Jump to content

Achizitionare Passat B7


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

Hahaha...interesant. Oricum, configuratorul online nu e o scula 100% de incredere, dealerii folosesc alt program cand configureaza masina. Eu m-as duce la un dealer sa imi faca configuratia cu softul lor.

Cand am comandat masina, am vazut 2 mici diferente fata de configuratia germana:

- Passatul din Romania vine cu pachetul de fumatori, in Germania fara;

- Passatul din Romania vine cu volan de plastic, fara comenzi in configuratia CL; in Germania volanul multifunctional de piele e inclus in serie pt. CL.

Sa fie povestea asta ceva similar, adica: servodirectia nu e serie in configuratiile pentru Romania, se vinde insa ca optional cu un nume frumos: "Servotronic" :icon_thumleft: . Pe pagina cu dotarile serie o fi ramas ca or fi uitat sa-l stearga...

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dinu_s merci de raspuns. mai insist la dealer sa clarifice. o sa va spun cum s-a rezolvat.

legat de XDS stii ceva? merita pus? acum si asta a aparut ca optiune la 140 cp. inainte era disponibil la 170 cp si 210 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca nu merita. Din cate stiu, XDS este blocarea electronica a diferentialului se face numai la viteze mici, probabil implementata de un soft care foloseste intens ESP-ul (de aici vine partea cu "electronica" din nume). Era probabil instalata in serie pe motoarele mai mari pentru ca poate rupeau mai usor aderenta. Daca su stii ce sa faci cu banii, ti-as recomanda optionale care chiar ajuta (nu toate mi le-am pus si eu, e mai mult din ce zic altii care le au):

- DSG;

- incalzirea temporizata a interiorului;

- RCD/RNS 510;

- Climatronic;

- ParkAssist/ParkPilot (mai ales impreuna cu RCD/RNS 510)

etc

PS: Uite aici lexiconul tehnologiilor VW. http://www.volkswagen.de/de/Volkswagen/InnovationTechnik/technik-lexikon.html Daca nu intelegi germana, poti traduce cu Google Translate

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut dinu_s. Mi-am pus tot ce ai amintit mai putin incalzire temporizata a interiorului (nu ca n-ar merita dar nu mai am bani :)). Eu stiu ca XDS este o extensie a EDS care intradevar se foloseste de senzori ESP si de sistemul de franare.. Nu este ceva mecanic, nu este un real LSD (limited slip differential). Pe de alta parte EDS lucreaza doar pana la viteze de 30km/h in schimb XDS este facut sa lucreze la viteze mari. Mai jos am facut rost de ceva descriere:

"Our new XDS technology lets you grip the road when cornering fast. It improves responses to ensure an even safer drive.

XDS is an advanced electronic differential lock, linked to a sophisticated Electronic Stabilisation Programme (ESP) system. We designed it to maximise road holding and improve responses, especially when cornering.

How does it work?

In moments of fast cornering XDS gives out exactly the right amount of power, providing pressure on the inside wheel to prevent wheel spinning. The result is better traction and a reduction of any tendency to under steer.

You'll experience a more agile, precise and calm driving performance with better traction out of bends. In other words, you can enjoy sporty driving in your Volkswagen, knowing you have a reassuringly higher level of safety."

Clar este si mult marketing dar ma gandesc ca merita 190 euro pentru ceva inbunatatire in situatiile de subvirare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, da 190 EUR nu e mult, dar sincer nu stiu cat aduce asta sau daca intr-adevar se simte. Sunt convins ca Sportfahrwerk se "simte" mult mai clar decat XDS. Multi spun ca masina merge "ca pe sine", se comporta foarte stabil in curbe etc. Evident, intrebarea e daca vrei sa renunti la confort pentru sportivitate (si asta inseamna sa simti toate gropile din asfalt!). In Romania vad ca destul de multi comanda pachetul de drumuri grele, adica suspensia mai inaltata. Asta cica scade din stabilitatea masinii, dar pe de alta parte in Ro se circula oricum destul de incet, poate nu e o limitare asa grava...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am clarificat cu delear-ul si servotronicul care vine ca optionala la pretul de 167 euro este o varianta evoluata a servodirectiei electromecanice, adaptabila in functie de viteza care vine pe serie.

Prin urmare, servotronicul este tot electromecanica dar este mai asistata la viteze mici si devine mai sportiva, rigida la viteze mari. De asemena are compensare pentru vant lateral constant si pentru drum inclinat.

Senzorii folositi sunt cel de unghi al volanului, cel de RPM si viteza din ESP, poate si altii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este aceeasi ca functia CITY de pe Fiat-urile de generatie mai noua,numai ca, cel putin pe asa este pe masina sotiei,aceasta functie se poate activa sau dezactiva avand un buton dedicat pe consola.

