raspuns de la firma lui de asigurare pt despagubire ?

20180111_154508.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ca urmare a unui incident in trafic, Ateca mea e programata miercuri la i constatare RCA. 

Eu sunt proprietarul in acte, insa masina o conducea sotia si tot ea va face si constatarea. E obligatorie prezenta mea, ca proprietar, la constatare? Buletinul il am acasa, poate fi prezentat agentului de asigurare, insa eu mai devreme de sf lunii nu revin in tara. 

Legal cum sta treaba, are voie agentul sa refuze constatarea? 

Cealalta masina implicata e nedeplasabila, dar banuiesc ca avand pozele de dupa momentul accidentului, se poate face constatarea doar ptr masina mea... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Soția poate face toate demersurile pentru constatare, agentul nu va refuza constatarea. Doar ca factura de reparație va fi emisa pe numele proprietarului din acte.

Referitor la cealaltă masina, dacă va fi nevoie, agentul va găsi o modalitate de a obține poze/informații cu/despre ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am urmatoarea spetza- si intrebarea aferenta.:scratch:

In urma cu fix doi ani si ceva, cand veneam de la concurs cu masina, la Ciurel cand sa fac dreapta pe strada ce trece prin fata la strand, o masina a dat cu spatele si a intrat in usa masinii mele (pe dreapta). Mi-a spart cartonul si a lor a avut geam stop spart si colt bara dreapta.

Din shoc mi-a zburat si cupa castigata, de pe polita din spate.

M'am dat jos si eram gata sa urlu. De acolo a coborat o pisi bronzata dela natura si in foaaarte scurt timp au aparut ,,niste domni bine'' (burti proeminente si bronzati tare si ei), gata sa sara la bataie ca... am intrat EU in masina lor, nu ca a dat aia cu spatele.:evil:

Norocul meu, o masina de politie. Aia cu tupeu, i-a pus pe politai ca sa ma legitimeze, zicand ,,ia vezi nu e baut? nu vezi ce fatza are! are adas valabil?''

Politaii nu erau de nicio parte, dar m'au pus ca sa stabilesc cu aia sa facem amiabila si sa plec cat mai repede ca tot apareau ,,baieti veseli'' gata de bataie.

Am stabilit intalnirea a doua zi. La Mc. la obor. Aici devine treaba complexa.

Am venit mai devreme si m'am asezat intr-un colt. A venit ala mare, lideru' - burtosu', cu o nepotica. Dupa el au intrat mai multi, tot bronzati, da' jmecheri. Aia erau vro 5... Or fi crezut   ca... sar io la bataie.. Avand ,,ceva'' experienta (vreo zece ani de contacte pe teren cu ei..) nu m'am speriat, nu nimic, sa imi tremure vocea sau ceva.

Am scos eu adasul (na, asigurarea..) si el dintr-o plasa a scos un purcoi de chilotei cu acte de la mai muulte masini, cu CIV si asigurari. Hmmm..:scratch:

Apoi... hai sa scriem.. si ii dau sa scrie la el la rubrica. Da'.. zice.. eu nu stiu sa scriu, scrie matale pt mine.

 Eu.. Refuz. Si'l cheama pe unu' dinaia din spate- atunci am vazut cati sunt) ca sa scrie. Ala, mai citit, se ocupa cu  ,,ceva''  p'afara (din tzara zic) , ca l'a sunat unu' din Germania si a vb cu ala in germana.

Scrie el, scriu si eu. Propietar NU era el ci... o tipa.. El cica era nevasta'sa.. Dar era alt nume, alta adresa. Am scris ca l'am acrosat eu.. ce era sa fac? desi la o constatare ulterioara, la asigurator, n'ar fi iesit faza nicicum.

Am terminat, m'am dus sa comand ceva, aia au luat o inghetata pt fetita si.. au plecat. Atunci am vazut cati venisera.

 

Acasa am verificat iar hartia- NU avea data pusa.

