Jump to content

Probleme inchidere centralizata si lumina usa


Dobre
 Share

Postare recomandată

verificati/reconditionati yala sofer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut pe toti. Sunt nou pe acest forum si doresc o lamurire . Inchiderea centralizata la vw passat 3b5 1,9 tdi  din 1999 nu mai functioneaza corect avand urmatoarele simtome:

1. se deschide si inchide din telecomanda numai usa stanga fata si portbagaj, celelalte raman inchise.

2. din comanda de pe usa sofer la declansarea butonului pentru deschidere geam stanga fata se deschid si se inchid geamul stanga fata si geamurile din spate.

Am verificat cablajul si am refacut lipiturile pe aceasta placa si aceleasi sintome.

Am verificat sigurantele si sunt bune

Am verificat modulul confort si nu am constatat probleme.

Am verificat blocul cu relee si sigurante de sub bord si sunt bune.

cred ca mai ramane de facut decat sa desfac incuietorile cand se mai incalzeste.Poate  ma ajutati cu o parere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Va salut! Am probleme cu usile din spate la un pasat b5 2003 131cp merg deschise doar din exterior mentionez închiderea centralizată functioneaza! Am incercat si cu cheia pe acea chestie pentru copii și nimic.. stie cineva care ar fi problema? Va multumesc!

Modificat de Nicu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
dragos.florentin

Salutare tuturor.azi m-am trezit cu o mare problemă la închiderea ușilor si anume atunci când incerc sa încui masina din telecomanda se încuie doar usa spate stanga restul nu raspund,am incercat si cu cheia bagata dar nimic,se încuie decât usa la sofer si atata,nici geamurile nu coboară.Numai gandul ca stau acum sa o încui si sa o descui ca pe dacie ma streseaza.astept pareri.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica conexiunile firelor de langa modulul de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragos.florentin

Revin cu informații despre închiderea ușilor.Azi m-am apucat să desfac masina și să verific dacă am apa sau fire întrerupte sub mocheta si la modul si din fericire nu am gasit nimic ud sau stricat,apoi mi-am zis că trebuie să desfac usa sa vad daca am probleme cu usa iar când am pus la loc borna la baterie masina sia revenit singura ???.cred ca era o eroare ceva altfel nu înțeleg cum și-a revenit singura. O zi bună și mulțumesc de informații.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
dragos.florentin

Revin cu aceiasi problema care din pacate a reapărut.am scanat azi si am urmatoarele erori.ma puteti ajuta cu pareri?

 

20200205_220354.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaneaza cu o interfata ok....sa intelegem si noi de la ce sunt codurile acelea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragos.florentin

Interfata care o am este singura,am cumpărat cablul iar programul este dndpet.in legatura cu problema mea am mai vazut azi ca nici lumini nu mai am aprinse în butoanele de pe uși doar la usa stanga spate care este singura care se mai inchuie din telecomanda restul nu merg,usa de la sofer o încui cu cheia,celelalte la mana.sa fie oare fire rupte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact aceleasi sfaturi care ti le-am dat mai sus, verifica firele de sub mocheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragos.florentin

Nu știu ce să zic o sa desfac iar masina sa mai verific,cu toate ca nu am gasit gram de apa nici fire oxidate când am verificat acum 2 săptămâni  la modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica split urile de pe firele rosu/albastru. Se unesc mai multe fire intr o brida si acolo mai cedeaza din cauza coroziunii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, dragos.florentin said:

Nu știu ce să zic o sa desfac iar masina sa mai verific,cu toate ca nu am gasit gram de apa nici fire oxidate când am verificat acum 2 săptămâni  la modul.

Verifica exact ce a zis calin. Trage de ele, de regula sunt conexiunile rupte, firele oxidate exact acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragos.florentin

Oameni buni nu mai inteleg nimic azi am făcut proba de curios si anume am deconectat minusul de la bateria iar masina sia revenit.nu mai inteleg nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil modul confort cu inceput de sfârșit,  daca isi revine dupa deconectare baterie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragos.florentin

Da Florin nu am habar asa am pățit și prima dată când am avut aceleași simptome mai rau este ca am văzut că nu mai funcționează multe lucruri cand o ia razna,usile nu se mai incuie respectiv descuie,geamurile nimic,dacă vrei sa deschizi vreun  geam nu ai sanse,oglinzile nu se mai dezaburesc respectiv luneta,în concluzie grav.sper ca nu se mai strică ca daca iar face la fel nu stiu ce o sa fac cred ca iar deconectez bateria sa vad daca isi revine.ma bucur ca nu am început să desfac iar masina degeaba pt ca la modul confort am spus nu este gram de apa totul pare ca nou.

Modificat de dragos.florentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am.gasit defecte...care erau mai uscate decat posmagii....cand mai face, scoate sigurantele 6 si 14. Il reseteaza...daca isi revine, el este de vina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragos.florentin

Mulțumesc frumos pentru sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca zici ca nici dezaburirea la luneta nu mai merge cand o ia razna va trebui sa cauti in alta parte defectul, dezaburirea nu are treaba cu modulul de confort. E un consumator mare, posibil cand ii dai drumul, fiind un consum mare, ceva cedeaza undeva, lipsa de contact, o masa proasta, ceva releu obosit, etc.

 

Modificat de Calin78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragos.florentin

Am specificat gresit defapt si dezaburirea la luneta pentru ca dezaburirea la luneta nu mai merge din altă cauză si anume atunci când am repus folia solară pe luneta nu am observat ca băieții care au montat-o atunci când au indepartato pe cea veche au smuls si legăturile de pe luneta.Cand am depistat problema era prea târziu pt ca eu locuiesc in Franta.Deci scuzați eroarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragos.florentin

Salutare oameni buni.Din pacate am pățit azi acelaș lucru,iar nu mai merge sa deschid usile,am incercat si cum a spus Florin sa scot siguranțele 6 si 14 dar nici un rezultat.??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa jos, verifica cablaj,probeaza cu alt modul . Cam acestea sunt variantele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
dragos.florentin

Am si eu nevoie de ajutorul vostru, am desfăcut azi masina iar ,am verificat cablurile si totul pare in regula dar am zis sa trec la cumpararea altui modul si as dori sa imi spuneti daca sunt identice cele două din poze.Poza cu modulul mai inchis este de la masina mea iar cealalta este la cel care doresc sa il cumpar.20200222_190519.thumb.jpg.96d18444962f1fe4fccdc4ea0bdef580.jpgScreenshot_20200222-194011_eBay.thumb.jpg.902f44e4ee31d893252751817cf2c12b.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ele sunt... Dar nu asta e problema. Probleme consta în faptul ca au eeprom diferit, în funcție de varianta de caroserie, model, marca. Adică, dacă nu provine de pe o mașina identica cu a ta, nu va lucra normal portbagajul, etc. Se poate modifica acest lucru și face sa lucreze normal, dar sigur tu nu ai cu ce.... Programator dedicat, modificat adrese, rescris eeprom, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!