Jump to content

Problema franare Golf


Daffster
 Share

Postare recomandată

Si eu sunt interesat de acesta procedura ( schimbarea garniturilor la pompa centrala de frana ) , sistemul de franare este ATE , iar pompa tot ATE . La fel intreb si eu  pe colegii care inlocuit garniturile , unde este codul si ce semn distinctiv exista la pompele care pot fi reconditionate si cele care nu pot fi . O zi placuta tuturor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu la golf 4 au fost montate 3 tipuri de pompe , aici ma refer ca marca . Au fost ATE , BOSCH, BENDIX.

poate te ajuta asta .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stanciu marian

in procedura de aerisire cu Vcds arata pasii care trebuie urmati in vederea aerisirii fiecarei roti , de la canalul 1 pana la 6 , insa nu am gasit nicaieri ordinea rotilor . In clip se comenteaza ca pentru fiecare roata trebuie parcurs algoritmul de la 1 la 6. Trebuie mers cu aerisirea exact ca in varianta clasica  . Dreapta spate , stanga spate , drapta fata , stanga fata .  Am vazut unele clipuri unde rorile erau aerisite cate doua odata , furtunasele avand un teu la mijloc .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit ceva aici in care cu ajutorul a doua furtune legate in T , se pot aerisi si cate doua roti o data .

Dar poate se gaseste civeva totusi care sa explice clar  raportat la filmuletul postat de tine care sunt pasii unei aerisiri corecte utilizand VCDS .

Postez filmuletul , poate ajuta la ceva .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

La Multi Ani.Va rog sa imi spune-ti daca la mecanismul din interiorul pistonasului spate la masina din semnatura este un O-ring normal sau este o garnitura cu buza?Multumesc.Drumuri bune in noul an!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut  am o problemă și anume atunci când este o denivelare se aprinde in bord indicator plăcuțe frane uzate.Am verificat plăcuțele și sunt bune  Ar putea fii o problemă electrică  ceva senzor ?Cum ia o zdruncinătură cum se aprinde in bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare.

Am schimbat discuri si placute fatas-spate la al meu Golf. Problema este ca imi freaca placutele de disc pe dreapta spate. Culisele functioneaza, am impins cilindrul inapoi in etrier cu presa.

 

E totul ok, roata se invarte, dar dupa 3-4 frane, incepe din nou sa frece si sa incinga janta. Cilindrul nu a intrat greu inapoi in etrier, nu ar da semne ca e blocat. La ce as putea sa ma uit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!