Jump to content

Zgomot etrieri spate Jetta 2009


passat_prp
 Share

Postare recomandată

Am o Jetta din 2009. Am luat-o noua iar dupa 5000 km a inceput sa troncane ceva pe spate. Am fost le dealer si mi-a schimbat etrierii dupa spate. Nu s-a mai auzit nimik. Dupa inca 6000km iar a inceput zgomotul la etrierii spate. I-am schimbat de 3-4 ori, cat a fost masina in garantie. Cei de la servici mi-au spus ca este o problema generala la Jetta. La voi fac zgomot etrierii spate? Care ar fi solutia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca zici ca troncane, iti zic sigur ca iti intra din cand in cand cate o piatra mica la etrierii spate. O sa iasa singura dupa cateva manevre inainte-inapoi. Am patit si eu de cateva ori, de fiecare data a iesit singura dupa cateva minute.

cauta aici problema ta:

Modificat de paul.todea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am o problema in sensul cand dau inapoi si franez se aude un pocnet...dar ma lasa rece si nu mai dau atentie.

pe garantie am schimbat si eu de 2 ori... odata etrierii...apoi bolturile si am scapat de problema zgomotului cand franam la o viteza de 60km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Intrebare de baraj: ce model de Jetta ai? Esti sigur ca se inscrie in aceasta arie?

Din cate imi dau seama este penultimul model 1K

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este de la pietricele pentru ca daca merg pe un drum "prost" troncane iar in momentul cand "ciup" frna sau ridic putin frana de mana nu se mai aude absolut nimic. In ceea ce priveste modelul, nu stiu daca este 1K, dar stiu sigur ca este din 2009 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie sa nu fie o problema de la placutele de frana,posibil dupa ce se uzeaza putin sa inceapa sa aiba joc in etrier..Vin in setul de placute ale anumitor fabricanti culise pe placute care au rolul de a lua din jocul respectiv.Multi mecanici nu le monteaza.Ciudat ca atunci cand tragi frana de mana sau cand calci frana nu se mai aude.Dar ma mira faptul ca e prea simpla problema cu culisele si trebuiau sa isi dea seama ca e din cauza placutelor care joaca in locasul lor.Mi-am dat cu parerea..nu sunt ferm convins ca asta e cauza..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu stiu cum a ajuns in aria de G6 insa l-am mutat unde-i este locul

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si a mea face, la denivelari mici, gen piatra cubica, treceri la nivel. Prima data am crezut ca sunt bucsele spate. Am mers de doua ori la service la verificat. Erau in regula. Apoi am banuit ceva pe la telescoape... camasa sau ceva de genul. Nici aia n-a fost. Am verificat trapa portbagajului si telescoapele de acolo. Nimic. Am scos tot din portbagaj. Tot se auzea. Am trecut la aparatorile rotilor ...alea din interior, dintr-un material ciudat, gen mucava. Erau in regula. Am verificat toba, tabla aia care protejeaza de caldura de peste toba, scuturi, tot ce se putea verifica. Intre timp am facut revizia de patru ani la reprezentanta si cei de acolo mi-au spus ca e de la etriere. Nici atunci nu i-am prea crezut. Am mers cu rotile la echilibrat si am observat ca se aude cand, pusa pe cric si fara roata, trag stanga dreapta de arcurile spate. Am mai mers o data la un service. Nimic la bucse sau pe la suspensii. Am ramas si eu la concluzia ca e de la etriere. Ultimul mecanic la care am fost mi-a spus ca nu se pot strange si ca daca ar fi sa le schimb, ar trebui schimbate etrierele cu totul (nu ma pricep prea bine) pentru ca nu vin decat in set complet. A ramas ca le voi schimba cand mi se uzeaza placutele ...la stilul meu de condus cred ca tre sa le mai suport vreo doi-trei ani.

Voi incerca si eu cu frana de mana putin trasa, sa vad daca tace.

Modificat de Zebeleizis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"ar trebui schimbate etrierele cu totul (nu ma pricep prea bine) pentru ca nu vin decat in set complet. A ramas ca le voi schimba cand mi se uzeaza placutele ...la stilul meu de condus cred ca tre sa le mai suport vreo doi-trei ani.

Voi incerca si eu cu frana de mana putin trasa, sa vad daca tace."

<Zebeleizis>. O sa dai banii degeaba sa schimbi etrierii pentru ca dup 2-3000km vor face lafel. Eu i-am schimbat de 2 sau 3 ori pe garantie si dupa 2-3000 km iar faceau zgomot.

Problema este la surburile de ghidaj ale etrierilor (asa am inteles de la mecanici) si nu se poate face nimic in acest sens.

Asta e.................

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am tras un ochi pe program.Dupa cum spui tu culisele etrierilor sunt de vina....

post-64586-0-02905100-1311928191_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca culisele etrierilor nu au fost schimbate impreuna cu suportul placutelor atunci au fost bani aruncati pe geam, iar daca s-a procedat doar la schimbatul etrierelor atunci la fel . Diferenta relativ mare dintre dimensiunile alezajului si a culisei (arbore) duce la acel joc si zdranganit. S-ar putea honui gaura si executa un nou ax (culisa) insa e vorba de prea multa munca si fara a cunoaste exact specificatiile constructorului (rezistenta materialului, dilatarea acestuia, etc) nu merita. Vorbesc din experienta anilor cand mai faceam una alta la Dacie din inox, altele (upgrade :)) ) si in timp nu dadeau rezultatele scontate. Acelasi zgomot il are un prieten cu un Zafira care pana la noi ordine (familia pe locul 1, apoi masina) daca ciupeste frana de mana un pic zdranganitul tace din gura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact treaba cu realizarea unui nou ax mi-a spus-o si mie mecanicul, dar tot asa, ca e multa munca si nu garanteaza. Ax separat nu se poate cumpara. Atunci am decis sa schimb cu totul la uzarea placutelor. Cel putin bine ca m-am lamurit ca nu e de la bucse, telescoape sau alte cele de pe la suspensii... Vreo juma de an am tot dat muzica pe mute si ciulit urechile spre rotile spate cand treceam prin denivelari mici.