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata! Joi am ridicat Passatul de la dealerul din Bucuresti, vineri dimineata la 5:30 eram in drum spre casa.:)

O sa revin cu detalii, acum scurt, primele impresii:

- nivel de zgomot foarte scazut (am masurat 74db pe autostrada la 170km/h (viteza de pe GPS!), cu rotille de iarna);

- super Side-Assist-ul, Park-Assistul nu ma incanta asa mult, pot parca mult mai bine si mai repede ca el singur ;) O sa incerc, poate tre sa ma obisnuiesc;

- super consum; in prima 1000 km (Bucuresti - Nickelsdorf) a consumat 4.7% pt. o viteza medie de 78km/h; de acolo pana acasa (in Germania), am mers nitel mai tare, a consumat pe distanta de 800km 5.6% pentru o viteza medie de 109km/k. Si autonomia imi place, practic am facut 1160km cu primul rezervor, de la Bucuresti pana la St. Polten (ca. 50km dupa Viena) :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stapanesti sanatos masina si fara evenimente!!! da-ne mai multe detalii despre masina ta....motorizare, versiune, jante etc...

Consumul tau mi se pare foarte bun!

ti-am gasit postul referitor la comanda masinii! si eu am aceasi motorizare dar sub 5,4 nu mi-a luat niciodata afara, dar probabil ca am condus ceva mai sportiv...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am condus destul de incet, n-am vurt sa depasesc 2000 de ture in prima mie de km. Asta inseamna pe drum drept 130km/h in viteza a 6-a. In plus, am respectat sugestia masinii de schimbare a vitezei, asta reduce consumul. Probabil ca mergea redus si mai mult, daca mergeam fara tempomat. ca incarcare, am fost 2 pasageri cu bagaje plus setul de roti de vara, deci o incarcare "medie".

Am luat Passat Variant, B7 Confortline 2.0TDI, 140 CP, manuala. Ca optiuni, am pus:

- Climatronic;

- Airbaguri laterale spate (+ pretensionare centuri spate);

- Alarma OEM;

- Side-Assist;

- Faruri ceata;

- Geamuri fata laminate, spate fumurii;

- Oglinzi exterioare rabatabile;

- Tempomat;

- Park-Assist cu ParkPilot;

- Radio RCD 510;

- Scaune fata + duze incalzite;

- Presiune pneuri;

- Volan multifunctional piele;

- Islandgrau metallic.

Rotile de vara sunt Dunlop pe jante Perugia, 215/55/R16. Cele de iarna tot Dunlop 4D 205/55/R16 pe jante Rial Milano (culoare titanium). O sa pun ceva poze mai incolo, cand gasesc timp...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) mie dealaru m-a sfatuit sa nu depasesc 3000 de ture in primii 1500 km :) .... una peste alta sunt foarte multumit de alegerea facuta, chiar ma relaxeaza cand o conduc iar de consum nu mai vb... mie mi-a luat 5,9 Buc-Iasi 4 persoane + bagaje mers putin alert... in oras cred ca ia undeva pe la 7,5-8 in conditiile de trafic 7.30 , 16.30

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru achizitie, cat mai multi km fara incidente!

Ai uitat cred sa mentionezi mai sus 4motion, parca asa luasei..

Ce chestie, mie mi a venit cu anvelope de vara bridgestone, tie cu dunlop, care o fi treaba..?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comand si eu astazi Passat B7 BMT. CL 2.0 TDI/140 CP CR,DSG6 dupa 2 luni de investigat optiuni, dupa 300 km de drive test si dupa multe socoteli cu banii :)

Acestea sunt optiunile:

- Aer conditionat "Climatronic" reglare automata pe 2 zone, separat stanga / dreapta, ventilatie indirecta

- Airbag lateral pentru locurile din spate,inclusiv pretensionare centuri de siguranta spate si avertizare pentru nefixare centuri spate.

- Alarma antifurt -imobilizator electronic- senzor supraveghere interioara- inchidere confortback -up horn si protectie antitractare.

- Blocare electronica a diferentialului XDS

- Faruri Bi-Xenon cu iluminare dinamica si lumini de drum permanente LED,instalatie spalare faruri,lampi spate in tehnologie LED, placuta inmatriculare spate luminata in tehnologie LED

- Faruri de ceata cu lumina de viraj inclusa

- Parbriz incalzit

- Park Pilot (avertizare acustica pentru obstacole fata/spate)

- Radio CD RCD 510,functie mp3 ,CD-changer pentru 6 CD-uri,,8 incinte acustice, antena Diversity si conector multimedia AUX IN.

- Scaune fata incalzite inclusiv duze instalatie spalare parbriz incalzite

- Servotronic

- Sistem monitorizare presiune pneuri

- Tempomat

- Volan multifunctional piele 3 spite, control DSG,radio si telefon

Am reusit sa obtin un discount de 10%.Am sperante ca o sa vina in ultima saptamana din ianuarie. sper sa se lucreze in Germania intre Craciun si Anul Nou :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari faci o alegere buna...la cat te duce investitia si cat primesti discount din partea dealarului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru achizitie, cat mai multi km fara incidente!

Ai uitat cred sa mentionezi mai sus 4motion, parca asa luasei..

Ce chestie, mie mi a venit cu anvelope de vara bridgestone, tie cu dunlop, care o fi treaba..?!

