Jump to content

Concediu Romania-Germania


vlad31
 Share

Postare recomandată

"Umweltplakette" e pentru toata lumea. Atentie: Necunostinta despre aceasta taxa nu va absolva de plata amendei. Panoul care va informeaza despre aceasta taxa se afla la intrarea zonelor sub incidenta carora se aplica, de obicei la intrarea oraselor mari. Din 2012 in Stuttgart se va intra doar cu "umweltplakette" de culoare verde. Momentan cam in toate zonele sunt acceptate galben si verde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vlad31

    14

  • c6t9

    9

  • seban07

    6

  • Juliaen

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am inteles acuma cum e cu "umweltplakette", multumesc de informatie :huh:

@c6t9 poti sa-mi dai mai multe detalii despre Constance , cum se ajunge cel mai bine ? exista vapor din germ pana acolo ? fara sa mai platesc rivinieta in elvetia , e departe de vama ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca va referiti la konstanz,statiunea se afla in Germania si nu in Elvetia(e pe granita).Personal pt o vizita pe malul lacului Bodensee as alege alta statiune deoarece Konstanz e cam aspra la bani ,e cam de lux chiar si pt unii care stau in germania(parerea mea personala).La schaffhausen merita vizitat si muzeul IWC schaffhausen de ceasuri.

Parerea mea e ca din kempten e cam departe si mai degaba te plimbi prin bayern :garmisch e aproape ,oberstdorf la fel.Vizita la castelul neuschwanstein( e langa fussen unde e si un lac).Repet in bayern sunt multe lacuri si multe castele incat nu merita sa te duci in landul vecin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Umwelt plakette este obligatorie pentru toate autoturismele si se obtine de la dealeri auto / statii TUV Dekra - nu se gaseste in benzinarii - si se elibereaza pe baza Certificatului de inmatriculare a masinii. Exista 3 categorii: rosu, galben si verde, rosu fiind pentru autoturismele cele mai poluante, eliberarea fiind functie de norma de poluare.

http://www.umwelt-plakette.de/index.php?navID=20 aici poti gasi tipurile de plakette si semnele de circulatie asociate.

Poti patrunde in orase fara nicio problema, doar in zonele unde gasesti semnul de circulatie Umwelt zone nu ai drept de circulatie decat daca ai una din categoriile inscrise pe panoul Umwelt zone (de obicei sunt zonele centrale ale oraselor - eu locuiesc in Muenchen si zona in care stau e libera - doar zona imprejmuita de Mittlere ring / Innsbrucker e zona verde).

Amenda e 40 de euro, se aplica si masinilor parcate (poti lua mai multe amenzi intr-o zi fara nicio problema).

Ca info suplimentare: atentie in Germania la utilizarea GPS-ului - sunt interzise utilizarea GPS-urilor ce atentioneaza asupra punctelor de amplasare a radarelor (fixe sau mobile). Amenda e 70 Euro.

Legat de benzinarii, nu a zis nimeni ca trebuie sa umbli bezmetic zeci de km pentru a gasi o statie mai ieftina, ci doar acolo unde o intalnesti sa nu o ignori.

Eu de obicei cand trebuie sa fac un popas sau trebuie sa alimentez, ies de pe autostrada atunci cand vad pe GPS localitate apropiata (sa zicem mi-ar trebuie 2-3 km pt ocol) - de obicei la un plin e o diferenta de 6-10 Euro (si e aceeasi benzinarie ca pe autostrada) plus ca poti gasi restaurante in care poti savura linistit masa/cafeaua (personal urasc popasurile pe autostrada) - vei fi surprins sa gasesti preturi aproape la jumatate.

Cel mai bun monitor de preturi la combustibil se gaseste pe www.adac.de -> sectiunea Kraftstoffpreise und Tankstellen (in partea dreapta a paginii - o iconita cu o pompa de alimentare).

Drum bun!

Modificat de Juliaen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vlad31, eu plec pe la 1 dimineata cu inca doi forumisti si o sa fim 6 in total iar ca drum ne-am hotarat sa schimbam destinatia si o sa fie Bucuresti-Viena-Cannes, cu pauza de o noapte la Viena ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok sa zic ca am inteles ce e cu umwelt plakette asta dar cat costa dom'le ca din articolu' ala nu am inteles nimic refertor la bani?Sa inteleg ca pe autostrada nu poate fi gasit?In cazul in care ajungi duminica seara in germania la dealer auto nu mai gasesti deschis.Daca cineva a cumparat asa ceva pe autostrada salzburg- munchen cred ca e binevenit sa ne anunte si pe noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cost unic pentru autoturisme - 5 Euro - NU se gaseste in benzinarii.

Se poate comanda si de pe internet https://umwelt-plakette.de/sprachauswahl_foreignshop.php?step=-1〈=2

dar pretul e de 30 Euro (numarul de inmatriculare scris de mana) sau 40 (numar tiparit).

LE: pretul de 30/40 Euro e de pe site-ul oficial, cu livrarea in Ro - pt livrare in .de pretul e 10/20 de Euro.

Mai sunt unele site-uri ce ofera la preturi de 10-15 Euro, dar mai bine nu - livrarea in Ro se face cu posta romana si dureaza peste o saptamana.