Modificat de Zebeleizis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca s-ar fi postat mai repede -> s-ar fi rezolvat (problema) mai repede.

Revenind la culise (bolt cu filet, ax... you name it :) ) din cate stiu se poate comanda si separat insa daca gaura este deja mare nu isi are rostul aceea achizitie. Nu am acces la catalog inca 2 saptamani, daca citeste vre-un coleg (cu acces la ETKA) sa posteze afirmativ sau contra celor descrise mai sus ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca culisele etrierilor nu au fost schimbate impreuna cu suportul placutelor atunci au fost bani aruncati pe geam, iar daca s-a procedat doar la schimbatul etrierelor atunci la fel .

Azi am fost la service unde am schimbat etrierii pe garantie de 2-3 ori si mi-au spus ca au schimbat de fiecare data si culisele etrieriolor. Seful baietilor de la departamentul mecani mi-a zis ca este o problema generala la Jetta din fabrica si ca nu se poate remedia :blush: . O sa dau muzica mai tare si o sa incerc sa nu mai circul pe drumuri proaste:)) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa dau muzica mai tare si o sa incerc sa nu mai circul pe drumuri proaste:)) .

Aici e un mic impediment. Ca sa iti rezolvi problema in felul asta trebuie sa te muti din romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aceeasi problema am avut-o si eu cu zgomotul de la placutele stanga spate si am rezolvat-o prin demotarea si montarea "corecta" a placutelor spate. Nu fusesera montate bine de cei de la Porsche Nord si cu 30 lei la un service de cartier am scapoat definitiv de acel tacanit evervant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi bine sa mentionati si cati km. aveti cu masina , cei care aveti probleme cu etrierii spate.

Eu am 52000km si nici un zgomot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am 49000km dar zgomot a facut de si la 4000km si dupa ce am schimbat etrierii incepa sa faca iar dupa alti 3-4000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am 63000, dar a apărut de vreo zece mii de km. Sunt piesele cu care a fost cumparata masina, nu a fost schimbat nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Aceasta problema am avut-o si eu de cand am cumparat masina(masina avea 24000 km).Troncanitul se auzea numai pe drumuri cu denivelari,drumuri neasfaltate,iar daca trageam putin frana de mana disparea.Se pare ca este un defect de proiectare al culiselor etrierelor.Daca ati desfacut suportul etrierului si ati scos culisele poate ati observat ca boltul de sus este mai scurt decat cel de jos si are si mai mult joc,iar dupa parerea mea trebuiau sa aiba aceeasi lungime...chiar am incercat sa pun boltul de jos sus sa vad daca se potriveste si se potrivea perfect si avea foarte putin joc.In fine,problema s-a rezolvat infasurand culisele cu banda de teflon din aceea folosita pentru instalatii sanitare(se gaseste la praktiker si este in jur de 6 lei).Am pus doua straturi pe boltul de sus si un strat pe boltul de jos(nu se pune niciun adeziv pt ca banda de teflon are proprietatea sa adere la metal),putina vaselina si gata.Zgomotul a disparut complet de o luna...sper sa tina in continuare.Stiu ca este o solutie de compromis,dar atat timp cat functioneaza sunt multumit.Sper sa functioneze si la voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana se va bloca... culisele acelea trebuie sa miste, asa au fost concepute. Ai 2 variante: ori se va bloca si iti va "manca" placutele, ori din contra si nu o sa ai frana (prea putin probabil).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am lasat-o balta. Nu se aude decat la treceri la nivel sau pe drumuri intens peticite, cu zapada batatorita sau neasfaltate, pe care nu prea circul. Nu merita sa-mi mai bat capu'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am obisnuit si eu cu zgomotul si cand merg pe drumuri cu denivelari sau drumuri pietruite dau muzica mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea are cum sa se blocheze atat timp cat culisele sunt unse si nu iti imagina ca le-am introdus fortat...au intrat usor dar nu mai au joc...si am si incercat cu masina pe cric cu roata pusa sa vad daca sistemul de franare functioneaza corect,daca ramane roata infranata dupa franare,si nu ramane,se invarte liber.si chiar daca presupunand prin absurd ca s-ar bloca culisele,in cel mai rau caz mi-ar toci placutele exterioare mai repede,dar sa nu mai am frana nici gand...iti imaginezi ce forta exercita pistonul la franare ca ar face banda de teflon franjuri.Eu am recurs la aceasta solutie pt ca mi se parea foarte deranjant trancanitul acela,imi dadea impresia ca aveam ceva slabit pe la suspensie si pentru ca nu mi se pare normal ca o masina aproape noua sa troncane.Solutia asta cu banda de teflon am aflat-o de pe www.reno.ro de la un tip care avea un clio cu aceeasi problema.Deci se pare ca problema nu este numai la jetta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acu' cativa ani ani am avut tangente cu un domeniu (industrie - intretinere) unde banda de teflon era rezolvarea multor probleme. Am vazut si cazuri pozitive de rezolvare insa am vazut si cazuri in care in loc sa faca "minuni" a facut "minunatii" --> fiecare este liber sa faca ce vrea.

Avand in vedere ca doar cativa (ar fi bun un pol pentru MY ) au postat aceasta problema inseamna ca ori restul nu are ureche pentru problema semnalata ori a fost un lot de repere care au avut aceasta problema de uzura prematura (zic eu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!