Multumesc, si tie la fel! Nu am luat 4motion, si bine am facut, ca mai asteptam 1-2 luni in plus ;) Anvelopele nu sunt intotdeauna aceleasi, dar oricum sunt numai din clasa "Premium".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu citisem tot cu atentie 10% e foarte bine...eu am primit doar vreo 5% si eram super incantat... o sa te indragostesti de masina !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comand si eu astazi Passat B7 BMT. CL 2.0 TDI/140 CP CR,DSG6 dupa 2 luni de investigat optiuni, dupa 300 km de drive test si dupa multe socoteli cu banii :)

Acestea sunt optiunile:

- Aer conditionat "Climatronic" reglare automata pe 2 zone, separat stanga / dreapta, ventilatie indirecta

- Airbag lateral pentru locurile din spate,inclusiv pretensionare centuri de siguranta spate si avertizare pentru nefixare centuri spate.

- Alarma antifurt -imobilizator electronic- senzor supraveghere interioara- inchidere confortback -up horn si protectie antitractare.

- Blocare electronica a diferentialului XDS

- Faruri Bi-Xenon cu iluminare dinamica si lumini de drum permanente LED,instalatie spalare faruri,lampi spate in tehnologie LED, placuta inmatriculare spate luminata in tehnologie LED

- Faruri de ceata cu lumina de viraj inclusa

- Parbriz incalzit

- Park Pilot (avertizare acustica pentru obstacole fata/spate)

- Radio CD RCD 510,functie mp3 ,CD-changer pentru 6 CD-uri,,8 incinte acustice, antena Diversity si conector multimedia AUX IN.

- Scaune fata incalzite inclusiv duze instalatie spalare parbriz incalzite

- Servotronic

- Sistem monitorizare presiune pneuri

- Tempomat

- Volan multifunctional piele 3 spite, control DSG,radio si telefon

Am reusit sa obtin un discount de 10%.Am sperante ca o sa vina in ultima saptamana din ianuarie. sper sa se lucreze in Germania intre Craciun si Anul Nou :)

Asteptare usoara atunci! ;) Vad ca n-ai pus pregatire de telefon, nu te-ar tenta? Eu o gasesc foarte folositoare...;) Vezi ca alarma (daca nu stiai deja - ziceai ca ai studiat optiunile) nu e din aia "urlatoare" ;) Adica nu incepe sa tzipe daca zgaltai masina, ci numai daca incearca cineva neautorizat sa plece cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat si la telefon. Este ok (ma refer la varianta plus sau premium) dar am preferat alte optiuni datorita costului.

De alarma recunosc ca nu m-am interesat deloc si ca nici nus tiu prea multe. Faptul ca nu e din aia urlatoare este bine sau rau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana asta imi ajunge si mie 2.0TDI HL 4M 170CP DSG7 /full - comandat in prima jumatate din iulie... apropo de asteptare, dar sper sa merite pentru ca trec de la un 325xi de 220CP (din 2007) pe care il voi vinde in curand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat si la telefon. Este ok (ma refer la varianta plus sau premium) dar am preferat alte optiuni datorita costului.

De alarma recunosc ca nu m-am interesat deloc si ca nici nus tiu prea multe. Faptul ca nu e din aia urlatoare este bine sau rau?

Pentru mine e bine...;)

Saptamana asta imi ajunge si mie 2.0TDI HL 4M 170CP DSG7 /full - comandat in prima jumatate din iulie... apropo de asteptare, dar sper sa merite pentru ca trec de la un 325xi de 220CP (din 2007) pe care il voi vinde in curand.

Hmm...eu as trece oricand invers ;) Evident, masinile difera ca optiuni/materiale/etc datorita celor 4 ani diferenta, insa BMW-urile nu se compara tehnic cu VW...;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana asta imi ajunge si mie 2.0TDI HL 4M 170CP DSG7 /full - comandat in prima jumatate din iulie... apropo de asteptare, dar sper sa merite pentru ca trec de la un 325xi de 220CP (din 2007) pe care il voi vinde in curand.

Hmm...eu as trece oricand invers ;) Evident, masinile difera ca optiuni/materiale/etc datorita celor 4 ani diferenta, insa BMW-urile nu se compara tehnic cu VW... ;)

Cu siguranta nu va fi aceiasi experienta, dar B7 va fi masina de servici prin urmare sper sa am o experienta placuta. Voi fi la prima experienta VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai comandat masina?Multumesc.

E un discount foarte bun poate ..... ma duc si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am obtinut discount-ul de 10% la AutoWorld Cluj-Napoca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am obtinut cu greu 10%.. impresia mea a fost ca au devenit mai flexibili cand a fost vorba sa renunt la varianta 2.0 170 CP + 4M+DSG (pana la urma am luat 140 CP fara 4M dar cu DSG)

pregatirea de telefon 9ZB (prin BT, nu cea premium) este f tare, conlucreaza toate - comenzi pe volan, Rcd, CB..si lucreaza excelent cu iphone, se poate folosi functia de ipod.. Peste asteptari parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ,o sa tin cont de discount-ul de la cluj,dar avem o mare problema TIGUAN sau PASSAT.

La tiguan e o promotie, 3200 discount, la passat nu va intra sau dealerii au marja asta de pot sa faca 10%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!