Jump to content

Revizie (Touareg 7P)


Xenomorf
 Share

Postare recomandată

  • 1 month later...

Revizie 90.000 km / 4 filtre Mann + 9 L ulei Mobil + manopera = 900 lei. Pret absolut corect, incomparabil cu cel cerut in reteaua VW pt aceleasi operatii. A fost prima revizie in afara retelei VW, masina iesind de curand din cei 4 ani de garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari , acelasi lucru il facem si noi in 2016 , masina abia a iesit din garantie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima revizie, la 26000km, evident in garantie.

Ulei si filtre, plus verificari si reglaje.

17970 lei pe factura.

Modificat de Danmarc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca o cifra e in plus, totusi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am schimbat azi, la 2 ani si 15.500 km filtrul de motorina, filtrul de polen si filtrul de aer. Pret? 725 lei, Darius Motors! :)))))) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa va zic, mi-au chemat-o in service pentru o "actiune", trebuie schimbate niste cureluse metalice care prind niste furtune, la cutia de viteze. Mare actiune... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cat timp se schimba lichidul de frana? Din ce-am inteles, prima data la 3 ani apoi din 2 in 2 ani? 

Dar uleiul la cutia de viteze? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca la 2 ani lichidul de frana e indicat, eu cel putin asa facut

 

teoretic uleiul la cutie e pe viata, cel putin asa zice producatorul, eu am in plan totusi schimbarea la 100k km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Sunt proaspat posesor de 7p din 2012 cu 120.000km. Voiam sa stiu daca trebuie schimbat uleiul din diferential. L-a schimbat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am schimbat astazi uleiul ( Repsol Elite Long Life 9 litri),filtru de ulei original VW, filtru de motorina MANN, totul cu 440 lei. Le-am schimbat singur pt ca nu trebuie nicio pregatire. E f simplu si dureaza maxim 1 ora cu pregatiri cu tot. :)

Filtrul de polen si de aer se schimba din 30.000 in 30.000 km ( asta mi-au zis la reprezentanta VW din Germania de unde am luat masina). Costul lor aftermarket nu sare de 80-100 lei. Cu totul (toate filtrele si uleiul) m-ar fi costat maxim 550 lei cu manopera mea :)

Modificat de myt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am luat 1L in plus pentru completare . :)

Modificat de myt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut revizia la 56000 de km, cost cu ulei si toate filtrele 550 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva ce presupune "Inspection service"? precizez ca inca nu am atins nici cei 30k si nici 2 ani de la ultima revizie. Masina are 60k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intervalul de 30k/2 ani nu este fix, este flexibil si pur teoretic, in functie de cum mergi masina se cere in acel interval la revizie sau mai repede, probabil in germania s-ar putea atinge, in romania nu cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am inteles, doar ca mie imi arata ca mai am 8500km pana la schimb ulei. Am vorbit cu cei de la Cardinal si au zis ca trebuie doar o verificare mecanica si electrica.  In rest toate bune, doar 1l ulei intre schimburi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Magari, nu au resetat inspectia cand ai schimbat uleiul data trecuta. Banuiesc ca inte tionat sa mai ciupeasca niste bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

In legatura cu uleiul de la cutie am intrebat ing.mec care a facut specializare in Germania pe touareg gen. 2( amic de altfel si care lucreaza si in particular-mult mai ieftin decat la reprezentanta VW) si mi-a zis ca producatorul nu recomanda dar se poate schimba nu este nici o problema cu acelasi tip/producator  de ulei,el recomanda undeva pe la 200k ( eu am parcurs 117k).Set placute frana TRW+senzori +bolturile care tin placutele( 2 s-au strambat la demontare)+manopera undeva pe la 1000 lei-etrierele le-a desfacut cu o presa simpla pt a monta setul de placute noi.

Stie cineva preturi la discuri de frana spate? sunt la limita si m-a atentionat sa le schimb cat de curand (am uitat sa-l intreb cat costa),altfel se poate deteriora si alte componente pe acolo !

Pe mine placutele de frana care le aveam inainte m-au mai tinut inca 3100 de km dupa prima avertizare in bord ( nu aveam incotro pt ca ajungeam la vama , mergemem in concediu si treb sa reziste cumva pana la intoarcerea in tara  si la demontare tot mai aveau un pic de ferodou pe ele !!)

Modificat de touareg2011
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Schimbat placute fata la 36000km: 1900 lei cu manopera; si cica sa ma pregatesc si pentru spate, asta dupa ce luna trecuta am mai dat 1500 pe revizie.

Culmea e ca la revizia asta de doi ani mi-au spus (la alta reprezentanta VW) ca la revizia de anul trecut nu trebuiau sa-mi schimbe toate prostiile alea (filtre, etc).

Naiba sa-i mai inteleaga... Cand e revizie, cand e inspectie.

 

Schimbarea asta de placute e musai sa o facem la reprezentanta? Deja am amici care fac misto de mine.

Modificat de Danmarc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu in amic care aduce piese auto, inclusiv pt vw (biznis oficial, nu carausie) si care mi-a facut un desfasurator pe baza seriei de sasiu. Nasol, mai bine nu eram curios...

Situatia e cam asa: cele mai scumpe placute sunt 690 la el; la reprezentanta am dat peste 1200 (fara manopera). Senzorii: 30 de lei bucata; la reprezentanta am dat 120 pe bucata.

Ulei Castrol Edge: la el e in putin peste 30 de lei un litru, la reprezentanta am dat 76.

Asta e specula, nu comert.

Sunt realist si stiu ca toti trebuie sa traiasca dar, la diferentele de mai sus, cuvantul "jepcari" mi se pare mult prea  bland.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, nu vreau sa te dezamagesc, dar cel putin la placute exista diferenta intre cele ATE care sunt pt masina asta si cele ATE ( OEM ) pe care le iei de la reprezentanta. Si nu e o chestie valabila doar la TOUAREG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

da, diferenta de care vorbesti e la pret ... 

masina nu vine cu ate, cel putin a mea a venit, din fabrica, cu pagid pe fata si brembo pe spate

la reprezentanta mi-au cerut aproape 4000 ron pentru schimbatul placutelor fata spate ... cu placute cred ca trw luate de mine si senzori bosch si puse la ceva service autorizat RAR a costat pana in 1200 lei

si nu a fost nici o diferenta alta decat de bani

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!