Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

raak85 .. o singura data am fost , cand am vorbit face2face si am stabilit toate detaliile, insa nu cred sa fie obligatoriu. 

Atat timp cat ajungi cu ei la o intelegere, iti pot trimite contractul prin curier, il semnezi, virezi banii astepti sa vina masina si mai ajungi la ei cand trebuie sa o ridici.

La alte marci(Citroen de ex) au adus masina in fata casei cu fundita, cu plinul facut (evident pe barba dealerului) nu stiu cum e la Skoda, dar poti sa intrebi :)

 

Majoritatea dealerilor din tara s-au ferit sa imi dea scris, stiind ca am dat mail la toti ceilalti, motivand ca intotdeauna se gaseste cineva de la Bucuresti sa dea oferta cea mai buna :) (de la 2, 3 dealeri am auzit exprimarea asta )

Modificat de bogdann81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

petrisor.dumitru

Eu cred ca am fost de 5-6 ori. O data am semnat oferta.... O data am semnat pt rabla... O data pt credit... O data am luat masina... O data am luat factura finala. Toate astea se puteau reduce la o singura vizita cand ridicam masina iar restul sa le rezolv prin fax si/sau curier, dar fiind aproape si stand ca pe ace... m-am deplasat.

Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la Avia cred ca sunt mai sinceri, iar cei de la Brady omit anumite lucruri ca sa te atraga. Stiu si ei ca nu toti potentialii clienti stau pe forumuri. Eu la Avia eram cel putin la acelasi nivel cu agentul de vanzari legat de configuratii, intarzieri, probleme etc datorita forumurilor. D-abia dupa ce am dat eu comanda si le-am atras atentia au scos oferta de roti iarna pe 15" si 16" de pe configurator pt RS. Un coleg de forum a si primit cadou oferta aia si n-a avut ce face cu rotile alea... :)

 

In cazul meu, am fost o singura data sa dau comanda si inca o data sa ridic masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la Avia cred ca sunt mai sinceri, iar cei de la Brady omit anumite lucruri ca sa te atraga. Stiu si ei ca nu toti potentialii clienti stau pe forumuri. Eu la Avia eram cel putin la acelasi nivel cu agentul de vanzari legat de configuratii, intarzieri, probleme etc datorita forumurilor. D-abia dupa ce am dat eu comanda si le-am atras atentia au scos oferta de roti iarna pe 15" si 16" de pe configurator pt RS. Un coleg de forum a si primit cadou oferta aia si n-a avut ce face cu rotile alea... :)

 

In cazul meu, am fost o singura data sa dau comanda si inca o data sa ridic masina.

 

Nu stiu ce sa zic despre sinceritate ca nu a venit inca masina. Dar din cate am vazut pe aici nu au fost plangeri despre Brady. Iar cand am dat un mail dupa doua saptamani de la semnarea contractului sa aflu daca s-a lansat comanda si daca exista vreo data estimata despre livrare mi-a dat direct captura din programul porsche in care am vazut comanda si saptamana programata de fabricare. Mi-a spus ca o pot primi cu vreo doua luni mai repede daca renunt la Front Assistant. Data de fabricare era fix la 4 luni si o saptamana de la data semnarii contractului. 

 

Acum intre un contract cu 7-8 luni + 8 saptamani pentru livrare si altul cu 4-5 luni + 8 saptamani il voi alege oricand pe al doilea pentru ca daca nu vine masina in 7 luni la Brady pot sa renunt si sa le cer si despagubiri. Nu lor, ci in instanta. Dar la Avia cu un contract in care termenul maxim de livrare era 10 luni imi e greu sa cred ca pot sa faca ceva sa nu vina masina in timpul ala. Si nu mi-as comanda o masina la care termenul de livrare este in contract 8 luni cu posibilitate de prelungire inca 2, ca e aproape 1 an. Si nu e facuta manual.

Modificat de florino2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

cate drumuri a trebuit sa faci la ei pt comanda, acte etc?

 Sa imi pot da seama cate drumuri de cluj-bucuresti trebuie sa fac. O iau prin porche leasing. Sa pot pune un pic in balanta diferenta de discount vs alte costuri. 

 

Oricum o sa le arat ofertele din buc celor din cj, poate mai scot ceva de la ei.

