Jump to content

Probleme inchidere centralizata si lumina usa


Dobre
 Share

Postare recomandată

dragos.florentin

Mulțumesc frumos pentru informații Florin.Cred ca o sa ma duc cu masina la service poate imi spun sigur cei de acolo pentru ca nu imi convine sa dau niste bani pe alt modul si sa descopăr că nu am rezolvat mai nimic,am cautat si nu am gasit nimic identic,singura schimbare este la ultimele coduri scrise pe cutie care cred ca fac diferenta la eeprom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul de bare face diferenta....sau sa stii exact de pe ce masina provine...sau,in cazul meu,nu e problema clientului,ma ocup eu cap coadă de problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, am si eu o problemă cu inchiderea, am observat ca uneori cand masina este descuiata daca stau langa ea mai prin partea din spate, cu cheia in buzunar, se incuie singura, nu face mereu asa doar uneori si doar daca stau mai pe lângă portbagaj sa zic asa. Aveti idee de la ce poate sa fie? Am achimbat anul trecut broasca de la sofer cu alta sh, sa aibe vreo treabă? Si înainte sa o schimb mai facea asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are treaba. Face asa, deoarece e o funcție automata. Dacă descui masina și nu deschizi nicio usa, se încuie singura. Tot asa, daca deschizi usa, dar nu o vede masina, din cauza unei yale cu sw defect, etc...tot asa se comporta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe tester imi apare eroare la switch-urile de la ambele usi de pe spate, o sa caut alte yale sa le schimb, voiam sa stiu daca e problema din alta parte, gen modul de confort sau altceva, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George Alexe

Salut. Am si eu o problema cu deschiderea la passat B5.5 2005. Din telecomanda se inchid si deschid toate usile mai putin cea de la sofer. Lumina la usa merge, buzerul merge, de la broasca soferului se inchid si se deschid toate. Aveti idee care ar putea fi cauza?

 

Modificat de Manuel N.
Alte cereri cauta in aria prestari servicii!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoras broasca defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Salutare!

Ma lupt si eu de ceva vreme cu inchiderea centralizata. Simptome: usa spate stanga nu se deschide decat la a doua apasare a butonului telecomenzii, usa dreapta spate ramane cu "tumburusul" la jumatate cand o deschid, si trebuie sa o inchid de doua ori pentru a se inchide. Semnale pe avarii la inchidere nu am, deoarece din ce am citit nu intra in safe mode. 

Pe tester arata urmatoarele:

01329 - Convenience System Data Bus in Emergency Mode
        35-00 - -
01333 - Door Control Module: Rear Left (J388)
        49-10 - No Communications - Intermittent
00930 - Locking Module for Central Locking: Rear Left (F222)
        54-00 - Incorrectly Equipped
00930 - Locking Module for Central Locking: Rear Left (F222)
        27-00 - Implausible Signal
00931 - Locking Module for Central Locking: Rear Right (F223)
        27-00 - Implausible Signal

In burduful de pe stalpul din stanga am gasit apa.. sa vad ce ii pot face.

Ce este interesant este ca 3 usi intra in safe, mai putin cea spate dreapta care mereu este raportata invers. Cand e open e locked si invers.

Nu stiu de care sa ma apuc prima data si ce sa verific. 

Link video cu vag-com: 

 

Modificat de apasaciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

yala ai dat-o jos, refacut, verificat, etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum un an toate. o sa o mai desfac odata pe cea dreapta. pe stanga ce ar putea indica incorrectly equipped? oare de acolo intra in emergency mode?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! 

Revin cu rezultatele: emergency era de la usa stanga, nu stiu de unde intra apa in mufa de pe stalp si au oxidat pinii. Rezolvat problema contactelor in mufa de pe stalp si stanga merge perfect.

Dreapta spate am demontat-o. si am gasit un arc rupt la broasca :( asa ca acum astept curierul  cu una sh :) deci practic pot spune ca problema a fost rezolvata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Exact. Arcul mic de pe exterior, care vine la tamburus. 

De aceea am zis sa o demontezi si verifici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, am schimbat broasca spate dreapta si acum se incuie din telecomanda  dar atunci cand masina se deplaseaza  da sa se incuie dar imediat se descuie. Ca eroare apare : semnal implauzibil. oare unde sa mai caut? brosca este noua! multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

verifica mufa din stalp usa, sa nu fie pini oxidati. Tot asa ,daca yala este aftermarket,  e posibil ea sa fie de vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin și eu cu problema :la Golf 4 din 2001 mi se încuie toate ușile mai puțin cea de la șofer din partea dreapta. Pe stânga e rupt butucul. Broasca stânga nu mișcă nimic, rămâne deblocata peste noapte, așa am luat mașina. Pe tester da 01331 Modul comanda ușa șofer intermitent J386. Ma gândesc, posibil sa fie broasca terminata(mă refer la conexiunile electrice din ea). Orice sfat e bine primit. Mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da jos, verifica, refa lipiturile, curata colector motoras, schimba switch

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc Florin. Geamul merge bine, lumina când deschid ușa se aprinde... Crezi ca e posibil sa fie din broasca? Pe weekend înlocuiesc butucul ca e defect, și să văd dacă se inchide/deschide din cheie și pe stânga. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Posibil. Verifica si mufa din pillar stanga sofer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut am și eu o mica problema 

Din senin nu îmi mai funcționează geamurile electrice și luminile din plafon 

 

Am un Passat 3b2 1998 1.8 turbo 150cai

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica alimentarile modulului de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut domnilor. Am un passat b5.5 cod motor bgw si am usa spate stanga blocata pe safe. Am dat jos fata si vreau sa-i dau 12V direct la motorasul din yala. Va rog sa-mi spuneti ce culori su firele respective. Mufa din stalpul usii are doar 5 pini conectati din sase. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

intre modulul usii stinga spate si motorasul de inchidere (M47 pe schema)  sint negru/gri si negru/albastru

 

 

Screenshot_6.png

Modificat de alinfa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Nicolae Badea

Salut colegi am si uramatorile erorile din poza atasata la inchiderea masini. Ce trebuie sa verific?

IMG_20200816_164428717_MP~3.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broastele de la usile respective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!