Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

Am vazut deja 3 Octavii prin oras si imi mentin parerea. Masina are un design inspirat, e foarte bine legata si eleganta. Desi nu sunt publicul ei tinta (inca) mi se pare o masina foarte corecta si o afacere buna atata timp cat nu se exagereaza cu dotarile optionale.

Culori inspirate pe aceasta masina fata de paletarul destul de redus si conservator de la O2. 
Felicitari proaspetilor posesori si multi km fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rifflections

Bucuria aceea cand vezi pe bord 7 km e doar a ta! Si cand stii ca nimeni n-a tras de ea, n-a forjat-o, n-a zabalit-o si etc, etc in test..etc etc

Inchipuieti numai consilierii de service ce talpici au apasat in ea! 

 

Am condus Dacia lodgy in drive test si masina avea 300 km! Am dat talpa cat am putut, am facut un test de 20 km! Si am facut asta ca eram la drive test nu la rodaj! daca tineau la masina trebuiau sa aduca una cu 1500 de km cu rodajul facut! Eu am venit sa observ toate calitatile si defectele masinii_ stabilitate, zgomot dupa 120 km/h, consum, reprize, etc, etc, cum se inchide portbagajul, portierele, etc, etc...

 

N-as cumpara masina de 20000 cu 6000 de km chiar cu reducere importanta. Nu imi iau masina zilnic! Pe foamea asta cred ca obtineai usor 5%. daca mai asteptai un cupon (rabla) poate mai castigai 500 E (sau mai bine), adica inca 2-3%(sau mai bine).

 

Dar fiecare cu visurile lui. Pentru mine e sh!

S-o stapanesti sanatos!

Vai vai cate ineptii. De unde cupon rabla? Usor 5%? Mai treceti oameni buni prin showroom-uri la Skoda sa vedeti cum se vand noile Octavii.

 

Masina e SH, am zis eu altceva? Dar care e problema te intreb, ca vad ca esti foarte suparat pe situatie? Daca pentru tine nu conteaza 4200 in minus, ei bine te anunt ca pentru mine conteaza foarte mult.

 

Masina mai are 3 ani si 10 luni garantie asa ca daca pica ceva le-o pun in brate.

 

 

P.s. Ma bucur ca i-ai dat talpa cat ai putut la Lodgy, vorba aia, pentru asta a si fost facuta masina aia, pentru circuit si liniute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanpiatra

Hai las-o ca macane! Nici nu te-am jignit, nici nu te-am blamat, etc, etc! Talpa se da la orice masina, ca-i logan, ca-i lodgy, ca-i octavia 3 1,8 tsi!

 

Vizavi de reduceri, toti au postat aici variante de echipare in urma carora reducerea se apropia de 1000 de E la valori de catalog de  17-19000 E! Ori aici ori pe celalalt forum, dar sunt sigur configurari pana in 20000 la care au obtinut acest discount. Ori 1000 din 19000 face chiar mai mult de 5%. Asa cum stiu eu matematica! 

Cupon rabla? pai cam incep deja sa se vanda cu 3-3500 lei, rezulta un castig de 3-3500 lei, adica 750-800 E!

 

Adevarat ca nu 4200 ca la tine, dar asta-i parerea mea, ca vreau sa trag prima basina in masina noua!(cum spunea cineva mai sus). Asa , daca extrapolam, la banii aceia iti luai poate un Audi din Germania(poate tot masina de reprezentanta)asa cu vreo 50000 de km si inca 3 ani de garantie!

 

Asta unu! Doi-asta-i un forum unde fiecare isi pune o parere-nu suntem toti maimute sa mancam toti banane! trei- daca vrei sa nu auzi decat lucruri pozitive fa-ti topicul tau si sterge marletii care nu-ti canta in struna! 

Sau tu ai postat sa te laude lumea?

Inca o data stapaneste-o sanatos si fara evenimente!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai usor cu stresul si tensiunea, ca parca vad ca-i sare cuiva senzorul de la ticaitoare! :)

 

Hai sa revenim la Octavia 3, cum s-a tot zis. Rifflections ne-a spus cazul sau particular, ca l-a costat masina X bani luata de la reprezentanta Y. E o informatie de fapt divers pe care a si prezentat-o ca atare, nu sa se laude sau sa ne scoata noua restul pe nas ca noi n-am reusit. Asta se vede din limbajul lui. Chiar nu inteleg de ce alti colegi de forum s-au intepat asa tare. Sa ajungem la cuvinte gen "marleti" si expresii "prima b..... in masina" mi se pare deplasat. Pana la urma si daca dadea Rifflections 100.000e pe Skoda lui, e treaba lui. Nu-i facem noi bugetul lui si nici nu-i spunem pe ce si cum sa-si cheltuiasca banii (mai ales cand nu s-a falit cu asta!).  :offtopic:

 

On topic: stie cineva cand va fi disponibila la noi Octavia Combi? Chiar nu gasesc nicaieri nicio informatie legata de asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanpiatra

Corect!

 

Pai octavia 3 combi parca in toamna era lansarea, poate la Frankfurt??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia Combi a fost deja lansata oficial la Geneva, dar din ce am trecut eu prin site-urile europene ale Skoda, se pare ca apare pe rand in fiecare tara. De exemplu, pe site-ul italian a aparut acum cateva zile. La noi inca nu e nici cea mai mica mentiune. Eram curios sa apara si la noi in configurator, ca asa nu ma ajuta prea tare s-o configurez la cehi sau englezi, stim cu totii ca nu sunt relevante preturile de la o tara la alta (mai ales la englezi).