 

Nu stiu ce discount o sa primesti de la Compexit. Eu niciodata n-am primit desi sunt clientul lor inclusiv pe service cu 3 masini.

Oricum nu luam masina prin ei pentru ca n-aveam cum (n-are importanta de ce), dar vroiam sa subliniez ca eu n-am primit de la ei mai nimic; chiar nimic atunci cand mi-au facut oferta pentru O2 FL, acum 3 ani.

raak85 .. o singura data am fost , cand am vorbit face2face si am stabilit toate detaliile, insa nu cred sa fie obligatoriu. 

Atat timp cat ajungi cu ei la o intelegere, iti pot trimite contractul prin curier, il semnezi, virezi banii astepti sa vina masina si mai ajungi la ei cand trebuie sa o ridici.

La alte marci(Citroen de ex) au adus masina in fata casei cu fundita, cu plinul facut (evident pe barba dealerului) nu stiu cum e la Skoda, dar poti sa intrebi :)

 

Nu cred ca o sa vedem asta la dealerii Skoda. :)

Am inteles ca s-ar putea aranja pentru livrarea masinii in alt oras, gen achizitie de la dealer din Buc. si livrare la Cluj.

La Seat mi-au spus ca se poate, merita incercat si intrebat si la Skoda.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi tuturor de sfaturi

ca si idee, disconturi obtinute:

brady: 6.9%

avia: 3%

cj: 1.7%

Modificat de raak85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai vazut cati bani salvezi daca esti pe vwforum :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorba lui codz :D .

E un discount bun, nu foarte bun.

Oricum, masina are de toate si o sa-ti placa.

Le arati oferta de la Brady celor de la Cluj in speranta ca poate iti vor oferi si ei macar atat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa imi schimb radio CD-ul din masina si sa imi pun un Bolero.

Eu am am un radio CD Swing.

Stie cumva cineva de unde pot sa achizitionez unul original ?

Ma ajutati cu cateva variante sau ceva sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A incercat cineva din UK sa-si schimbe Bolero cu Columbus si nu a mers, inclusiv lucrand cu cei de la reprezentanta. Unitatile (ecranul + torpedou) sunt codate impreuna si per masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai vazut cati bani salvezi daca esti pe vwforum :icon_thumleft:

intradevar, mersi tuturor :D

Vorba lui codz :D .

E un discount bun, nu foarte bun.

Oricum, masina are de toate si o sa-ti placa.

Le arati oferta de la Brady celor de la Cluj in speranta ca poate iti vor oferi si ei macar atat?

nu cred ca o sa se schimbe ceva, dar o sa mai merg sa mai calculeze o data, pt cea pe care o vreau pe comanda si pt cea pe care o au pe stoc si o sa pun in balanta, pana vineri sper sa ma hotarasc. astept sa mai scada si euro, parca de sarbatori asa se intampla... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Rave

dar vreau toata unitatea

 

Eu am incercat sa-ti arat, ca idee, pretul in jurul caruia ar trebui sa se invarta unitatea. Pe langa ecran mai e nevoie si de unitatea din torpedo si de cablaj. Dar ce zice Tudor e corect:

 

A incercat cineva din UK sa-si schimbe Bolero cu Columbus si nu a mers, inclusiv lucrand cu cei de la reprezentanta. Unitatile (ecranul + torpedou) sunt codate impreuna si per masina.

 

luat din catalogul Skoda:

În afară de protecţia ocupanţilor, oferim şi o serie de elemente destinate securităţii automobilului, inclusiv sistemul de protecţie pentru componente, care previne utilizarea la alte autovehicule, de exemplu, a unităţilor de control, unităţilor radio sau a sistemelor de navigaţie.

Asta inseamna ca unitatile de pe o masina, nu se pot folosi pe alta. Ceea ce inseamna ca, deocamdata, nu poti sa mai schimbi unitatea ta, poate eventual doar cu una luata de noua de la reprezentanta. Dar pretul e prohibitiv in cazul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Ai vazut cati bani salvezi daca esti pe vwforum :icon_thumleft:

intradevar, mersi tuturor :D

Vorba lui codz :D .

E un discount bun, nu foarte bun.

Oricum, masina are de toate si o sa-ti placa.