Concluzia- de atunci pana azi  (doi ani si ceva..)nu m'a chemat NIMENI la constatare si nu am observat nicio crestere nejustificata la malus. Am TOT B6 (a crescut in continuare de atunci, ca aveam mai putin..)

INTREBAREA-  Cat timp e ,,valabila'' amiabila aia?? dupa cat timp  MAXXXIM se pot aia duce ca sa reclame paguba??

Daca pun ei o data din burta (ca aveau).. si e pusa DOAR pe exemplarul lor,  pot ,,,muta'' data accidentului??? Desi... asigurarea mea expira  peste cateva zile..

Sau... de ce nu s'a mai intamplat nimic in cazul asta???:eek:

 

Modificat de KRAKEN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poza

ala din spate- ,,sefu' ''

avaria la a mea

coltul la a lor/ era oprita pe trecerea de pietoni.

Fotografie5589.jpg

Fotografie5587.jpg

Fotografie5585.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 ani poti solicita despagubiri pt dosarul de dauna deschis in baza amiabilei.

amiabila fara data nu cred ca este luata in calcul de asigurator. daca pe a lui (primul exemplar) pune data cu pixul si pe a ta nu este, tot nu e bine.

doar daca nu comenteaza nimeni si nu verifica auto-copierea pe exemplarul tau.

daca al tau e primul, pe al lui nu merge scris cu pixul.

 

o varianta ar fi ca ei nu au mai apelat la amiabila si au reparat pe buzunarul lor dauna.

ce nu inteleg eu, cine este vinovat in formularul de amiabila, tu sau ei/ea ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-doi ani de la dosarul DESCHIS.. ori... daca se DESCHIDE dosar...  nu ma suna si pe mine...cineva??:scratch:

..cam ciudat sa o faca pe banii lor...hm.. costa, naibii.. cateva sute de lei..:eek:

 

Cred ca era o manevra cu masina aia... ceva.. asigurare la euroins.. gen gaj la imprumut.. ca prea avea acte de RP de la vro 10 masini cu el atuncea...

 

 

Lat edit.. am scris sus sus cine e ,, vinovatul''    

Am scris ca l'am acrosat eu.. ce era sa fac? desi la o constatare ulterioara, la asigurator, n'ar fi iesit faza nicicum.

Modificat de KRAKEN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te suna asiguratorul sa te cheme la constatare. sau nu...nu e treaba ta atata timp cat ai facut amiabila, ti-ai facut datoria.

de ce ai declarat ca esti vinovat, desi aia a dat cu spatele si urmele / dinamica accidentului nu te scoate vinovat...e treaba ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Dacă imi repar mașina pe RCA-ul vinovatului, am posibilitatea de a păstra piesele demontate de pe mașină? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Depinde la ce service faci reparația,sau o poți face în regie proprie,adică tu primești banii în cont și ti o repari unde vrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei nu poti pastra piesele. Uneori asiguratorul poate cere in mod expres ca anumite piese inlocuite sa ii fie returnate, iar restul sa fie distruse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/23/2018 at 1:51 PM, Muale said:

te suna asiguratorul sa te cheme la constatare. sau nu...nu e treaba ta atata timp cat ai facut amiabila, ti-ai facut datoria.

 

 

On 7/23/2018 at 1:51 PM, Muale said:

de ce ai declarat ca esti vinovat, desi aia a dat cu spatele si urmele / dinamica accidentului nu te scoate vinovat...e treaba ta.

repet- nu a scazut nici clasa de bonus.. asta ma...,,ingrijoreaza''.. sa nu apara naibii acum.:argue:

 

..cum... de ce? pai ce sa fac? sa fac gat, sa sara aia pe  mine?  :scratch: sa ma urmareasca pe strada la iesire de la Mc.? in plus.. ei erau intre ei martori.. puteau sa declare si ca am luat viraj pe 2 roti.. eu nu aveam cum dovedi contrariul.:scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 In primul rand daca tu aveai dreptate nu erai obligat sa faci constatare amiabila,puteai sa mergi la politie si sa dai declaratie despre cele intamplate.Apoi,in cazul in care ai hotarat sa iei vina asupra ta trebuia sa sunati la firma ta de asigurare ca sa va deschida dosar de dauna si ulterior sa mergeti sa declarati ce si cum s-au intamplat lucrurile...acolo trebuia sa va intalniti,nu in alta parte.

