Jump to content

scoate fum


mexx
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor. de vreo luna ma confrunt cu o problema. masina scoate fum alb-albastrui , miroase cam ca ulei ars (sau asa cred eu),si papa ulei. maina are 90 000 km ,motor 1,2 , scimbul de ulei si filtre l-am facut pe la 86 000 km, ulei castrol magnatec, schimb vitezele cam in 2800 - 3000 de ture, nu circul foarte mult cu ea (si cand circul merg mai mult prin oras) in cursul saptamanii pentru ca lucrez ca sofer, am masina de servici si nu prea mai am cand sa merg cu a mea, benzina am bagat de cateva ori de la luk oil in rest de la rompetrol si omv . un sfat o parere??? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Daca scoate fum de ulei, ma gandesc ca iti si consuma ulei. Pot fi mai multe cauze, daca nu iti scotea fum inainte sa faci schimburile, poate ai pus un ulei care nu ii place. Se mai poate sa fie si de la segmenti, da' ar fi ciudata sa se duca brusc. Schimba mai intai uleiul, alege de aici in functie de cum conduci masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

Am o problema cu masina mea am avut probleme cu chiulasa si am necondiționat schimbat distribuția etc masina cand o turez pe loc scoate fum alb spre albastru dar numai cand o turez .am cautat pe forum dar nu am gasit , rog un moderator sa imi mute topicul . Vreau sa specific ca am băgat înainte 5w30 si nu scotea , si mecanicul mia zis ca se arde uleiurile după reparație 

Modificat de Traian rab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare . am achizitionat recent un Polo 1.2 AWY.Problema la motor este fumul scos in momentul in care turez motorul. Am verificat compresia si are 15 la fiecare cilindru. Furtunul care merge de la supapa de recirculare gaze la clapeta de acceleratie se stranguleaza adica  la clapeta trage foarte mult aer. Banuiesc ca nu e normal . Daca incerc sa dau jos capacul de umplere ulei motor se face vid si se da destul de greu jos. Daca cineva poate sa-mi dea un sfat ii multumesc antricipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut, am un motor Polo 1.6 BTS, fum alb, probabil inele și garniturile de supapă ar trebui schimbate. Ce este mai bine? ? Sa-l vand, sa repar motorul sau sa-l schimb? Am văzut site-uri dezmembrari și este foarte dificil să găsești un BTS lângă Cluj-Napoca.

Aveți vreun sfat?

Pardon my romanian level ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!