Le arati oferta de la Brady celor de la Cluj in speranta ca poate iti vor oferi si ei macar atat?

nu cred ca o sa se schimbe ceva, dar o sa mai merg sa mai calculeze o data, pt cea pe care o vreau pe comanda si pt cea pe care o au pe stoc si o sa pun in balanta, pana vineri sper sa ma hotarasc. astept sa mai scada si euro, parca de sarbatori asa se intampla... :D

 

Pai daca nici dupa ce le arati oferta de la Brady...

Daca o iei in leasing o sa platesti la cursul porsche bank, o sa mai ai un comision de analiza dosar parca 1.5% sau 3% din suma finantata.

Daca iti permiti, da un avans cat mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista colegi (in bucuresti) care au luat masina cu interior bej si acele insertii de lemn ?

Sunt pe punctul de a da comanda de masina, imi place maxim interiorul bej (stiu ca e pretentios si necesita multa atentie) dar nu sunt foarte convins de acele plastice care imita lemnul. Din poze, nu prea pot sa imi dau seama exact .... Am incercat sa caut poze si pe net dar sunt destul de putine cele cu bej si la unele am vazut ca aveau insertiile alea argintii...

Modificat de xoft2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am bej cu argintiu, dc vrei sa ti faci o idee...initial vroiam imitatie de lemn dar am renuntat, am zis ca lemnul este pt mai tarziu, orocum totul tine de gustiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista colegi (in bucuresti) care au luat masina cu interior bej si acele insertii de lemn ?

Sunt pe punctul de a da comanda de masina, imi place maxim interiorul bej (stiu ca e pretentios si necesita multa atentie) dar nu sunt foarte convins de acele plastice care imita lemnul. Din poze, nu prea pot sa imi dau seama exact .... Am incercat sa caut poze si pe net dar sunt destul de putine cele cu bej si la unele am vazut ca aveau insertiile alea argintii...

 

Da, am bej + insertii lemn. Arata extrem de bine! Dupa parerea mea lemnul este cu mult mai potrivit pe tapiteria bej decat aluminiul. Practic, daca ai interior gri/negru, aluminiul este cel mai potrivit. Daca ai bej, lemnul este cel mai potrivit. Nu am posibilitatea sa fac foto in acest moment dar pot incerca in zilele urmatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat si eu comanda ... am intrat in cercul celor care isi asteapta jucaria....(prima strigare 4 luni) 

 

Configuratia mea este:

Noua Octavia Elegance 2.0 TDI , 150 CP/ 110 kW, 6, Cutie de viteze manuala

    ***Pachet Confort Elegance***

     - Scaune fata incalzite cu reglaj termic separat

     - Pregatire GSM Confort cu Bluetooth

***Pachet Tehnic Elegance***                                   

     - Faruri Bi-Xenon, Adaptive Frontlight System, controlul dinamic al unghiului de iluminare, instalatie spalare faruri, Day Light cu tehnologie LED

Afisaj Maxi-DOT color                                                

Airbag-uri laterale spate                                            

Driving Mode Selection                                               

Duze stropitoare parbriz incalzite                                  

Elemente suplimentare protectie sasiu                           

Hill Hold Control                      

Iluminare spatiu pentru picioare fata/spate

KESSY - sistem access keyless                                   

Oglinzi exterioare cu functie memorie si efect automat antiorbire

Parbriz incalzit                                                        

Proiectoare de ceata fumurii                                        

Radio-CD & MP3-player Bolero MIB cu touch screen, afisaj color si SD card slot

Scaun sofer cu reglaj electric si functie de memorie

Senzori parcare spate                                     

Simply Clever -  protectie podea portbagaj cu fata dubla  (cauciuc/textil), recipient resturi in capitonaj portiera, suport multimedia in

                      consola mediana

SunSet        (geamuri laterale spate si luneta in nuanta inchisa)

Volan multifunctional -  (comenzi radio si telefon) in 3 spite imbracat in piele incl. pachet sumar piele (schimbator viteze, maneta frana                           de mana)

Modificat de xoft2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo, asteptare usoara.... dar ambianta interioara cum este? Bej cu imitatie de lemn, argintiu? Masina ce culoare va fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte asemanatoare cu a mea! Asteptare usoara. Cat a costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am stiut... Oricum eu n-am putut sa iau niciunul din pachete (normal!) pt RS. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!