Jump to content

Probleme inchidere centralizata si lumina usa


Dobre
 Share

Postare recomandată

Nicolae Badea

Am inteles, dar in broasca sunt trei contacte, unul pe "cuiul" ce inchide usa, si doua in carcasa de plastic in care vine motorasul ala mic de la inchidere ce anume sa verific mai exact poti sa imi spui?

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza - citeste regulamentul. First/last warning!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorasele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare ....Am si eu probleme la un superb 1 ...  usa șoferului si usa spate dreapta   semnal neplauzibil...nu se mai închide usa din cheie sau nu se mai deschide la sofer 'usa spate dreapta  a rămas blocată pe închis  daca trag siguranta din interior  se deschide dar doar  din exterior ....si la ușile față   dreapta si spate stânga  semnal neplauzibil  intermitent dar merg ... daca stiti ce model de switch trebuie sa schimb si  care ar fi problemele multumesc

Modificat de Gabyyyyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da nu este de la switch.  Jos yalele,  refacute lipiturile pe placa electrica, curatat colector motoras...si schimbat si switch ul, ca tot demontezi yalele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi..Imi poti spune ce switch este ? Sau sunt a fel toate? Si care eate colectorul de la motoras 

 

Modificat de Gabyyyyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colector motoras....dupa ce faci yala bucati, decapsulezi motoras...ajungi la colector.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut. Nu stiu daca e bine aici ca sa intreb dar nu vreau sa deschid un topic nou. Am o problema ciudata si nu ii dau de capat la un Passat B5 1998.

Dupa 4 ani a cazut din nou broasca din portiera de la sofer. Nu mai actiona inchiderea centralizata (cand incuiam cu cheia), nu se mai vedea usa deschisa in sensul ca nu se aprindea lumina de jos din portiera si nici cele din plafon, iar ledul indicator din portiera care indica daca e incuiat sau descuiat nu mai palpaia. Totusi daca incuiam cu cheia de la portiera pasagerului mi se incuia automat si portiera sofer.

 

Bun. Am cumparat si inlocuit broasca. Toate bune si frumoase, am testat, vedea usa deschisa, aprindea luminile, se incuia, si ledul indicator palpaia cand era incuiata.

Problema care mi-a aparut a fost ca am scurtcircuitat din greseala conectorul de la becul de jos din portiera (cel care lumineaza pe asfalt la deschiderea portiere), moment in care s-a stins instant. 

De atunci nu mai vede masina usa deschisa (nu aprinde becurile din plafon, nu tiuie bordu cand am farurile aprinse, si nici lumina portiera nu mai vrea)

Totusi, incuietoare actioneaza inchiderea centralizata perfect, iar ledul indicator palpaie cand e incuiata.

La celelalte 3 portiere functioneaza totul perfect.

 

Am verificat sigurantele alea mici de 10A si 5A. Am deconectat si bateria cateva minute.

Nimic.

Pe VAG-COM imi da 01329 - Convenience System Data Bus in Emergency Mode.

 

Nu stiu ce sa ii mai fac. Daca aveti cumva idei. NU cred ca s-a stricat broasca de la acel scurt, sau ?!?!?!. Mai pot vedea in VAG-COM doar starea usii, LOCK/Unlock cand actioneaz inchiderea centralizata.

 

Am cum sa fac niste verificari la microswitch-uri in broasca ? am inteles ca tot acolo e si microswitch-ul care vede cand deschizi usa.

Modificat de pisboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica cablajul pana in modul confort.

 

verifica circuitul de pe placa yalei, la switch, vezi sa nu fie ars cablajul, pe placa... am gasit la persoane care au patit ca tine, au facut scurt in lampa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si daca intradevar s-a ars cablajul, atunci e posibil doar pe partea cu switch-ul care vede usa ca deschisa/inchisa ?

