Jump to content

Achizitionare Passat B7


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

@bogdan_ , sa nu zici ca esti multumit de A4 B8 cu 3 copii ?

Si mie imi place A4, dar cum zice alt coleg la spatiu in spate si portbagaj e diferenta enorma, doar cu A6 si BMW 5xx poti compara..

La Audi, inlclusiv A6, nu mi a placut pozitia de la volan, fata de usi, bord, etc, daca esti inalt peste 180, cum e cazul meu, in Passat e mai confortabil.., sa fie clar nu vorbim de sport, ca o barca nu e masina sport, e confort de familie..

Singura masina care mi-a placut la condus si pozitie la volan, dupa Passat este BMW 5xx, exceptand SUV urile X3,X5..

Toate masinile cu care am facut comparatie erau aproximativ din acelasi an 2012-2013, probabil o persoana pana in 1,75 inaltime se descurca bina si in A4..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi A6 chiar are spatiu interior pe langa A4 , la A4 spui ca ai masina in 2 usi si vorbesc serios cand spun asta , chiar am mers cu un prieten , eu am 1.78 dar el are 1,85 inaltime , si a vandut masina dupa primul drum de Arad pentru ca intra greoi in ea , plus ca in spatele lui nu incapea nici un copil macar pe bancheta , decat cu picioarele ridicate pe bancheta doar , ca spatiu nu mai era aproape deloc la picioare in spate (nu glumesc e ff mic spatiul interior) La fel o cumparase si el pt motor si frumusete insa la drum te "nenoroceai" fizic cinstit , inca odata asta daca ai peste 1,70 si vrei sa folosesti toate 4 locurile ale masinii , daca le vrei doar pe cele din fata e ok A4 pentru persoane pana in 1.75 ! Salutari 

în urmă cu 16 ore, bogdan_ a scris:

Sa nu facem versus insa ar trebui sa stii ca A4 este modelul premium al grupului vag si e considerat mult mai bun decat Passat, ambele sunt din aceeasi clasa. Eu am ambele si stiu ce spun.

Passat-ul de 10 mii de euro probabil va avea nevoie de schimbat distributia, poate volant, poate un set de cauciucuri insa aceste reparatii nu sunt excluse nici la unul mai scump dar macar la masina ieftina ai avantajul ca ai luat-o ieftin.

Probabil va avea nevoie si de EGR de o vinde in banii aia , probabil vei avea probele si cu DPF de o vinde in banii aia , probabil ca vei schimba TOT kitul de ambreiaj nu doar volant de care pomeneai , distributia automat o vei schimba , si alte lucruri mici pe care nu le bagi in seama pentru ca la 10-11 mii omul o sa-ti spuna in fata , ce vrei sa-ti dau la banii astia masina noua ? sa nu mai vorbim si de faptul ca la banii aia o poti cumpara gata "tavalita" si facuta gata "impecabila" , am vazut ceva masini "impecabile" "bune" la viata mea , la preturi bune cum vor majoritatea sa cumpere ... Iti poti face o socoteala ce bani sa ai deoparte dupa ce iti iei un Passat la cca 10-11 mii de euro si ai sa aflii raspunsul tau !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Într-un comparativ între Passat și A4 ambele cu motoare pe benzina de 1,4 TSI ACT, a câștigat vw tocmai datorita spațiului mai mare. 

Și tocmai pentru că Audi este premium, ar trebui să coste mai mult decât un Passat cu acelasi dotări.

Am stat și în seria 5 din 2012 break și într-adevăr este mare, dar parca mai mult la exterior. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi nu e un versus ar trebui sa fiti constienti ca Passat este un Golf mai mare pt. ca au aceeasi platforma MQB cu motor transversal.

Am si Passat si Golf si A4 si pot sa fac o comparatie corecta. Passat este un Golf mai mare si atat. A4, A6, 3er, 5er sunt masini din alt film unde calitatea este punctul principal.

Masinile serioase de la A4 in sus au motor longitudinal care ofera spatiu mai mare in fata si o tinuta de drum mai buna.

Passat este in clasa medie cu A4 si seria 3.

11 hours ago, mark21 said:

@bogdan_ , sa nu zici ca esti multumit de A4 B8 cu 3 copii ?