 

Pe site-ul englezesc am vazut ca si lipsesc multe optiuni care exista pe cel ceh.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanpiatra

Da, ma rog stiam asta, m-am exprimat gresit. imi spusese cineva ca la noi se va lansa in toamna, dupa salonul de la Frankfurt. Minte el, mint si eu. In general pe noi ne lasa mai la urma, datorita faptului ca vesticii sunt mari amatori de breakuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ar fi tare dezamagitor... Sper sa nu fie chiar asa cum ai auzit tu. Initial planuiam un GTI, dar avand in vedere ca am devenit tatic si numai un carucior imi ocupa aproape jumatate de portbagaj (si sper sa mai fie in viitor +1 in familie), atunci un Golf nu mai e suficient de spatios pentru mine. Iar un GTI Perf Pack configurat asa cu de toate se duce la 38k!  :sick:

 

O Octavia RS Combi in schimb ar fi exact ce a recomandat doctorul, in cazul meu. Si-asa astept noile versiuni de mai bine de un an, daca trebuie sa astept pana in toamna, chiar ar fi dezamagitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian.1950

Vad ca s-au potolit spiritele de ieri pina azi. Bogdanpiatra, Vali-devil, Rifflections sper sa nu va mai ciondaniti, ca sa nu trebuiasca sa intervenim. Fiecare e major, fiecare isi cumpara cum si ce masina vrea si inainte sa-l criticati aduceti-va aminte cit de mindrii ati fost la prima masina a voastra, care era cea mai buna, cea mai frumoasa, cea mai...

Sa stapineasca masina sanatos, sa se bucure mereu de ea ca acum, si voi ceilalti sa va bucurati de masinile voastre!

Drumuri bune la toata lumea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanpiatra

A, da" nu ne ciondaneam! De fapt asteptam si noi o bere, asa macar in virtual! :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ZVON

 

Începând din săptămâna 22 intră în fabricație și versiunea 1.4 tsi dsg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la cineva de la reprezentanta mi s-a spus ca din saptamana 22 se poate comanda si RS-ul. Probabil ca se da drumul si la alte optionale. Eu in poze spion am vazut multe RS-uri cu cruise control-ul activ, care acum nu este disponibil pe configurator, ca exemplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am ridicat masina, o sa revin cu impresii pe masura ce o descopar :)!

Prima impresie e foarte buna, are o tinuta de drum corecta si interiorul e mai ok decat tineam minte de la drive test :)!

Va tin la curent!

Bogdan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-112366-0-68229500-1368863943_thumb. si o poza :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu toate criticile, pe care si eu le impartaseam... chiar de dinainte de lansare :( ...  trebuie sa recunosc ca arata bine de tot si ca o sa mi-o cumpar si eu.

Zicea cineva ca vine 1.4 TSI cu DSG... daca bugetul permite asta e ceea ce vreau :D.

 

bogdanboba, sa o folosesti sanatos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari si eu numar zilele   :( din pacate mai am pana la sfarsitul lui iunie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On topic: stie cineva cand va fi disponibila la noi Octavia Combi? Chiar nu gasesc nicaieri nicio informatie legata de asta.

PoRo mi-a comunicat intr-un mail ca primele livrari de Octavia 3 Combi vor fi in saptamana 36 (inceput de septembrie. odata cu lansarea oficiala din Romania) iar comenzile se pot da chiar de la inceput de iunie. Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari si numai drumuri bune!

Eu mai am putin de asteptat pana in saptamana 24...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hiro, ai idee din ce ti s-a spus daca asta include si Combi RS? Ti-au zis cand va aparea pe configurator (acel inceput de iunie)?

 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu mi-au spus despre Combi RS sau daca in iunie o sa apara Combi-ul in configurator sau in prima faza se va putea comanda doar de la dealeri.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In review-ul de mai sus cel mai mare minus pentru varianta cu motor 1.4TSI pare a fi ruliul pronuntat pe viraje. Ma intreb daca se schimba putin povestea la viarianta de motorizare 1.8TSI care vine cu suspensia spate independenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ruliul nu tine de suspensia spate. Tine de arcuri si sway-bar-uri, lasand la o parte sasiul in sine.

Suspensia sport ajuta aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca suspensiile standard sunt setate pe moale pentru ca acopera necesitatile celor multi.  

Nu vad in asta un minus pentru familistii obisnuiti (grosul utilizatorilor de Octavia) care cauta confort, ci doar pentru cei care prefera un condus mai sportiv. Iar ei isi pot lua RS sau doar suspensii sport care stau bine in curbe dar scutura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rifflections

In review-ul de mai sus cel mai mare minus pentru varianta cu motor 1.4TSI pare a fi ruliul pronuntat pe viraje. Ma intreb daca se schimba putin povestea la viarianta de motorizare 1.8TSI care vine cu suspensia spate independenta.

Poti sa-ti zic eu ca pe 1.8TSI cu suspensia sport (cazul meu) ruliul este mic insa in momentul in care duci masina la limita simti (multele) minusuri ale anvelopelor (Conti SportContact2)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!