 Fara suparare,imi cer scuze daca gresesc,dar mie mi se pare ca este ceva la mijloc,dupa ce am vazut pozele nu prea corespund loviturile,daca ne uitam atent portiera ta nu avea cum fie lovita asa de sus cu spoilerul.Apoi spoilerul este infundat mai mult in partea de jos ca si cum ar fi lovit tot cu bara sau spoilerul altei masini si mai este faza cu martorii,in poza se vede ca aveai si tu unul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   99% ca ai scapat. Aia nu stau 2 ani cu masina nereparata, probabil nici nu mai au masina aia sau au aruncat/pierdut amiabila, mai ales daca ala nu stie sa citeasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/27/2018 at 8:46 AM, Ebi said:

   99% ca ai scapat. Aia nu stau 2 ani cu masina nereparata, probabil nici nu mai au masina aia sau au aruncat/pierdut amiabila, mai ales daca ala nu stie sa citeasca.

Plus unu.    :emthup:

Eu zic asa- propietarul era altul si ala nu a vrut sa il cheme, ei tot timpul au incercat sa scoata bani de la mine.. cereau intre 2 mii lei la inceput pana la 1200 lei cnd scriam. Si nu aveau nici imputernicire de la propietar, soo.. asiguratorul n u a deschis dosar, ca nu aveau ce trebuie.

..nu??

 

 

to others- loviturile sunt cum au fost facute 100%.-la fata locului e si politia//

de sunat la firma pt constatat avaria o face pagubitul.//

N'ai experienta cu dinastea.. nu-i asa?? 

Modificat de KRAKEN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

.....continuare   la     ,,A virat in fata mea si a franat''.

Dupa cum am scris,   acum un an  instanta mi-a dat dreptate. Dar din febr 2017- cand s'a dat decizia, pana cand au redactat-o, a trecut ceva timp. Luni de zile. Au redactat-o pe 25 iulie 2017. :tuktuk:

La inceputul lui sept 2017 m'am dus cu decizia asta  la FGA (fondul de Garantare a Asiguratilor) si am depus cerere de platit dauna la masina mea. Cum.. de ce acolo? pai ,,acela'' avea la Carpatica- si aia era in lichidare.

Buuuuun. A TRECUT UN AN de atunci.  :eek:...

Am primit raspunsul si,   surpriza. Imi respinge cererea.    Ca...

1- n'am depus la timp, dupa ei.. trebuia in februarie. Pai pe actele deciziei SCRIE ca e REDACTATA in.. 25 IULIE 2017.

2- ca.. daca instanta , la APEL  a ANULAT pv de sanctionare, nu a si specificat ca.. celalalt e vinovat.

Pai.. atunci CINE e vinovat???:scratch: ... e tamponare cu avarii si...   niciun vinovat?? Daca se anuleaza pv de sanctionare impotriva mea- nu e, pe cale de cosecinta, CLAR ca NU SUNT EU VINOVAT???

Am depus legal, contestatie la Curtea de Apel.  Buuuuun.   Corect. Dar ei imi trimit hartie ca... trebuie sa platesc EU taxa de timbru. TOT EU!!

Deci.. ce sa zic.. continuam aventura.. care a inceput in.. 2015!!!...:screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut, ptr un mic accident, spoilerul fata frecat in parcare imi convine sa o repar pe banii mei sau sa ii dau asigurarea sa si-o repare? 

Cat platesc in plus la urmatoarea asigurare? Am 3 asigurari pe numele meu, sper sa nu dau 2000ron in plus ptr o mica paguba reparabila cu 4-500 ron. Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Cu siguranță nu îți crește atât

200 Ron

Maxim 300

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferența între clasele de bonus e de 5-10%, nu cred că are RCA de 2-3000 RON.

Modificat de MyKe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!