Avem doi copii si suntem foarte multumiti de A4 B8. Suntem la fel de multumiti si de Golf dar si de Passat pt. ca este loc suficient in toate pt. o familie cu doi copii.

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, bogdan_ said:

Avem doi copii si suntem foarte multumiti de A4 B8. Suntem la fel de multumiti si de Golf dar si de Passat pt. ca este loc suficient in toate pt. o familie cu doi copii.

Ultima fraza face toti banii.., de asta am si eu Passat, pt mine Golf 6 e cea mai buna masina ever, dar nu pt 2 copii, doar fara bagaje poate...

Modificat de mark21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si acestea fiind spuse ... game over! 

Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/19/2016 at 9:17 AM, mark21 said:

@bogdan_ , sa nu zici ca esti multumit de A4 B8 cu 3 copii ?

Si mie imi place A4, dar cum zice alt coleg la spatiu in spate si portbagaj e diferenta enorma, doar cu A6 si BMW 5xx poti compara..

La Audi, inlclusiv A6, nu mi a placut pozitia de la volan, fata de usi, bord, etc, daca esti inalt peste 180, cum e cazul meu, in Passat e mai confortabil.., sa fie clar nu vorbim de sport, ca o barca nu e masina sport, e confort de familie..

Singura masina care mi-a placut la condus si pozitie la volan, dupa Passat este BMW 5xx, exceptand SUV urile X3,X5..

Toate masinile cu care am facut comparatie erau aproximativ din acelasi an 2012-2013, probabil o persoana pana in 1,75 inaltime se descurca bina si in A4..

asta daca passatul de care zici nu are suspensii adaptive :)

Spatiul pe care il ofera A4 B8 pentru pasagerii din spate este aproape ridicol. La A4 B7 cred ca este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut! Tata este proaspatul posesor al unui VW Passat B7 2012 motor 1.6 TDI 105CP. Si da, l-a cumparat din Franta :) A dat pe el 12000 euro, km putin peste 130000. Momentan nu are de gand sa vina in tara, il va folosi acolo. I-am cerut totusi VIN-ul in speranta ca un coleg binevoitor sa ma poata ajuta cu niste informatii suplimentare. Va multumesc anticipat!

WVWZZZ3CZCP077881

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este highline , cum zice in anunt, e confortline.

Pretul e diferit si in functie de echipare , nu numai anul de fabricatie , km si motorizare.

Altfel, e o masina corecta  cu km putini si pret bun. Asta inainte de verificare istoric.

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, stiu ca nu este highline, insa la pretul acesta este putin probabil sa gasesc unul highline in regula. Am cautat si in Germania, iar preturile sunt simtitor mai mari la o masina ca aceasta cu dotari asemanatoare si acelasi an, dar bineinteles mai multi km.

 

Am gasit highline adus din Germania la samsari, cu 13000 euro si 160.000 km "reali" insa ma indoiesc ca este ok. http://autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-b7-ID7Gh2i7.html 

Inca una adusa, foarte dotata: http://olx.ro/oferta/volkswagen-passat-b7-ID6DSpi.html

Ar mai fi varianta aceasta, tot din Romania, insa cu interior crem. http://autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-ID7GhVbB.html

Modificat de nclsamy310
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica seriile si masinile la reprezentanta, si mai vezi. LA cea cu interior crem poti pune huse facute la comanda, dar tot raman fetele de usi, plafonul si bordul sensibile la jegul din RO...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/16/2016 at 9:52 AM, nclsamy310 said:

Da, stiu ca nu este highline, insa la pretul acesta este putin probabil sa gasesc unul highline in regula. Am cautat si in Germania, iar preturile sunt simtitor mai mari la o masina ca aceasta cu dotari asemanatoare si acelasi an, dar bineinteles mai multi km.

