Jump to content

Circuit radiator incalzire


reva
 Share

Postare recomandată

nu a fost paleta. nu stiue xact ce , ca tata afcut reparatia, cand eu eram la servici.

a fost un furtun de la circuitul de incalzire. era murdar obturat. s-a by-passat si merge. ciruitul ala ajuta sa bage caldura mai repede, dar acum dureaza putin pana reuseste sa faca cald..dar merge ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • adrry

    20

  • Viorel C

    14

  • reva

    12

  • taz21

    9

Top Posters In This Topic

Abia acum de curind am reusit si eu sa schimb caloriferul, ca nu se mai putea. Dupa ce l-am scos pe cel vechi, avindu-le pe amindoua, am "descoperit" ca cel vechi era partial infundat dar si fisurat. Asa ca toate incercarile mele de curatare si de astupare pori folosind diverse chimicale s-au dovedit pina la urma pierdere de timp si de bani (am reusit doar sa...blochez un termostat).

In concluzie daca aveti probleme cu incalzirea, nu pierdeti timpul cu pseudosolutii gen solutii de curatat sau de astupat porii ci apucati-va si inlocuiti caloriferul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

solutia de curatat nu cred ca strica daca vezi ca e apa maro (clar ai depuneri).... doar asta de astupat fisuri mi se pare o aiureala... pt. ca si asta practic face niste depuneri pe fisuri de le astupa, nu ? ca asa zice pe prospect.

singura chestie e ca dureaza si trebuie sa respecti procedura de utilizare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit solutia de curatat in tentativa de a desfunda caloriferul. N-am reusit. In schimb a aparut por pe care am incercat sa-l astup cu cealalta solutie... Asta a astupat porul dar mi-a blocat termostatul. Asa am am ajuns la concluzia ca sunt loterie si-ti mai fac si pocinoage la care nu te astepti.

Daca vreti totusi sa folositi astfel de solutii, citeva precautii - pe care nu le gasiti in prospecte:

- Solutia de curatat este periculoasa in cazul in care ai multe depuneri (de pilda cind faci o curatare dupa mult timp, poate pentru prima data in toata istoria masinii). Atunci depunerile antrenate, fiind mai multe, se pot poticni intr-o gituire a circuitului, infundindu-l. Eu am gasit asa ceva exact in coltul radiatorului unde e termocupla. Cind am scos termocupla abia de picura lichid pe-acolo !

- Solutia de astupat pori - am folosit de la 2+2 cea forma de praf care e f puternica. Scoateti termostatul cind faceti tratamentul, altfel aveti sanse mari de a-l bloca. Pentru a avea efect maxim nu-l puneti in vasul de expansiune ci local la intrarea in radiator / calorifer sau unde-i problema. De asemenea clatiti f bine dupa.

Modificat de Viorel C
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

solutiile si prafurile astea nus pentru lunga durata..am auzit ca multi se plang ca au bagat si au blocat toata instalatia... parerea mea ca sunt utile in cazul ca iti crapa radiatorul ceva in mers, si bagi praf ca sa mai poti ajunge pana la un service ceva. da sa repari cu ele, sa si tina, n-am auzit pe nimeni. si eu am bagat la radiator si a blocat toata instalatia...cand am golit apa numa noroi maroniu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa-i. Cu cea pentru astupat pori sigur blochezi termostatul daca nu l-ai scos in prealabil.

Poti apela la ele numai in cazuri de genul s-antimplat in drum si cum sa fac sa ajung la un atelier / acasa ca sa repar. Sau, cum e in cazul meu, daca suferi de ceva gen lene amestecat cu curiozitate bolnavicioasa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

astazi am curatat caloriferu.Dupa m-ai multe tentative nereusite un prieten instalator a venit cu o ideie,sa folosim o pompa de curatat centrale termice.Am luat solutia de la magazin si pe treaba.Solutia este de culoare rosie,si daca caloriferu are depuneri de piatra se face verde,lafel cum s-afacut si la mine.Acum am caldura de nu pot sta in masina.AM DILUAT SOLUTIA CU APA ca sa nu se sparga caloriferu.Oricum era singura solutie inainte de dat jos,am zis sa incerc si pasta.La mine a mers. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut , eu am un golf 2 model canaian, ma poate ajuta si pe mine cineva cu ceva scheme electrice pentru sistemul de aprindere a bujilor incandescente?

 Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!