Unele hoteluri ofera servicii de achizitie a plakett-ei (intrebati la receptie) sau cineva din germania o poate cumpara anterior si v-o poate inmana cand ajungeti.

Mai ramane varianta de oprire dupa intrarea in Germania si de cautare a unui dealer auto/statie TUV/Dekra.

Modificat de Juliaen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca aceea "umwelt plakette" nu este necesara pentru traversarea Germaniei catre Franta pe autostrada, doar cu mici popasuri langa :)

La dealeari si statile TUV incadrarea in categoria de umwelt plakette se face doar pe baza de certificatul de inmatriculare al masinii sau exista sansa sa iti faca si test noxe si alte balarii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se face nici un test.

Doar pentru a traversa, c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: @bebee in franta te sfatuiesc sa nu o iei pe autostrada, te storc aia de bani la fiecare km. Nu e ca in Austria, Ungaria sa platesti rovinieta, acolo platesti dupa fiecare nr de km parcursi. Pana in Paris parca am dat 40 ( sau 60) E. O prostie :angry:

O iei pe drumurile europene pe langa autostrada si nu faci mai mult de 30-40 min in plus fata de autostrada.

Modificat de vlad31
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulumtumesc de sfaturi. Eu merg in partea vestica a Frantei, deci e distanta mare asa ca o sa merg pe autostrada. Asa e si in Italia, platesti cat mergi, nu cu viniete, am fost vreo 2 x 600km prin ea si am lasat la bugetul lor 2 x 40euro..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@c6t9 mai e mult pana la asa ceva ... cu mentalitatea parlamentarilor care se gandesc cum sa mai fure ceva si nu sa faca, putine sanse.

Cand stai asa sa calculezi si te gandesti ca ai facut Romania in 10-12h aprox. si afara faci dublu km intr-un timp mult mai scurt, iti cam vine sa le "umpli frigiderele"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu numai timp, ci nervi, oboseală, uzură, consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul nu cred ca e mai ridicat pe drumurile patriei....doar mergi maxim cu 90-100...la 130-140-150 consumul va fi mult mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta pentru cine merge regulamentar. Eu ca să mă pot apropia de media aia de +100 pe care o fac afară regulamentar, aici trebuie să merg puțin mai tare.

La mers constant cu 140 am consum mai mic. Cu vreo 30-50%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la mers constat afara cu tempomatul la 150-160 km/h scot un consum de 4,5-5l/100km , iar la noi fara tempomat mers cu o medie de 70-80 km/h scot un consum de 6,5-7!! km/100km nu e posibil asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și eu am mari diferențe la consum. Sunt 2 cauze. Mersul constant și combustibilul mai bun pe afară. Ultima dată c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de afara in marea majoritatea a timpului am bagat de la JET si mi sa parut foarte buna. Iar la noi bag numai de la MOL.

Ori de care ai baga la noi nu se compara cu aia de la ei ... asta e clar, parca si motoru merge mai bine se aude altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Luni dimineata urmeaza sa plec,

Puteti sa-mi dati ceva informatii de drum de "ultima ora" cum s-ar zice?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

m-am intos, a fost foarte frumos per total , am avut ceva probleme cu clima dar se pare ca s-au rezolvat :blink:.

Prima zi am facut 13h pana in Viena , plecat pe la 2:30 dimineata si am ajuns in jur de 15:30-16:00 acolo , drumu foarte bun , gol prin romania, chiar nu mi-a venit sa cred. m-am intalnit si cu Kostas si Alexkgs pe autostrada in ungaria si prima data le-am vazut masinile la omv in arad. Nu m-am putut tine dupa ei dar oricum erau super frumoase ama2 pe autostrada....

A 2 zi am plecat din viena ne-am dus prin pandorf cate-va ore, dupa aceea am plecat spre kempten.

In viena, seara, am ajuns sa mancam la un restaurant care se invarte si iti arata toata panorama super frumos. (i-am uitat numele acuma)

Prin kempten si in imprejurimi in celelalte zile am vizitat Insula Mainau ( cu gradinile de flori , foarte frumoase , chiar merita vazute) , Cascada Konstantz din Elvetia, castelul Neuschwanstein , am vizitat orasul si am cautat "saniutele" (somerodenbach)

In urmatoarele zile am ajuns in Ditzingen pentru 2 nopti unde 1 zi am fost in Europa Park si in rest am stat prin oras cat mi-a mai permis timpul

In urmatoarea zi am plecat spre Ungaria intr-o statiune cu ape termale unde am cam luat "teapa" cu hotelul, mancarea , plata( astia incearca sa te fure la bani chiar si pt servetelele care ti le pune pe masa) , dar in rest a fost ok , camerele curate , pisicinele au fost curate si noi.

Si intr-un final am ajuns acasa, dupa 4500 km , multumit fericit si trist in acelasi timp ca s-a terminat.

Consumul l-am avut de 6,2% cu clima mereu si mers cu 120-140-150km/h. Am alimentat de la JET, Shell si Aral cu cele mai bune preturi in functie de zona in care am fost.

Ps. sper ca nu v-am plictisit :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in concluzie prin cate tari ai trecut ? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai Ungaria, Austria, Germania si Elvetia 1 zi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!