Am mai dat comanda de o broasca. Am ssa verific cu ea daca vrea sa mearga sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Eventual scoti mufa din yala si faci punte in pinii care comunica cu switch yala, trebuie sa arate usa deschisa....daca arata, problema e in yala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, F l o r i n said:

Da. Eventual scoti mufa din yala si faci punte in pinii care comunica cu switch yala, trebuie sa arate usa deschisa....daca arata, problema e in yala

Intrebare de noob, unde ar trebui sa vad daca imi arata usa deschisa ? Daca activeaza luminile din plsfon si portiera  ? Ar mai fi o chestie ca nu stiu ce pini din mufa au acest rol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da....sau cu vcds, in blocurile de masura...se modifica bit din 0 in 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai avut dreptate. Multumesc frumos. Am inclocuit din nou broasca cu una noua si merge. Pacat ca de la un scurt se prajeste circuitul pe placa sau microswitchurile. Una peste alta, mi s-a stricat butucu de cheie. Pur si simplu cand l-am pus inapoi nu se mai incarte cheia in el. Scap de una, dau de alta. Bine ca cu cateva zile inainte facusem upgrade la deschidere centralizata din telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, se mai întâmplă,  ma bucur ca ai rezolvat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
dragos.florentin

Salutare tuturor.Revin si eu pe acest forum după aproape 1 an cand am avut problema cu modulul confort.După achiziționarea unuia la mana a doua masina nu a mai avut probleme dar de 2 săptămâni a inceput sa aiba aceleasi simtome si anume raman fara curent la toate comenzile de pe usa șoferului si nici de încuiat nu se mai incuie din cheie.Singura usa care se mai incuie este stanga spate.Intrebarea mea  este daca poate altceva strica modulul confort pentru ca cel care il am a funcționat perfect 1 an iar acum am aceleasi simtome.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca defectul este din modulul de confort, ci ma de graba din modulul de inchidere de pe usa soferului, cablajul comenzilor de pe usa soferului intra in acest modul si din el pleaca semnal catre modulul de confort. Verifica mufa aia mare ce intra in acest modul, din cauza umezelii eu am gasit pini distrusi in acesta mufa, pinul distrus era cel ce este lipit pe placa electronica.

Modificat de xmisterx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragos.florentin

Xmisterx am verificat azi înainte de montarea noului modul si nu am găsit nimic oxidat sau stricat,ba mai mult am degresat și uscat sa fiu sigur.Am trecut la montarea noului modul de confort și la a face proba,totul a mers perfect,am scos masina din garaj și surpriza:MASINA IAR NU FUNCTIONEAZA.:(:(:(.Nu știu ce sa ii mai fac sau unde sa mai caut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergi la un montator de alarme, electrician sa iti verifice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragos.florentin

Georgstelsib ar fi bine dacă as găsi un electrician dar este foarte greu pentru ca eu locuiesc în Franța.Ma tot gândesc dacă am omis ceva pentru ca la firele de intra in modul confort m-am uitat și nu am găsit nimic,la siguranțe totul ok,la mufa mare de pe usa nimic oxidat,oare mai sunt fire de verificat și am omis eu sa ma uit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu alt panou de comanda de pe usa sofer ai incercat? Ma gandesc sa nu fie vre-un scurt in acest panou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, dragos.florentin a scris:

Georgstelsib ar fi bine dacă as găsi un electrician dar este foarte greu pentru ca eu locuiesc în Franța.Ma tot gândesc dacă am omis ceva pentru ca la firele de intra in modul confort m-am uitat și nu am găsit nimic,la siguranțe totul ok,la mufa mare de pe usa nimic oxidat,oare mai sunt fire de verificat și am omis eu sa ma uit?

găsești sigur, doar ca costa bani. Nu iti face tie gratis. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Aș dori să schimb broasca de la ușa șoferului după mulți ani de probleme variate.

Îmi recomandați vreun producător, având în vedere că prețul OEM este destul de prohibitiv?

AIC, Topran, Bugaid, spre exemplu... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greu de zis....majoritatea celor aftermarket tin in jurul la un an...deseori nu apuca doi ani, pana cedeaza.

Mai bine cumperi alta sh si o reconditionezi, montezi switch nou, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

😟 Am înțeles atunci... Mă deranjează că uneori se încuie și imediat se descuie (și până la urmă o încui din cheie)... În rest n-aș avea problemă cu ea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!