 

Am gasit highline adus din Germania la samsari, cu 13000 euro si 160.000 km "reali" insa ma indoiesc ca este ok. http://autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-b7-ID7Gh2i7.html 

Inca una adusa, foarte dotata: http://olx.ro/oferta/volkswagen-passat-b7-ID6DSpi.html

Ar mai fi varianta aceasta, tot din Romania, insa cu interior crem. http://autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-ID7GhVbB.html

la multe masini vei avea surpriza sa constati ca pe carte este "mai noua" . Pe talon si cartea service este trecuta data cand masina a rulat primii km. Climatizarile "2013" sunt defapt montate incepand cu 2012

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de fapt incepand cu nov/2011

13 minutes ago, yuk said:

Am gasit highline adus din Germania la samsari, cu 13000 euro si 160.000 km "reali" insa ma indoiesc ca este ok. http://autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-b7-ID7Gh2i7.html 

asta clar nu recomand . sigur e aranjata, dtpdv . incearca pe cele din ro , am vazut ca au inceput sa apara tot mai multe, insa tot de la baietii care se ocupa cu masini le cumperi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BlackblueRider

Salut!A sosit emotionantul moment:) sa mi schimb masina si dupa luni de research m am oprit la vw passat b7 variant tdi preferabil 170cp. Motivele sunt multe pro(design,spatiu,optiuni,pret) In schimb temerea mea (alimentata constant de mecanicul meu si amici de ai mei care tot schimba volante si cutii de viteze) cea mai mare versus masinile  generatie mai noua e ca sunt f stricacioase si gauri de bani. Din 2008 am un audi a4 2004 avant 1.9 tdi 131 cp luat din  De  la 170k si am ajuns la 560k. Problemele au fost minore la ea.nu am schimbat nici macar ambreiajul. Fac cca 50k pe an si intrebarea mea e daca mi iau un passat b7 din De cu cca 170k am sanse sa ajung la 300k fara interventii financiare majore? La ce sa ma astept sa schimb si cu ce costuri. Daca masina in De o sa coste fara tva 12k e peste 3 ani si cu 300kkm cat credeti ca o sa o pot vinde? A4 ul intentionez sa l pastrez ca oricum nu mi l ia nimeni la km astia:) Astept cu interes raspunsurile voastre si multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa bagi bani in ea. Nu e la fel ca A4 le din 2008 si in principiu nici o masina mai noua nu mai este la fel ca cele mai vechi. Indiferent ce alegi (poate la clasele superioare care costa si mai mult) sunt facute prost ....adica la maximum de economie. De ex eu intr-un an si jumatate am schimbat 2 incuietori la hayon. Asta e doar un exemplu. Incuietoarea are inea un "melc" de PLASTIC care se rupe pur si simplu.

Mult noroc, ca tine un pic si de noroc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BlackblueRider
On Sunday, July 24, 2016 at 1:53, Manuel N. a scris:

O sa bagi bani in ea. Nu e la fel ca A4 le din 2008 si in principiu nici o masina mai noua nu mai este la fel ca cele mai vechi. Indiferent ce alegi (poate la clasele superioare care costa si mai mult) sunt facute prost ....adica la maximum de economie. De ex eu intr-un an si jumatate am schimbat 2 incuietori la hayon. Asta e doar un exemplu. Incuietoarea are inea un "melc" de PLASTIC care se rupe pur si simplu.

Mult noroc, ca tine un pic si de noroc :)

Salut Manuel! Daca imi setez asteptarile corect macar n am sa fiu dezamagit ! :) multumesc pt raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Vreau (si eu) sa cumpar un VW Passat B7, 2 TDI, vechime maxim 2012 (sau 2011), km pana in 150.000 si pret in jur de 12000 E. Am gasit pe autovit 2 masini care par interesante . Ce parere aveti de exemplarele astea ?

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-ID7GhAeb.html#00490e5466 

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-ID7GhDXr.html#00490e5466

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-b7-ID7Gi88X.html#e8807cd4a0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima nu e 2012. E 2011 conform VIN-ului. A doua e cu prima inmatriculare in 2012 candva dar e 2013 in serie probabil. Ultima e ceva mai dotata dar fara navigatie. Prima si a treia nu prea cred sa aiba km reali. A doua posibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!

In afara de reprezentantele VW, pot sa mai verific in alta parte km (daca sunt reali)? Stie cineva daca de pe site-urile de verificari auto se obtin informatii relevante sau dai banii degeaba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt curios,  am văzut doua tipuri de clima pe r passat b7,  una cu 2 rotite,  iar alta cu 3. Cea cu 2 e de generație mai noua sau greșesc? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clima cu 3 rotite e mai noua, incepand cu 2012.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare mie sau e mai urata varianta mai noua? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!