Jump to content

Achizitionare Passat B7


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

Da deci am fost sa vad masina. Ideea e ca e o masina misto, are niste mici zgarieturi si urme de pietricele pe ea insa nimic grav. Din ce am inteles masina a fost cumparata anu trecut din Italia cu km undeva la 140000 km, in prezent ea avand 177000 km. Totul functioneaza pe masina si se comporta normal, cel putin din ce mi-am putut eu da seama. Ce nu prea mi-a dat incredere in schimb a fost interiorul care nu prea arata a masina la km astia, nu e nimic rupt sau treburi de genul si posibil sa fie si din cauza exploatarii insa iti lasa un aer de vechi, mai vechi decat 177k km sa zic asa. Sau poate sunt eu prea pedant, dreaq stie. Repet totul functioneaza pe masina din ce am vazut eu la lumina zilei cel putin. Ca probleme, am inteles ca trapa face figuri din cand in cand, gen se blocheaza intr-o anumita pozitie si trebuie insistat pt inchiderea ei. butonul de la start engine/keyless este intr-o stare naspa sa zic asa, pe alocuri este luat argintiul ala de pe el, poate e normal asta, dar nu ma pot pronunta fiindca nu am mai avut masina cu buton de start. Trebuie vazut istoricul la masina asta in mod cert, chiar asta ma preocupa acum sa gesc pe cineva sa pot sa ii dau VIN-ul si contra cost daca e, sa-mi poata spuna ceva despre ce s-a intamplat cu acest autoturism in de-a cursul anilor. Daca istoricul e curat, posibilitate mare sa o cumpar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, Retzius said:

Noutati cu privire la istoric? 

Lipseste un an de istoric de service sa zic asa in linii mari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dumi, ca sa iti faci o idee despre pretul masinii postate de tine, am cumparat ceva asemanator fara trapa panoramica insa cu alte extrase, de la Autohaus. Pretul a fost acolo 16800, cu istoric verifcat, distributie schimbata din cauza pompei de apa la approx 140k. Masina a fost cumparatala 153k km. 

Modificat de myh21ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a elucidat si treaba cu anu lipsa. Se pare ca anul lipsa este de fapt, anul trecut cand masina a intrat in tara si din nu stiu ce motive, nu se vedeau interventiile facute la noi in istoricul ei, pana la urma mi-au fost confirmate si intrarile in service din Romania, exact cum au fost descrise de catre vanzator. Km sunt reali, la momentul actual in jur de 178000.

La pranz ma vad cu proprietarul sa facem demersurile de vanzare-cumparare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dumi, sa o stapanesti sanatos!

 

Ce parere aveti de aceasta? http://autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-ID7GgNRB.html#bf824072b2 

Eu as vrea neaparat berlina. Stiti cumva ce varianta de DSG este montat pe acest model? Am inteles ca DSG 7 ar avea probleme...

23 minutes ago, Retzius said:

DSG 6 e  montat pe modelul postat de tine si de regula nu apar probleme daca  schimburile de ulei se fac la timp si e folosita corespunzator. DSG 7 e montat pe motoarele pe benzina,iar problemele apar din cauza ambreiajului uscat.

 

 

Multumesc mult! In rest masina pare in regula, nu? Merita un drum si o verificare? 

Modificat de nclsamy310
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DSG 6 e  montat pe modelul postat de tine si de regula nu apar probleme daca  schimburile de ulei se fac la timp si e folosita corespunzator. DSG 7 e montat pe motoarele pe benzina,iar problemele apar din cauza ambreiajului uscat.

Modificat de Retzius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica istoricul. Pretul e cam dubios pt echiparea de fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ha, ha , masina de mai sus e a mea.

Pot da detalii, oricand, celor interesati.

Modificat de ph13xlv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/30/2016 at 5:47 PM, nclsamy310 said:

Dumi, sa o stapanesti sanatos!

 

Ce parere aveti de aceasta? http://autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-ID7GgNRB.html#bf824072b2 

Eu as vrea neaparat berlina. Stiti cumva ce varianta de DSG este montat pe acest model? Am inteles ca DSG 7 ar avea probleme...

 

 

Multumesc mult! In rest masina pare in regula, nu? Merita un drum si o verificare? 

Are DSG 6 . Totusi cred ca ar trebui urgent un schimb ulei la cutie ... ultima intrare e undeva in toamna f aproape de al-4 lea schimb (interval de 60k km).

Masina f frumoasa impecabila ca aspect iar daca nu te deranjeaza km atunci si pretul e beton chiar daca masina nu e 2013 (nici macar pe serie) .

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa se intampla cu masinile de "bisnitari" , chiar daca nu e 2013 , ei trec 2013 , ca te duci de la drum lung si cand ajungi iti place masina si "tre` sa taci de an " asa crede el !!! Cel mai urat lucru !

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un "trend" foarte aiurea asta cu datul anului în față, cam la toate mărcile germane, trist. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legatura cu marcile , are legatura cu " caracterul bisnitarului" ...

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect . Una e cand e fabricata sa zicem 08/2012 dar este my year 2013 ... pana la urma pe cartea de romania va scrie 2013 la anul de fab.... si una e sa fie 10/2011 si sa o vinzi ca fiind 2013 . Din pacate chiar daca nu toti , majoritatea revanzatorilor profita de naivitatea cumparatorilor . .. si de ar fi vorba doar de asta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o chestie sigura ca din luna a 8-a iti trece anul urmator pe carte ? Eu nu cred ! Cat timp detaliile anuntului nu corespund cu realitatea deja nu ai de ce sa cumperi masina aia ...

 

 

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@Ungureanuion, te rog sa renunti la QUOTE. Nu faci decat sa dublezi podturile inutil.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa e in RO, ce este peste luna a 6a iese pe carte anul urmator, la fabricatie. O prostie romaneasca, probabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mare prostie normal , platesti in plus cand de fapt ea dupa serie o gasesti un an mai vechi ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

53 minutes ago, ph13xlv said:

Da, asa e in RO, ce este peste luna a 6a iese pe carte anul urmator, la fabricatie. O prostie romaneasca, probabil.

Nu e din Ro treaba asta.. e de la producator :)

BMW spre exemplu daca e fabricat in luna 12 anul 2011 iese in carte tot anul 2011. Este vorba probabil de a 10-a cifra din VIN care a unii producatori dupa luna a 6-a se trece cea corespondenta cu anul urmator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/1/2016 at 0:24 PM, dr_dumi said:

Este un "trend" foarte aiurea asta cu datul anului în față, cam la toate mărcile germane, trist. 

pe talon si pe carnetul de service scrie data cand masina a rulat primii kilometrii, restul este gargara unor spargatori de seminte care au renuntat la schimbul de valuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la prima vedere si mai intai de toate .... masina este fabricatie 2011 .

 

nclsamy310 ai luat masina aia de la pitesti ?

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!